10 ابزار طلایی و کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی

دسته بندی: آموزش
ده ابزار طلایی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی بزرگ‌ترین انقلاب بشر در 40 سال گذشته است!

جمله بالا را بیل گیتس، یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های دنیای تکنولوژی گفته است. ادعایی که کاملاً منطقی و باورپذیر نشان می‌دهد.

چند سالی می‌شود که هوش مصنوعی به شکل‌های مختلف راه خود را به زندگی انسان‌ها باز کرده است. اما چرا تا قبل از این راجع به این مقوله به اندازه کافی صحبت نمی‌شد؟ چرا حالا همۀ نگاه‌ها سمت AI که مخفف Artificial Intelligence است چرخیده؟ پاسخ یک کلمه است: 💡 ChatGPT!

این هوش مصنوعی توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد و باعث شد در همه محافل، صحبت از این تکنولوژی داغ شود.

ما هم گفتیم تا تنور داغ است، نان را بچسبانیم و مقاله‌ای راجع به ابزارهای مختلف هوش مصنوعی که در زمینه‌های مختلف کاربرد دارند بنویسیم.

اگر موافق هستید برویم سراغ معرفی ابزارها.

10 ابزار طلایی و کاربردی مبتنی برهوش مصنوعی

همین حالا که این مقاله را می‌خوانید، بسیاری از افراد و کسب‌وکارها، در سرتاسر دنیا از هوش مصنوعی بهره می‌برند. از خودکارسازی فرایندهای مختلف گرفته تا تصویرسازی!

صدها پلتفرم هوش مصنوعی ساخته شده که هرکدام برای انجام کار خاصی مناسب هستند. برخی از آن‌ها بیشتر برای مصارف شخصی و سرگرمی مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر نیازهای اساسی کسب‌وکارها را برطرف می‌کنند.

در ادامۀ این مقاله، لیست گلچین‌شده ما که شامل 10 مورد است را خواهید خواند.

حتما بخوانید:  هوش مصنوعی چیست؟ هر آنچه درباره هوش مصنوعی باید بدانید

1- Soundraw

Soundraw در هوش مصنوعی

برایتان پیش آمده که با استیصال دنبال موزیک بدون کپی‌رایت بگردید؟ اگر تجربۀ ساخت پادکست یا ویدیو برای یوتیوب را داشته باشید، احتمالاً پاسختان هم مثبت است. این‌طور نیست که از هر موزیکی که خوشتان آمد در محتوای تولیدی خود استفاده کنید. محدودیت‌هایی وجود دارد.

اگر قانون کپی‌رایت را نقض کنید، محتوایتان هم از پلتفرم مربوطه حذف خواهد شد! چه یوتیوب باشد، چه اینستاگرام باشد و چه کست‌باکس! جدا از سخت‌گیری‌ها، استفاده بدون اجازه از آثار دیگران، از نظر اخلاقی هم درست نیست. 😇

اما راهکار چیست؟

سایت‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها موزیک‌های بدون کپی‌رایت پیدا کنید. با استفاده از فیلترهای تعبیه‌شده، می‌توانید نزدیک‌ترین اثر به چیزی که می‌خواهید را پیدا کنید؛ اما حالا راه دیگری هم معرفی شده است.

Soundraw پلتفرمی است که برایتان موزیک می‌سازد. درست مثل یک موسیقی‌دان حرفه‌ای که از این راه ارتزاق می‌کند! به این ترتیب، موزیک‌های بدون کپی‌رایتی خواهید داشت که مختص شما هستند و مطمئن خواهید بود از آن‌ها در محتواهای دیگر استفاده نشده است.

در Soundraw می‌توانید سبک مدنظر خود را مشخص کنید؛ همچنین می‌توانید حال‌وهوای آهنگتان را تعیین کنید. دوست دارید موزیکی با تم غمگین داشته باشید یا برعکس، شاد و انرژی‌زا؟ مدت‌زمان موزیک را هم شما انتخاب می‌کنید. یک قطعه 30 ثانیه‌ای کافی است؟ یا مثلاً به 3 دقیقه موسیقی نیاز دارید؟

بعد از وارد کردن این اطلاعات، Soundraw چندین قطعه مختلف می‌سازد که می‌توانید هرکدام را که می‌خواهید انتخاب کنید.

البته باید بدانید که برای دانلود اثر تولید‌شده، باید اشتراک این پلتفرم را تهیه کنید!

2- Deep Nostalgia

Deep Nostalgia در MyHeritage

اگر از آن دسته افراد هستید که به شجره خانوادگی و دیگر مسائل ژنتیکی خود اهمیت می‌دهید، حتماً سری به سایت My Heritage بزنید. بیش از 14 میلیارد شجره تاریخی در این سایت ثبت‌ شده است که می‌توانید در بین آن‌ها جست‌وجو کنید و اطلاعاتی که می‌خواهید را به دست آورید.

خب این چه ربطی به هوش مصنوعی دارد؟!

این سایت بخشی دارد که نام آن را Deep Nostalgia گذاشته است. اجازه دهید اشاره‌ای به دنیای شگفت‌انگیز هری‌پاتر داشته باشیم.

اگر کتاب‌های این جادوگر عینکی را خوانده یا فیلم‌هایش را دیده باشید، می‌دانید عکس‌ها در هاگوارتز متفاوت از دنیای ما هستند. آن‌ها تصاویری ثابت نیستند، بلکه حرکت می‌کنند، حرف می‌زنند، جابه‌جا می‌شوند و…. برگردیم به Deep Nostalgia. این ابزار همین کار را با عکس‌های قدیمی شما می‌کند!

البته خب قرار نیست واقعاً این عکس‌ها زنده شوند، بلکه توسط برخی الگوریتم‌ها، از حالت سکون خارج می‌شوند و کمی حرکت می‌کنند. مقداری سرشان را به این سو و آن سو می‌چرخانند، کمی لبخند می‌زنند و کارهای محدودی از این قبیل.

قاعدتاً این پلتفرم کاربردی برای کسب‌وکارها ندارد، اما بی‌نهایت سرگرم‌کننده است. بزرگ‌ترها را دور خود جمع کنید، عکسی قدیمی را آپلود کنید و منتظر شوید تا پردازش روی آن کامل شود. نتیجۀ کار را به بزرگ‌ترها نشان دهید و حیرت را در چهره آن‌ها ببینید. عکسی که سال‌ها ثابت بوده، طوری حرکت می‌کند که گویی در آن زمان، از سوژه فیلمی تهیه شده باشد.

3- Optimove

هوش مصنوعی مدیریت اکانت های سوشال مدیا در optimovie

اگر کسب‌وکارتان در کانال‌های مختلف فعالیت می‌کند، قطعاً به این ابزار و سرویسی که ارائه می‌کند نیاز خواهید داشت.

فرض کنید 3 اکانت در اینستاگرام، توییتر و لینکدین برای کسب‌وکارتان ساخته‌اید. هرکدام از این اکانت‌ها، محل تلاقی تعدادی از مشتریان با شما هستند. از طرفی دیگر، برای بهینه‌سازی فعالیت‌هایتان، نیاز به داده‌های این مشتریان خواهید داشت. داده‌هایی که در 3 پلتفرم مختلف جمع‌آوری شده‌اند و برای دسترسی به آن‌ها به ابزارهای گوناگون نیاز خواهید داشت.

اگر پلتفرمی وجود داشت که تمام این داده‌ها را یکجا جمع می‌کرد، مدیریت و رسیدگی به آن‌ها کار بسیار ساده‌تری بود؛ بله! Optimove دقیقاً همین کار را می‌کند.

خب تا اینجای ماجرا، کاربرد Optimove شبیه بسیاری از پلتفرم‌هایی است که از قبل هم وجود داشتند؛ اما با «Optibot» که نام ابزار هوش مصنوعی این مجموعه است ورق برمی‌گردد.

Optibot داده‌ها را آنالیز می‌کند و کمک می‌کند اقدامات مؤثر در راستای بهبود عمکلردتان انجام دهید.

برای مثال، این هوش مصنوعی می‌تواند با تحلیل داده‌های یک کمپین، موفقیت یا عدم موفقیت آن را مشخص کند یا تخمین بزند. به این ترتیب، اگر متوجه شوید یکی از کمپین‌ها به اهداف مدنظرش دست پیدا نمی‌کند، می‌توانید آن را متوقف کنید.

این کار باعث می‌شود کلی در مخارج‌تان صرفه‌جویی کنید و برنامه‌ای دقیق‌تر برای توسعه کسب‌وکار و رسیدن به اهدافتان طرح‌ریزی کنید.

4- Midjourney

طراحی گرافیک با ابزار هوش مصنوعی midjourney

چندوقتی است که این پلتفرم معرفی شده و از همان ابتدا، نگاه‌ها را جلب خود کرده است! میدجرنی هوش مصنوعی‌ای است که متن شما را به تصویر تبدیل می‌کند!

بگذارید این‌طور بگوییم، شما تصویری که در ذهنتان است را توصیف می‌کنید و در قالب نوشته به این ابزار می‌دهید، سپس میدجرنی برداشت خود را از متنی که ارائه کرده‌اید به تصویر می‌کشد.

قاعدتاً هرقدر بیشتر توصیف کنید، نتیجه نهایی هم به خواسته شما نزدیک‌تر خواهد بود؛ برعکس، اگر کلی‌گویی کنید، تصویری که دریافت می‌کنید هم یک کلیت از آنچه در ذهنتان بوده خواهد بود. اجازه دهید با مثال موضوع را شفاف کنیم.

فرض کنید تصویری از یک اژدها را می‌خواهید که بر فراز کوه اورست، در حالی که آتش از دهانش به بیرون پرتاب می‌شود، پرواز می‌کند! به نظرتان اگر برای Midjourney بنویسید اژدها، دقیقاً آن تصویری که می‌خواهید را دریافت می‌کنید؟ مسلماً نه.

باید تا جای ممکن فضا را توصیف کنید. بنویسید اژدهایی غول‌پیکر که سبز و قرمز است و آتشی عظیم از دهانش خارج می‌شود، در بالای اورست در حال پرواز است. در این حالت هم ممکن است خروجی عیناً مطابق خواسته شما نباشد، اما بدون شک به آن بسیار نزدیک‌تر است.

نکته: متن شما باید به زبان انگلیسی باشد. این ابزار هوش مصنوعی، از زبان مادری ما پشتیبانی نمی‌کند.

برای استفاده از قابلیت‌های میدجرنی، باید در سرور دیسکورد آن عضو شوید. هر اکانت می‌تواند تا 20 تصویر به‌صورت رایگان بسازد، اگر خواستید تصاویر بیشتری بسازید، باید اکانت برنامه را تهیه کنید.

5- Adcreative

طراحی محتوای تبلیغاتی با هوش مصنوعی Adcreative

اگر نیاز به طراحی بنر، پست و هرگونه تصویر تبلیغاتی داشته باشید، قاعدتاً سراغ طراحان گرافیک خواهید رفت. البته این تنها راه حل موجود نیست!

Adcreative، یک ابزار هوش مصنوعی است که برای شما تبلیغ می‌سازد! البته نه هر تبلیغی، مثلاً اگر نیاز به تبلیغ ویدیویی دارید، به کارتان نمی‌آید، اما اگر عکسی تبلیغاتی لازم دارید، می‌توانید روی آن حساب کنید.

این پلتفرم اطلاعاتی مثل جامعه مخاطب، سایز موردنیاز، پلتفرمی که قرار است در آن تبلیغ را منتشر کنید و… را می‌گیرد و با کمک الگوریتم‌هایش، بهترین تبلیغ ممکن را برایتان طراحی می‌کند.

توسعه‌دهندگان این پلتفرم ادعا می‌کنند که هوش مصنوعی آن‌ها دائماً در حال یادگیری و بهتر شدن است (عموم هوش‌های مصنوعی از این ویژگی برخوردارند)، همچنین آن‌ها می‌گویند تبلیغات ساخته‌شده با این پلتفرم، نرخ تبدیل را تا 14 برابر بیشتر می‌کند.

یک خبر خوب داریم که در دل خبری بد مخفی شده است! پس اول خبر بد را می‌گوییم.

برای استفاده از قابلیت‌های Adcreative، باید اکانت آن را بخرید که هزینه ارزان‌ترین پکیج ماهیانه 21 دلار است. خبر خوب اینکه پس از ثبت‌نام، می‌توانید 10 تبلیغ را رایگان بسازید. اگر احساس کردید به این هوش مصنوعی بیشتر نیاز پیدا می‌کنید، اکانت آن را بخرید.

6- Jasper

Jasper هوش مصنوعی تولید محتوا

Jasper برای شما بلاگ‌پست می‌نویسد! نه‌تنها بلاگ‌پست، بلکه هر چیزی که با نوشتن در ارتباط باشد، توسط این هوش مصنوعی انجام می‌شود. از کپشن‌ پست در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا پایان‌نامه‌های دانشگاهی. اگر سری به سایت این پلتفرم بزنید، خواهید دید که آن‌ها می‌گویند رباتشان حتی قادر به نوشتن کتاب است!

Jasper از 25 زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند؛ همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، زبان فارسی در بین این زبان‌ها نیست؛ پس اگر نیاز به تولید محتوا در زبان‌های دیگر مثل انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی دارید، می‌توانید روی این هوش مصنوعی حساب باز کنید. در ضمن، جسپر هم مثل اکثر ابزارهای هوش مصنوعی پولی است.

نکته خیلی مهم: گرچه جسپر و دیگر هوش‌های مصنوعی که در زمینه تولید محتوای متنی فعالیت دارند، مصرانه می‌گویند محتواهای تولیدی توسط آن‌ها می‌تواند رتبه‌های برتر گوگل را هدف بگیرد، مسئولین این موتور جست‌وجو بارها تاکید کرده‌اند که محتوای تولیدی توسط هوش مصنوعی از نظر گوگل ارزشی ندارد و در رتبه‌بندی محاسبه نمی‌شود!

به همین خاطر بسیاری از کارفرماها به ابزار بعدی لیست ما نیاز پیدا می‌کنند.

7- Originality

تشخیص کپی بودن محتوا با هوش مصنوعی originality

در بخش قبلی گفتیم که گوگل چندین بار صراحتاً اعلام کرده که متون تهیه‌شده توسط هوش مصنوعی، نمی‌توانند جایگاهی در نتایج برتر این موتور جست‌وجو داشته باشند!

به همین خاطر، یعنی عدم ارزش‌دهی گوگل به این نوع محتواها، اکثریت قریب به اتفاق کارفرماها همچنان روش سنتی، یعنی اعتماد به نویسندگان را سرلوحه کار قرار می‌دهند؛ اما از کجا می‌شود فهمید که نویسنده از این اعتماد سوءاستفاده نمی‌کند؟ از کجا معلوم نویسنده برای نوشتن مقاله از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده نکرده باشد؟ مخصوصاً حالا که ChatGPT (جلوتر بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد)، انجام چنین کارهایی را بسیار ساده‌تر کرده است.

برای اینکه مطمئن شوید نوشته توسط هوش مصنوعی نوشته نشده است، می‌توانید از هوش مصنوعی کمک بگیرید! چه تناقضی!

هوش مصنوعی Originality، متن را بررسی می‌کند و اگر توسط AI نوشته شده باشد، شما را از این موضوع آگاه می‌کند. البته قابلیت‌های این ابزار محدود به این کار نیست و از آن برای پیدا کردن plagiarism یا به‌عبارتی سرقت ادبی هم استفاده می‌شود. ساده‌ بگوییم، این ابزار بررسی می‌کند که آیا متن از جای دیگری کپی شده است یا نه!

برای استفاده از قابلیت‌های این ابزار هم باید دست‌به‌جیب شوید! البته پلتفرم‌های دیگری هم وجود دارند که متن را برای پیدا کردن ردپای هوش مصنوعی بررسی می‌کنند و رایگان هم هستند. مثلاً Copyleaks.

8- ChatGPT

محبوب‌ترین هوش مصنوعی chatgpt

اگر این روزها می‌بینید همه در حال صحبت کردن راجع به هوش مصنوعی هستند، دلیلش همین ChatGPT است. ابزاری که از لحظه در اختیار عموم قرار گرفتنش، خیلی بیشتر از چیزی که انتظار می‌رفت سروصدا ایجاد کرد و توجه‌های خیلی زیادی را به خود جلب کرد.

البته ناگفته نماند که الحق ChatGPT شایسته این هیاهو بود! فقط کافی است یکبار با آن کار کنید تا بفهمید که این هوش مصنوعی چقدر توانا است.

ChatGPT یک چت بات است که پاسخ شما را دقیقاً مثل یک انسان می‌دهد. هرچیزی که دلتان می‌خواهد بپرسید و با او مثل یک دوست کاربلد صحبت کنید.

نیاز به یک معلم برای یادگیری برنامه‌نویسی دارید؟ فقط کافی است از او بخواهید به شما آموزش دهد. قصد تولید محتوا راجع به یک موضوع خاص را دارید و ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد؟ از او کمک بگیرید.

اجازه دهید مثالی بزنیم تا گستردگی اطلاعات این ابزار را به‌خوبی درک کنید.

به چت جی پی تی گفتیم که گله داریم و چند گوسفندمان مریض شده‌اند. از ما پرسید چه مریضی‌ای؟ گفتیم ادرار خونی. ابتدا توصیه کرد که بهترین کار رفتن پیش دامپزشک است، پس از آن راهکارهایی هم ارائه کرد که برای درمان این بیماری مفید هستند. پاسخ‌ها را با یک متخصص بررسی کردیم و در کمال تعجب دیدیم هرچه گفته درست است!

البته این ابزار بدون اشتباه هم نیست و در برخی مواقع ممکن است اطلاعات غلط ارائه کند. به همین خاطر، دائماً تاکید می‌کند که صحت پاسخ‌ها را از طریق منابع دیگر بررسی کنید.

نسخه‌ای که اکنون در دسترس عموم قرار گرفته، با GPT3.5 کار می‌کند که یک Large Language Model یا مدل زبانی عظیم است. درضمن، اطلاعات آن تا سال 2021 است و به اطلاعات روز دسترسی ندارد.

چندی پیش، OpenAI که سازنده این ابزار است GPT4 را معرفی کرد که پیشرفت زیادی نسبت به نسخه 3.5 کرده است. این مدل نه‌تنها به اینترنت وصل است و اطلاعاتش به‌روز است، بلکه می‌تواند تصویر هم پردازش کند و این یک نقطه عطف در تاریخ هوش‌های مصنوعی است.

نکتۀ جذاب راجع به ChatGPT اینکه از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند؛ همچنین می‌توانید به‌صورت رایگان (با کمی محدودیت) از امکانات آن بهره ببرید.

در حال حاضر، بسیاری از افراد در حوزه‌های کاری مختلف، برای پیشبرد امور روزانه خود از این ابزار کمک‌های زیادی دریافت می‌کنند.

9- Brand24

مانیتورینگ برند با ابزار هوش مصنوعی brand24

کلی ابزار داخلی و خارجی وجود دارند که کار مانیتورینگ در سطح اینترنت را انجام می‌دهند.

اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید، بسیار مهم است که هروقت نام شما در فضای اینترنت برده شد، از آن مطلع شوید. باید بدانید صحبت‌ها منفی هستند یا مثبت؟ بیشتر از شما تعریف می‌کنند یا نقدتان می‌کنند؟

Brand24 یک ابزار مبتنی بر هوش‌ مصنوعی است که این کار را با دقت بالا برایتان انجام می‌دهد. اگر سراغ استفاده از این پلتفرم بروید، هرجا که از برندتان نامی برده شود مطلع خواهید شد. فرقی نمی‌کند داخل یک بلاگ‌پست باشد یا قسمتی از یک پادکست! Brand24 متوجه می‌شود و به شما اطلاع می‌دهد.

علاوه‌بر این، با استفاده از ابزار می‌توانید صحبت‌ها راجع به برند رقبا و محصولات مختلف را در سرتاسر اینترنت زیرنظر داشته باشید.

دیگر کاربرد این ابزار این است که می‌تواند به‌عنوان یک دستیار حرفه‌ای در اجرای کمپین‌های مختلف مارکتینگ کمکتان کند و کمپین را در مسیر درستد هدایت کند. حتی Brand24 می‌تواند مشکلات احتمالی را قبل از وقوع پیش‌بینی کند؛ به این ترتیب، پیش از اینکه مسئله‌ای جدی رخ دهد، می‌توانید راهکاری برای آن بیندیشید و از قبل آماده باشید.

10- Adobe podcast

هوش مصنوعی شرکت ادوبی

به احتمال زیاد آدوبی را می‌شناسید؛ خالق نرم‌افزارهای بی‌نظیری مثل فوتوشاپ و افترافکت و ….

نمی‌خواهیم راجع به مجموعه صحبت کنیم، بلکه می‌خواهیم از به‌کارگیری هوش مصنوعی در ابزارهای آن بگوییم.

ادوبی از هوش مصنوعی برای بهبود بسیاری از قابلیت‌های مختلف در نرم‌افزارهای گوناگونش کمک می‌گیرد. از Photoshop گرفته تا Premier. یکی از ابزارهای تحت وب این مجموعه Podcast Adobe نام دارد که ابزاری بی‌نظیر برای تهیه و تولید محتوای صوتی است.

فرض کنید پادکستی ضبط کرده‌اید و در بخشی مهم از آن، از کلمه‌ای اشتباه استفاده کرده‌اید. با کمک این ابزار، می‌توانید با ایجاد تغییر در متن پادکست، شکل گفتاری کلمه را هم تغییر دهید.

خب این قابلیت و دیگر قابلیت‌های مشابه، بیشتر به درد انگلیسی‌زبانان می‌خورد. درضمن، برای بهره بردن از تمام قابلیت‌ها، باید در لیست انتظار قرار بگیرید؛ اما برخی امکانات هستند که بدون معطلی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و به کار ما فارسی‌زبان‌ها هم می‌آید.

یکی از این قابلیت‌ها، Enhance Speech است. اجازه دهید ساده بگوییم، فرض کنید در یک محیط شلوغ با کلی نویز، با یک میکروفون معمولی صدای خود را ضبط می‌کنید؛ مسلماً کیفیت خروجی به‌اندازه کاری که در استودیو ضبط شده باشد نیست! اما با کمک این قابلیت، می‌توانید نویز صدا را بگیرید و کیفیت آن را تا حد صدای ضبط‌شده در استودیو بالا ببرید. فقط کافی است آن را در سایت آپلود کنید و کمی متنظر بمانید. پس از چند دقیقه، صدایی با کیفیت بسیار بالاتر دریافت خواهید کرد.

حتما بخوانید:  نقش رایانش ابری در هوش مصنوعی چیست؟ مزایای رایانش ابری در هوش مصنوعی

استفاده هوشمندانه از هوش مصنوعی، زندگی را راحت می‌کند!

همان‌طور که دیدید، بیشتر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، وظیفه راحت کردن زندگی انسان را دارند. البته هستند ابزارهایی که بیشتر کاربرد سرگرمی دارند، اما حتی آن‌ها هم می‌توانند در جهت پیشبرد برخی اهداف مورد استفاده قرار بگیرند.

در این مقاله، 10 ابزار کاربردی هوش مصنوعی را معرفی کردیم. ابزارهایی که هرکدام با بهره‌گیری از تکنولوژی یادگیری ماشین، دائماً در حال بهبود عمکلرد خود هستند و روز‌به‌روز بهتر می‌شوند.

اگر شما هم ابزار کارآمدی می‌شناسید که مبتنی بر هوش مصنوعی است، حتماً در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا ما و دیگر خوانندگان هم با آن‌ها آشنا شویم.

4.4/5 - (27 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

وردپرس چگونه اطلاعات را ذخیره می کند؟

0
ساختار دیتابیس وردپرس یکی از موارد حیاتی در توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های مبتنی بر این سیستم مدیریت محتوا است. دیتابیس وردپرس اطلاعات مربوط به مطالب،…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست