کاهش زمان پاسخدهی سرور، با 7 راهکار طلایی!

دسته بندی: آموزش, بهینه‌سازی سایت (SEO), نکات فنی

کاربر صبور افسانه است! احساس بی حوصلگی آفت قرن حاضر است و کسی صبر و حوصله کلنجار رفتن با یک سایت کند را ندارد. کاربران کلیدواژه موردنظر خود را در گوگل جست‌وجو کرده و فقط چند ثانیه به هرکاهش زمان پاسخدهی سرور سایت فرصت پردازش خواهند داد.

در بیش از 50 درصد مواقع، هیچ کاربری به یک سایت بیش از سه ثانیه فرصت پاسخگویی نخواهد داد و در یک‌چشم بهم زدن سایت را ترک خواهد کرد! بنابراین، فقط چند ثانیه فرصت دارید تا مشتری را در سایت خود نگه دارید!

رفع خطای reduce initial server response time باید جزو دغدغه‌های اصلی صاحب یک سایت باشد؛ اگر زمان بارگذاری سایت‌تان بیش از سه ثانیه است، قطعاً به خواندن این مقاله نیاز خواهید داشت!

در این مقاله، چگونگی رفع خطای reduce initial server response time  را با 7 راهکار کاربردی بررسی کرده‌ایم و شما یاد خواهید گرفت که چرا زمان پاسخگویی سایت مهم است. اول‌ازهمه، بیایید ببینیم تعریف زمان پاسخگویی سایت چیست.

زمان پاسخگویی سرور چیست و چرا مهم است؟

فرض کنیم که یک مشتری برای خرید به سایت شما سرزده است. مدت زمانی که او باید برای ورود به سایت معطل شود را زمان پاسخدهی سرور می‌گویند.

مثلاً چه‌قدر طول می‌کشد تا سایت باز شود یا مشتری به صفحات مختلف آن دسترسی پیدا کند. دیگر خودتان تصور کنید که زمان پاسخگویی سایت برای دوام یک کسب‌وکار چه‌قدر حیاتی است. چه کسی حاضر است دقایق طولانی برای پاسخ سرور زمان صرف کند؟! تنها در صورتی زمان پاسخگویی سایت اهمیت زیادی ندارد که شما در کسب‌وکار خود بی‌رقیب باشید! امروزه رقیب نداشتن در دنیای کسب‌و‌کار‌های اینترنتی امری تقریبا محال است.

 زمان پاسخگویی سرور با TTFB (Time to First Byte) یا زمان پردازش اولین بایت اندازه‌گیری می‌شود. TTFB مدت زمانی است که کاربر برای دریافت درخواست HTTP منتظر می‌ماند. اگر مدت‌زمان TTFB از حد مشخصی فراتر رود، شما خطای reduce initial server response time را از طریق جی تی متریکس مشاهده خواهید کرد. 

حتما بخوانید:  فشرده سازی Gzip چیست؟

پیشنهاد خواندن: مقاله آموزش 0 تا 100 نسخه جدید جی تی متریکس به شما بررسی سرعت سایت را یاد می‌دهد.

رتبه‌بندی خوب یک سایت در نتایج جست‌وجو، تضمین موفقیت یک تجارت در فضای آنلاین است! کسب‌وکارها هر ترفندی از SEO که بلد باشند را به کار می‌گیرند تا جایگاه بهتری در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو پیدا کنند. زمان پاسخدهی سرور یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای رتبه‌بندی محسوب می‌شود. هرچه TTFB بهتر باشد، رتبه بهتری را در گوگل خواهید داشت!

زمان پاسخدهی سرور چیست

حالا متوجه شدید که زمان پاسخگویی سرور چرا اهمیت زیادی دارد؟ بیایید که می‌خواهیم بهترین زمان پاسخدهی سرور را زیر ذره‌بین ببریم.

بهترین زمان پاسخگویی سرور چیست؟

دانستن جواب این سؤال کسب‌وکار شما را از ورشکستگی نجات خواهد داد! گوگل توصیه می‌کند که زمان تقریبی کمتر از 200 میلی‌ثانیه را هدف قرار دهید؛ در حالی که زمان 100 میلی‌ثانیه ایده‌آل است. از طرف دیگر، گوگل وب‌سایت‌ها را بر اساس سرعت پاسخگویی به سه دسته متفاوت تقسیم کرده است:

  • سریع: 90 تا 10
  • معمولی: 50 تا 89
  • آهسته: 0 تا 49

طبق آمار گوگل، سرعت نیمی از سایت‌ها کند است و 40 درصد سرعت معمولی دارند. تنها بخشی کوچکی (10 درصد) از سایت‌ها سریع محسوب می‌شوند؛ می‌توان گفت هنوز جای پیشرفت بسیار است!

اگر موافقید، برویم سراغ راهکارهای کاهش این زمان.

7 راهکار کاربردی برای رفع خطای reduce initial server response time

با استفاده از این 7 روش، زمان پاسخگویی سرورتان بهبود پیدا می‌کند.

1 ـ از هاست مطمئن و سریع استفاده کنید

بارگذاری سریع و دسترسی آسان به سایت، اولین انتظار هر کاربری است. اگر ترافیک اضافی منجر به افزایش زمان پاسخگویی سرور شما می‌شود، باید فکری به حال آن کنید!

انتخاب یک هاست مطمئن و سریع، نیاز‌های مشتریان‌تان را برآورده می‌کند. استفاده از هاست رایگان یا هاست اشتراکی، باعث کاهش سرعت پاسخگویی سایت می‌شود. پس اگر به‌خاطر هاست در حال تجربه کردن خطای Reduce Initial Server Response Time هستید، در اولین فرصت نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

2ـ از CDN استفاده کنید

استفاده از CDN یا شبکه تحویل محتوا، مرز‌های جغرافیایی را به هم نزدیک کرده است! اگر با این مفهوم آشنا نیستید، مقاله CDN چیست را بخوانید. حالا CDN چه ربطی به افزایش سرعت پاسخگویی سایت دارد؟

حتما بخوانید:  اگر می‌خواهید سایت خوبی داشته باشید، از این 7 اشتباه پرهیز کنید!

بدون استفاده از CDN، کاربران محتوای سایت شما را از یک سرور واحد دریافت می‌کنند؛ یعنی فردی که در آمریکا زندگی می‌کند یا فردی که در یکی از شهر‌های جنوبی ایران ساکن است، هر دو محتوا را از یک سرور دریافت می‌کنند، بدون در نظر گرفتن موضوع فاصله! اتفاقاً فاصله بر مدت‌زمان پاسخگویی سرور تأثیر منفی دارد.

CDN کمک می‌کند که محتوای سایت‌تان از نزدیک‌ترین سرور به دست مخاطب برسد؛ با کمک این کاهش فاصله، می‌توانید زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید.

شبکه توزیع محتوا

3ـ دیتابیس را بهینه کنید

بهینه سازی دیتابیس یکی از راه حل‌های رفع خطای reduce initial server response time است. توصیه می‌کنیم مقاله افزایش سرعت سایت با بهینه‌سازی دیتابیس را بخوانید.

 با گذشت زمان، دیتابیس که اطلاعات زیادی را جمع آوری کرده است، منجر به کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود.   راه هایی برای بهینه سازی دیتابیس یا پایگاه داده و افزایش سرعت پاسخگویی سرور وجود دارد. استفاده از افزونه‌های وردپرس، کوئر‌های SQL و کنترل پنل هاست به بهینه‌سازی دیتابیس کمک می‌کند.

4- از قالب‌های سبک وردپرس استفاده کنید

انتخاب از میان هزاران قالب وردپرسی کار آسانی نیست! ممکن است وسوسه شوید و بدون توجه به نیازتان، قالبی زرق‌وبرق‌دار انتخاب کنید. این دقیقا همان جایی است که باید منتظر هشدار رفع خطای reduce initial server response time برای سایت خود باشید.

قبول، تنوع قالب‌ها بالاست و هرکسی درگیر می‌شود؛ اما نباید از سرعت سایت خود غافل شوید! اگر از قالب وردپرس استفاده می‌کنید، یک قالب ساده انتخاب کنید و از اضافه کردن افزونه‌های زیاد صرف‌نظر کنید. از یک ابزار مانیتورینگ برای بررسی افزونه‌های سایت خود استفاده کنید و در صورت عدم نیاز آن‌ها را حذف کنید.

اگر برنامه مانیتورینگ خاصی مدنظرتان نیست، پیشنهاد ما Atop است.

5ـ از به‌روزترین نسخه PHP را استفاده کنید

قابلیت‌های یک سرور برای ارائه خدمات به کاربران با سرعت آن رابطه عکس دارد! یعنی انتظار داریم با پیچیده شدن فرایندهای یک سایت و افزایش خدمات آن، سرعت کمتری را در زمان کار با سرور تجربه کنیم.

حتما بخوانید:  آموزش سئو وردپرس: قدم به قدم تا بهینه‌سازی یک سایت وردپرسی

به‌ هر حال، فراموش نکنید که هاست خود را به نسخه‌های جدید PHP ارتقاء دهید. اگر از کنترل‌پنل‌های cPanel یا Directadmin استفاده می‌کنید، قبلاً در مقاله‌ای چگونگی تغییر ورژن PHP در این دو کنترل‌پنل را آموزش داده‌ایم.

خلاصه که حواس‌تان به استفاده از به‌روزترین نسخه PHP، برای کاهش زمان پاسخدهی سرور باشد.

لوگوی پی اچ پی

6ـ از افزونه های کش استفاده کنید

استفاده از افزونه های کش وردپرس، TTFB را کاهش می‌دهد و سرعت پاسخگویی سرور به کاربران با استفاده از ذخیره‌سازی بیشتر می‌شود. به‌عنوان‌مثال، افزونه‌های وردپرسی‌ای وجود دارند که فایل‌ها را در سیستم کاربر ذخیره می‌کنند. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد که در استفاده دوباره از همان سایت، به این اطلاعات ذخیره شده با سرعت بیشتری دسترسی داشته باشید. به این عملیات Cache می‌گویند!

پیشنهاد خواندن: مقاله آموزش سئو وردپرس: قدم به قدم تا بهینه سازی یک سایت ورد پرسی را بخوانید.

7ـ از GZIP استفاده کنید

استفاده از فشرده سازی GZIP به کاهش حجم فایل‌ها و انتقال سریع‌تر داده‌ها کمک می‌کند.

افراد با استفاده از zip یا rar فایل‌های موجود بر سیستم خود را فشرده می‌کنند. Gzip هم همین کار را می‌کند، اما در جای دیگر! فایل‌های جاوااسکریپت، CSS و HTML بارگذاری شده بر سایت، توسط GZIP فشرده می‌شوند. با این روش، حجم زیادی از داده‌ها در دسترس هستند، اما تأثیر منفی بر سرعت سایت ندارند.

استفاده از این 7 راهکار، می‌تواند تأثر قابل‌توجهی در سرعت سایت‌تان داشته باشد.

نتیجه‌گیری

یکی از مهمترین معیار‌های سنجش عملکرد یک ساعت، سرعت پاسخدهی سرور است! هرچقدر سریع‌تر عمل کنید، بازدیدکنندگان راضی‌تری خواهید داشت. هرچقدر بازدیدکنندگان راضی‌تر باشند، احتمال تبدیل آن‌ها به مشتری بیشتر خواهد بود؛ پس بهبود سرعت پاسخدهی سرور، مستقیم و غیرمستقیم بر سوددهی کسب‌وکارتان اثرگذار است.

در این مقاله، 7 راهکار کاهش زمان پاسخدهی سرور را بررسی کردیم. امیدواریم که برای‌تان مفید بوده باشد. در ضمن، اگر شما هم راه‌حلی بلدید که در این مقاله از قلم افتاده است، حتماً در قسمت کامنت‌ها ما و دیگر خوانندگان را هم مطلع کنید.

قابل ذکر است که برای تهیه این مطلب، از منابعی مثل phoenixnap و wp-rocket استفاده شده است.

برچسب ها:
4.1/5 - (18 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست