کاهش لود و افزایش سرعت سایت

۱ دیدگاه
دسته بندی: آموزش
Speed-Up

در محیطی که دائما در حال رشد است، این نکته حائز اهمیت است که سرور نقش مسئولیت پذیر خود را آن گونه که باید و شاید ایفا کند. با این وجود، زمان های اوجی وجود دارد که سرور شما از کار می افتد و یا از میزان پهنای باند مجازی که به شما اختصاص داده شده است عبور می کنید. یک سرور به ده ها دلیل مختلف ممکن است دچار حادثه شود، احتمالات متعددی برای علت ایجاد هر حادثه وجود دارد، این موضوع می تواند سردرگمی زیادی را برای گروه کوچکی از توسعه دهندگان به همراه داشته باشد.

یکی از نکاتی که در مدیریت وب سایت ها با آن مواجه شدیم این است که در بسیاری از موارد این وب سایت ها  سریعترین سایتهای جهان نیستند.  با وجود اینکه علت کندی  بسیاری از سایت ها به پیکربندی سرور میزبان بر می گردد، باز هم برخی مشکلات در کارایی وب سایت به وجود می آید که شما می توانید آن ها را کنترل کنید.

در این مقاله، بهترین راهکارها را برای کاهش بار سرور و صرفه جویی در پهنای باند وب سایت های در حال رشد را  به شما ارائه می دهیم.

دلایل زیادی وجود دارد که شما را با خرابی وبسایت مواجه می کند. برخی از این دلایل ممکن است به علت شرایط سرور میزبان باشد ( به عنوان مثال، اگر از سرور اشتراکی استفاده می کنید، وب سایت های دیگری که روی آن میزبانی شده اند مسلما باعث کاهش سرعت می شوند) ،علت دیگر می تواند پیکربندی وب سایت باشد که به کد بر می گردد. این نکته بسیار مهم است از کد های ایمن استفاده کنید.

قبل ازینکه شروع به خواندن راه کارهای زیر کنید ،  نکته کوچکی  است که باید به آن توجه کنید، بسیار اتفاق می افتد که تعداد کمی از این راه کار ها  برای یک وب سایت خاص کار نکند ، این بدین معنا نیست که برای پروژه های دیگر هم کار نخواهد کرد.

همچنین به عنوان یک توصیه شخصی، اگر به دنبال چند نکته کلیدی برای کاهش بار سرور و صرفه جویی در پهنای باند هستید، حتما پس از انجام آنها سعی کنید از این ترفند ها نیز استفاده کنید، زیرا ما قبلا این تکنیک ها را به کار بسته و از انها نتیجه مثبت گرفته ایم.

 

۱۱ ترفند جهت کاهش لود سرور و صرفه جویی در پهنای باند

 

۱-از کد های CSS به جای تصاویر استفاده کنید

 

استفاده از تصاویر وب سایت شما را کند  می کند و پهنای باند مصرفی را بالا می برد. به جای اینکه در پس زمینه وب سایت خود از تصویر استفاده کنید، کد های CSS را به کار ببرید. به عنوان مثال اگر می خواهید از رنگ قرمز ساده برای پس زمینه استفاده کنید باید این  کد CSS را background-color:#F00  را به جای red-bg.jpg  بکار ببرید. با CSS، می توانید رنگ یا تصویر پس زمینه هر بخش CSS ای را تنظیم کنید.

در  وب سایت  CSS-Tricks  می توانید آموزش های مفیدی در این زمینه را مشاهده کنید.

۲-تصاویرتان را بهینه سازی کنید

 

بیش از نیمی از پهنای باند اغلب وب سایت ها، توسط تصاویر مصرف می شوند، و بهینه سازی این تصاویر بهترین روش بهبود پهنای باند مصرفی وب سرور است. تصاویر وب سایت ها را طوری بهینه سازی کنید که برای فضای اینترنت مناسب باشد و تا جایی که امکان دارد، اندازه آنها را کوچکتر کنید. هرگز از فایل های ( .bmp)  استفاده نکنید، این فایل ها بسیار حجیم هستند، (عموما حجمی معادل چندین مگابایت دارند ). بهترین فرمت فایل برای تصاویری که در وب سایت خود استفاده می کنید، jpeg  (.jpg) یا gif ( .gif )   است. این فرمت های برای اینترنت بهینه شده اند. قانون خوبیست که تلاش کنیم هیچکدام از تصاویر بزرگتر از ۱۰ کیلوبایت نباشند. رعایت کردن این قانون وقتی با تصاویر متحرک و انیمیشن ها سر کار داشته باشیم سخت است. اما اگر بتوانید آن را انجام دهید، تفاوت قابل توجهی در پهنای باند استفاده شده از سرور مشاهده خواهید کرد. برنامه ها و نرم افزار های کاربردی مختلفی برای  تبدیل کردن تصاویر به فرمت های متنوع در اینترنت موجود است. همچنین برنامه های بهینه سازی متنوعی برای تصاویر وجود دارد، حتما اطمینان حاصل کنید، از نرم افزاری استفاده می کنید که با وجود کاهش حجم تصویر کیفیت آن را حفظ می کند.

حتما بخوانید:  چطور با بهینه سازی دیتابیس سرعت سایت را بهینه کنیم؟

اگر از فتوشاپ استفاده می کنید، می توانید تصاویر خود را با گزینه “ذخیره برای وب و دستگاه ها” (Alt + Shift + Ctrl + S) برای بهینه سازی آن و برای استفاده حداقل  از پهنای باند، فشرده کنید. اگر تصویری با تعداد رنگ زیاد دارید، باید فرمت JPEG یا PNG را انتخاب کنید. اینقدر با سطح کیفیت عکس بازی کنید تا به اندازه فایل مناسب برسید.

 

۳-کد های CSS خود را با بهره گیری از خصوصیت مختصر نویسی CSS کوتاه کنید

 

 

فایل های CSS، به علت داشتن فاصله ها و فضاهای اضافه زیاد، می توانند بسیار بزرگ باشند. خصوصیت مختصر نویسی CSS  بسیار عالی است. استفاده از این ویژگی راه بسیار مناسبی برای کاهش حجم کد داخل فایل CSS است و به شما امکان دانلود چندین برابر سریعتر و ویرایش آسان تر را می دهد. به عنوان مثال از کد زیر استفاده کنید:

۱
 

به جای کد…

 

۱ margin-top: 2px;
۲ margin-right: 1px;
 

۴-کد ها و تگ های غیرضروری HTML و فضاهای سفید را حذف کنید

 

 

 

شما می توانید اندازه صفحه خود را با حذف فضاهای سفید داخل فایل های HTML ، حتی حذف کامنت ها (اگر مورد نیاز نیستند) ، فشرده کنید. زیرا هر کاراکتر اضافه در فایل به معنای افزایش اندازه آن است. چه از ویرایشگرهای تصویری HTML و چه از Notepad استفاده کنید، فایل HTML شما شامل چیزهای اضافه مثل فضاهای غیرضروری، return ها ، متا تگ ها، مقادیر پیش فرض در عناصر HTML و غیره خواهد بود. این موارد صفحات وب شما را بزرگتر می کند بدون اینکه هیچ هدف خاصی را محقق کنند. صفحات وب بزرگتر به زمان بیشتری برای بارگذاری نیاز دارند، ترافیک داده را بر روی وب سرور شما افزایش می دهد و پهنای باند ارزشمندتان را به هدر می دهد.

Wordoff یک ابزار ساده و مفید تحت وب است که به شما امکان حذف تگ ها و استایل های غیرضروری از فایل های HTML را می دهد. ما معمولا مجبوریم به صورت دستی فایل های خود را از اطلاعات غیرضروری پاکسازی کنیم. قطعا این ابزار های تحت وب در چنین موقعیت هایی به کمک همه ما آمده اند. حتما ارزش این ابزارها را در نشانه گذاری نیز دیده اید.

 

۵-از کتابخانه های AJAX یا جاوا اسکریپت استفاده کنید

 

AJAX یک فن آوری صفحات وب برای ارتباط با سرور با استفاده از جاوا اسکریپت و بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه است. به طور کلی، صفحات مرتبط روی یک وب سایت متشکل از بخش بزرگی از محتوا هستند که بین تمام آنها مشترک است. با استفاده از روش های سنتی تمام این محتوا در هر بار درخواست بارگذاری می شود. اما اگر از AJAX استفاده شود، یک برنامه تحت وب تنها بخشی از محتوا را که برای بروزرسانی بدان نیاز دارد درخواست می دهد. بنابراین به شدت در کاهش مصرف پهنای باند زمان بارگزاری موثر است.

 

۶-فایل های Hotlink را غیرفعال کنید

 

اصطلاح Hot link به معنای لینک کردن تصاویر یا دانلود ها از وب سایت خود به وب سایت های دیگر است. اساسا، تصاویر روی وب سایت شما هستند و وب سایت های دیگر فقط تگ های تصویر را به وب سایت شما لینک می کنند، بنابراین از پهنای باند شما استفاده می کنند. اگر دیگران فایل های تصویری شما را اصطلاحا Hot link می کنند، از پهنای باندی استفاده می کنند که نهایتا شما هزینه آن را پرداخت می کنید.

حتما بخوانید:  فشرده سازی Gzip چیست؟

شما به راحتی می توانید با قرار دادن یک فایل ‘.htaccess’ در پوشه ی تصاویر از این اتفاق جلوگیری کنید. با انجام این کار فقط صفحات وب سایت خودتان اجازه به نمایش گذاشتن تصاویر را خواهند داشت، هر لینک دیگری خارج از وب سایت خودتان یا وب سایت هایی که به آنها مجوز داده اید ، به جای تصویر با ضربدر قرمز مواجه خواهد شد.

 

altlab.com آموزش مفیدی را برای جلوگیری از hotlink کردن با استفاده از فایل .htaccess فراهم کرده است.

همچنین می توانید از .htaccess generator  که توسط HTMLBasix  تهیه شده است ، جهت غیرفعال کردن HotLink استفاده کنید.

 

۷-با GZIP فایل های HTML و PHP خود را فشرده کنید

 

دقیقا مشابه فایل های CSS ، فایل های HTML نیز حاوی فضاهای سفید و بخش های بلااستفاده زیادی هستند. اگر از زبان PHP استفاده می کنید، می توانید با استفاده از  ماژول mod_gzip از وب سرور آپاچی بخواهید محتوای شما را فشرده کند.  mod_gzip ماژولی برای آپاچی است ( هم در نسخه لینوکس و هم در نسخه ویندوز آپاچی موجود است)، که به طور فایل توجهی می تواند حجم صفحه وب را در هر درخواستی که از سمت مرورگری که قابلیت فهمیدن محتوای فشرده را  دارد می رسد، کاهش دهد. (تقریبا تمام مرورگر های پیشرفته امروزی فشرده سازی محتوای وب را پشتیبانی می کنند). به خاطر داشته باشید، نکته خوب این ماژول این است که، امکان فشرده سازی روی سرور تنها زمانی فعال می شود که از سمت مرورگر درخواست محتوای فشرده شده ارسال گردد، اگر مرورگر چنین درخواستی ارسال نکند یا نتواند محتوای فشرده شده را بفهمد، سرور هم محتوای غیرفشرده تحویل خواهد داد.

راحت ترین راه، استفاده از فایل .htaccess است. ما استفاده از این فایل را به دلیل سادگی بیشتر در اجرا به شما پیشنهاد می دهیم. روش .htaccess این امکان را می دهد که بتوانید بعدا تنظیمات سرور را انجام دهید. حال برای فعال کردن فشرده سازی GZIP خط زیر را به .htaccess  اضافه کنید.

یا اگر امکان افزودن ترتیب برای کارکرد فشرده سازی PHP را دارید، باید خط زیر را در هدر صفحات وب خود، در بالای صفحه درج کنید:

 

webcodingtech.com آموزشی را برای نحوه فعال کردن فشرده سازی GZIP تهیه کرده است.

 

۸-از وب سایت های رایگان میزبانی فایل و تصاویر، برای قراردادن فایل های وب سایت خود استفاده کنید

 

اگر می خواهید فایل های بزرگ را بدون مصرف پهنای باند خود به اشتراک بگزارید، آنها را روی هاست های رایگان یا غیررایگان تصاویر و فایل، مثل Flickr  ، Pikasa  ، PhotoBucket  ، ImageShack  ، rapidshare.com  و megaupload.com  میزبانی کنید. پس از آپلود کردن فایل ها لینک آن ها را در وبلاگ یا وب سایت خود قرار دهید. این کار میزان قابل توجهی از پهنای باند شما را حفظ می کند. قبل از انجام اینکار با شرکت میزبان سایت خود صحبت کنید که آیا اجازه انجام آن را به شما می دهند یا خیر.

 

۹- تا جای ممکن از پیوست ها اجتناب کنید

 

اگر  قصد آپلود کردن فایلی را روی سرور خود دارید که این فایل قبلا در جای دیگری روی اینترنت قرار داده شده است، شاید بهتر باشد به جای اینکه یک کپی از آن را روی سرور خود قرار دهید، از لینک همان فایل استفاده کنید. آپلود کردن فایل، بدون شک هم پهنای باند مصرفی و هم بار سرور را افزایش می دهد. اما با استفاده از لینک فایل که از قبل در اینترنت موجود است، در زمان خود نیز صرفه جویی می کنید چون دیگر نیازی نیست فایل ها را آپلود کنید.

 

۱۰-کش وب سایت

 

کش کردن یک روش بازیابی داده ها از حافظه آماده (کش) است به جای اینکه در هر بار درخواست اطلاعات یکسان مورد نیاز، آن ها با استفاده از منابع سرور دوباره ایجاد شوند، از این حافظه کش خوانده می شوند. اگر امکان کش را روی وب سایت خود فعال کنید البته در صورتی که محتوای وب سایت پویا نباشد، وقتی کامپیوتر کاربر درخواست خود را به سرور می فرستد فقط یک بار اطلاعات از دیسک خوانده می شود و در بقیه موارد اطلاعات از کش خوانده می شود تا زمانی که زمان نگهداری آنها  در حافظه کش به اتمام برسد. ایده خوب دیگر این است که وبسایت خود را کش کنید اما تاریخی را برای منقضی شدن اطلاعات ، در هدر های HTTP تنظیم کنید. بنابراین زمان هایی که در هدر تنظیم شده است به مرورگر های می گوید تا چی زمانی باید محتوا را در کش نگه دارند. بیشتر تصاویر وب سایت هرگز تغییری نخواهند کرد و ایده خوبیست که آنها به طور محلی در کش نگهداری شوند.

حتما بخوانید:  آموزش نصب و کار با GravityForms فرم ساز محبوب وردپرس

 

کش کردن با mod_headers

 

 

 

کش با mod_expires

 

۱۱-کش کردن RSS Feeds

 

 

RSS همانطور که به طور معمول شناخته شده است، فن آوری است که به مدیران وب توانایی توزیع و انتشار آسان محتوا در اینترنت را می دهد. هنگامی که فید، کش می شود، برای مدت زمان مشخصی از روی دیسک محلی خوانده می شود.  پس از اینکه آن زمان مشخص تمام شد،  RSS Feed دوباره بارگیری خواهد شد. این کار به محتوای RSS Feed این اجازه را می دهد که در حالت نمایش باقی بماند و  در کل این فرآیند را سرعت ببخشد.  کش کردن RSS Feed ها مصرف پهنای باند را کاهش می دهد. زیرا وب سرور مجبور نیست که همان منبع RSS را از سرور خود بارگیری نماید.

 

نتیجه گیری

اگر می خواهید یک وب سایت با ترافیک بالا، وبلاگ یا گالری تصاویر ایجاد کنید، فقط به ایجاد آن اکتفا نکنید، بلکه کمی زمان بیشتر برای بهینه سازی سایت و سرور صرف کنید.  زیرا اگر وب سایت خود را بهینه نکنید، دیر یا زود باید به دنبال هاست بزرگتر و سرور قدرتمند تری برای آن باشید. گر چه همیشه توصیه می شود از یک  سرور میزبان خوب و سریع استفاده کنید، اما با استفاده از این تکنیک ها  به میزان قابل توجهی در بار سرور و پهنای باند صرفه جویی می کنید بدون اینکه زمان زیادی صرف کرده باشید.

 

برگرفته از [instantshift.com]

برچسب ها:

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

می‌خواهید بدانید چه کسی به داشبورد وردپرس‌تان لاگین کرده است؟ این مقاله را بخوانید!

۰
می‌خواهید بدانید چه کسانی وارد داشبورد سایت وردپرسی‌تان شده‌اند؟  اگر سایتی دارید که افراد گوناگون به‌منظورهای مختلف، دارای دسترسی به داشبورد وردپرس‌تان هستند، نیاز به…

نظرات کاربران

۱ دیدگاه. Leave new

  • سلام خیلی ممنونم از مطلب مفیدتون.

    ممنون از لطف و حمایت شما.

    موفق و پیروز باشید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست