امشب چه بر سر کامپیوترها خواهد آمد؟

دسته بندی: اخبار
ایران‌سرور - امشب ثانیه کبیسه چه بر سر سیستم‌های کامپیوتری خواهد آورد

تا به‌حال درباره ثانیه کبیسه شنیده‌اید؟
امروز نهم تیرماه ۱۳۹۴ مصادف با سی‌ام ژوئن ۲۰۱۵ یک ثانیه به ساعت جهانی اضافه خواهد شد که به آن ثانیه کبیسه می‌گویند.
این روزها حرکت زمین کندتر شده بنابراین برای هماهنگی زمان با ساعت زمینی هر چندسال یک ثانیه به عقب می‌رویم. امشب یکی از تنها زمان‌هایی است که می‌توان ثانیه شصت را بر روی ساعت دید. متاسفانه این اتفاق می‌تواند بهم ریختگی عظیمی در اینترنت، انتقال اطلاعات و تراکنش‌های مالی گردد.

ایران‌سرور - امشب ثانیه کبیسه چه بر سر سیستم‌های کامپیوتری خواهد آورد

آیا ثانیه‌ی کبیسه فاجعه‌ای جهانی به بار خواهد آورد؟

ثانیه کبیسه برای بسیاری از سیستم‌های کامپیوتری که برای این همگام‌سازی طراحی نشده‌اند مشکل‌آفرین خواهد بود. اکثر کامپیوترها از پروتکل PTP (زمان دقیق شبکه‌ای)  استفاده می‌کنند تا با ساعت جهانی اتمی همگام باشند.
جان انگیتز، رئیس بخش تکنولوژی رک‌اسپیس در پاسخ به این سؤال که کامپیوترها چطور این همگام‌شدن را انجام می‌دهند، می‌گوید: «زمان به سرعت پیچیده خواهد شد. در ٣٠ژوئن، همه سیستم‌ها در یک ساعت و به یک شکل مشخص ثانیه کبیسه را اضافه نمی‌کنند. در بعضی کامپیوترها ثانیه‌شمار از ثانیه ٥٩ به ٥٨ برمی‌گردد، یا به‌عبارتی ثانیه ٥٩ دوبار تکرار می‌شود ولی در بعضی دیگر از دستگاه‌ها ثانیه ٦٠ نشان داده می‌شود. در سیستم‌هایی که ثانیه به عقب برمی‌گردد ممکن است CPU‌ها متحمل بار اضافه یا Overloading شوند وبه‌کلی از کار بیفتند. با این وجود کامپیوتر‌هایی هم که پس از این اتفاق دچار مشکل کرش (Crash) نشوند، ممکن است برای یک ثانیه از کار بیفتند.»
متخصصان و دانشمندان معتقدند که این اتفاق باعث به‌وجودآمدن مشکلاتی در مقیاسی بسیار بزرگ خواهد شد. باید در نظر داشت این اتفاق را همه کامپیوترهای دنیا در یک لحظه تجربه نخواهند کرد، پس حتی اگر کسی راهکاری برای حل این مسئله در نظر داشته باشند، به احتمال زیاد جواب مجهول‌های دیگری را به‌همراه دارد که می‌تواند ماجرا را بیش‌ازپیش غیرقابل پیش‌بینی خواهد کرد.
سه سال پیش با اضافه شدن ثانیه کبیسه به زمان اتمی، کامپیوتر‌های تحت شبکه دچار گیجی شدند که باعث Hyperactivity (بیش‌فعالی) سرورهای مرکزی شد. بسیاری از شرکت‌ها مانند Mozila (موزیلا)، Foursquare (فورسکوییر)، Reddit (رِد‌ایت)، Yelp (یلپ) و LinkedIn (لینکدین)، همگی خرابی‌های زیادی را در لحظه ثانیه کبیسه گزارش کردند. کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس و تحت برنامه‌نویسی جاوا، در صدر درگیری با این مشکلات بودند.
با وجود این‌که ثانیه کبیسه برای همگام‌سازی زمان زمین استفاده می‌شود،‌ اما می‌تواند همه چیز را به‌هم بزند، خصوصا در سیستم‌های جهت‌یاب و سیستم‌های کامپیوتری.

حتما بخوانید:  ‫کاربران GoDaddy هدف حملات Phishing
امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

بازطراحی لوگو ایران سرور

0
چرا برندها نیاز به بازطراحی لوگو دارند؟ لوگو یا نشانه (Logo)، لباس یک برند است و وظیفۀ شناسایی آن را بر عهده دارد، لوگو هستۀ…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست