رونمایی از نسخه جدید سایت ایران‌سرور!

11 دیدگاه
دسته بندی: اخبار, داستان‌های ما, پشت‌صحنۀ ایران‌سرور
ریدیزاین سایت ایران سرور

یکی از برنامه‌هایی که در ابتدای سال برای ایران‌سرور داشتیم، طراحی سایت جدید و برطرف کردن نقاط ضعف فعلی بود. در همین راستا، تیم‌های مارکتینگ، فروش، تحقیق و توسعه و سئو، دور هم جمع شدند و فکرهای‌شان را روی هم گذاشتند.

البته، با برگزاری جلسات اولیه، تازه کار شروع شد و هر کدام از تیم‌ها باید بر اساس دیتاهای جمع‌آوری شده، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه می‌کردند.

خروجی این جلسات، رسیدن به لیستی از نقاط ضعف و ارائه راهکارهایی برای بهبود آن‌ها بود.

در نسخه جدید سایت ایران‌سرور به چه نکاتی توجه کردیم؟

تیم ارزیابی ایران‌سرور با استفاده از ابزارهای مختلف (مانند Yandex و GTMetrix) سایت را از 2 جهت مورد آنالیز و بررسی قرار داد:

 1. رفتار کاربران و تعامل‌شان با بخش‌های مختلف
 2. کدنویسی و مباحث تکنیکال

با بررسی رفتار کاربران، ما متوجه شدیم که تعامل کاربران با سایت در برخی جاها به مشکل می‌خورد یا اینکه نمی‌توانند، به‌راحتی به بخش مورد نظرشان، دسترسی پیدا کنند. مثلاً ویدئوهایی که از یاندکس تهیه کرده بودیم، به ما نشان می‌داد که کاربران برای رسیدن به یک سری بخش‌ها، تاخیر داشتند و خیلی خوب نمی‌توانستند با منو ارتباط برقرار کنند.

از نظر تکنیکال هم، فهمیدیم که برخی فرآیندها نیاز به بهینه‌سازی دارند و باید تغییراتی را در بخش‌های زیرساختی اعمال کنیم.

خب، شاید بپرسید که نتیجه این تحقیقات چه شد و نسخه جدید چه نقاط قوتی دارد. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

1) طراحی UI Kit اختصاصی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در نسخۀ جدید لحاظ شده، طراحی و تهیۀ یک UI Kit اختصاصی است. این UI Kit بازدهی تیم را به‌شدت افزایش داده است؛ طوریکه اعضای تیم می‌توانند هماهنگی بیشتری داشته باشند و کارها را سریع‌تر به پایان برسانند.

حتما بخوانید:  انتشار Debian 7.0

اما این UI Kit شامل چه چیزهایی است؟

این کیت از یک مجموعه آیکون، یک مجموعه عکس و یک مجموعه اِلِمان تشکیل شده است. این مجموعه‌ها یکپارچگی بصری سایت ایران‌سرور را بالا برده‌اند و ساختار را در تمام بخش‌های سایت یکدست کرده‌اند.

در ضمن، این UI Kit قرار است به شیوۀ Open Innovation در اختیار عموم قرار بگیرد تا بتوانیم از نقد و نظرات و تجربیات شما عزیزان هم بهره‌مند شویم.

2) تایپوگرافی جدید

در تایپوگرافی جدید، 3 نوع فونت مختلف داریم:

 1. تیترها
 2. نوشته‌های انگلیسی
 3. متن

علاوه‌براین، اندازه تیترها، نوشته‌ها، فاصله‌های بین خطوط و … نیز بهینه‌سازی شده است.

3) اختصاص پالت رنگ‌ها

در پالت جدید، روی انتخاب رنگ‌ها تحقیق کردیم، تا ترکیبی بسازیم که به خوانایی بیشتر متن کمک می‌کند، مخاطب را خسته نمی‌کند، همسو با برند است و چشم را خسته نمی‌کند.

برای مثال ما متوجه شدیم که هنگام انتخاب متن، رنگ پس‌زمینه خوانایی را پایین می‌آورد. به همین خاطر، تغییراتی از این دست را در بخش‌های مختلف سایت اعمال کردیم.

پالت رنگ های ایران سرور

 4) پاکسازی کدها

ما با بررسی‌های فنی و کمک گرفتن از ابزارهایی مثل GTMetrix، متوجه شدیم که در بعضی بخش‌ها، کدها نیاز به پاکسازی دارند تا سرعت و پرفورمنس سایت بهتر شود؛ برای همین هم دست به کار شدیم و یک‌سری کدها را فشرده ، یک سری را حذف کردیم و برخی جاها را از اول نوشتیم!

5) بهبود تجربه کاربری

ما با استفاده از ابزارهایی مانند Yandex رفتار کاربران‌مان را در صفحات مختلف سایت ایران‌سرور بررسی کردیم و با استفاده از ویدیوهای ضبط شده و اطلاعات به‌دست‌آمده، متوجه شدیم که کاربران در بعضی صفحات نمی‌توانند اطلاعات مورد نظرشان را راحت پیدا کنند، یا بخش‌های مهم، آنطور که باید در دسترس مخاطبان نیستند.

نتیجه این تحقیق باعث شد تا:

 • پلن‌های قیمتی را به‌روزرسانی و اطلاعات را تکمیل کردیم
 • بخش جستجوی دامنه را بازطراحی کنیم
 • Pop-Up های مزاحم را به صفر رساندیم
 • برای جابجایی راحت‌تر کاربران، منوها را تغییر دادیم و از مگامنو استفاده کردیم
 • یک سیستم جدید را برای نمایش ویدئوها جایگزین کردیم

البته، این‌ها تنها تعدادی از تغییرات ایجاد شده هستند. پیشنهاد می‌کنم سری به سایت بزنید و ریز به ریز تغییرات را کشف کنید!

حتما بخوانید:  ‫‫ظهور دوباره بدافزار StealRat‎

ریدیزاین صفحه قیمت ها در ایران سرور

6) اضافه کردن صفحۀ ارتباط با ما

با بزرگتر شدن خانوادۀ ایران‌سرور، دوست داشتیم که ارتباطمان را با شما عمیق‌تر کنیم و بیشتر از قبل، در دسترستان باشیم؛ برای همین صفحه ارتباط با ما را راه‌اندازی کردیم. این صفحه حاوی اطلاعات تماس است و همینطور اطلاعات مهم و مورد نیاز کاربران را در اختیارشان می‌گذارد.

اگر دوست داشتید صدایتان را به گوش‌مان برسید یا انتقادها و پیشنهادهای خود را برای ما بفرستید، یکی از راه‌ها، صفحۀ ارتباط با ما در ایران سرور است.

7) رونمایی از صفحۀ دانلودها

یکی از بخش‌های جدید و البته جذابی که به سایت ایران سرور اضافه شده، صفحۀ دانلودهاست. این صفحه قرار است مرجعی باشد برای دانلود تمام نرم‌افزارها و برنامه‌های مورد نیاز کاربران.

مثلاً شما می‌توانید با سر زدن به این بخش، خیلی راحت و بدون دردسر، آخرین نسخه از CMS دلخواهتان را دانلود کنید. یا مثلاً شاید به‌دنبال برنامه‌های کاربردی که در مقاله‌ها معرفی می‌کنیم باشید؛ باز هم می‌توانید روی کمک ایران سرور حساب کنید!

8) بهبود معماری اطلاعات

ما در Sitemap جدید تلاش خودمان را کردیم که معماری اطلاعات را بهتر کرده و مسیر ساده‌تر و منطقی‌تری برای کاربران ترسیم کنیم.

معماری اطلاعات یعنی کاری کنیم تا هر کاربر، بتواند اطلاعات لازم را از بین حجم وسیعی از اطلاعات پیدا کند. معماری اطلاعات یعنی اطلاعات را طوری سازماندهی کنیم که کاربر بتواند به‌راحتی با محصول ارتباط برقرار کرده و مسیر خود را پیدا کند.

در واقع، معماری اطلاعات، بخش کوچکی از تجربه کاربری یا همان UX است. ما با یک معماری خوب، محتواها و اطلاعات سایت را طوری می‌چینیم که کاربر به‌راحتی آب خوردن از یک هزارتو عبور کند و به مقصدش برسد.

مگا منو ایران سرور

9) ریسپانسیو کردن برخی صفحات

در نسخۀ قبلی، برخی از صفحات اصلی و داخلی سایت ایران‌سرور ریسپانسیو (واکنش‌گرا) نبودند. این نقطه‌ضعف در نسخه جدید برطرف شده و کاربران از وسیله‌های مختلف می‌توانند با سایت ارتباط برقرار کنند.

10) بهبود زیرساخت برنامه‌نویسی

نداشتن زیرساخت کدنویسی مناسب در بخش برنامه‌نویسی باعث شده بود برای اضافه کردن بخش‌های جدید، مشکلات اساسی داشته باشیم و کلی زمان را هدر بدهیم. چرا؟

حتما بخوانید:  آسیب پذیری های کشف شده در وردپرس (August 2022)

چون مثلاً برای تغییر بخش‌ها یا ایجاد بخش جدید، باید به همان بخش می‌رفتیم و کلی وقت صرف طراحی می‌کردیم. اما الان به‌خطر زیرساخت منظم، با یک کلیک این کار حل می‌شود.

***

خب؛ مواردی که گفتیم، تغییرات کلی ایجاد شده در نسخۀ سوم بودند. بد نیست کمی هم از چالش‌هایمان بخوانید.

چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشتیم؟

یکی از چالش‌هایی که خیلی‌ها مثل ما این مدت آن را تجربه کرده‌اند، دورکاری، کرونا و تشکیل جلسات آنلاین است! اوایل کار (یعنی قبل از کرونا) جلسات به‌صورت حضوری برگزار می‌شد و خب مشکل خاصی هم نداشتیم؛ اما بعداً جلسات آنلاین در ابتدا باعث کندی ما شده بودند.

کم‌کم با تست پلتفرم‌های مختلف و ارائه توضیحات لازم به اعضای تیم، توانستیم بازدهی جلسات آنلاین را نیز بالا ببریم. لازم به ذکر است که ما از پلتفرم ادوبی کانکت برای برگزاری جلسات مجازی استفاده می‌کنیم.

چالش بعدی، اختلاف نظرهایی بود که بین تیم‌های مختلف وجود داشت. ما برای حل این چالش مدیریت جلسات را به یک فرد کاربلد سپردیم و تصمیم گرفتیم که بر اساس تحلیل دیتاها، به جمع‌بندی نهایی برسیم. البته ناگفته نماند که همین اختلاف نظرها خود محرک انگیزه و اشتیاق تیم بود.

در نهایت هم مشکل چالش دیتاهای خالص را داشتیم که با بن کردن آی‌پی‌های جمعیت 150 نفری کارمندان ایران‌سرور آن را حل کردیم. در واقع الان آماری که از سایت در دست داریم، منهای بازدیدها، جستجوها و تعامل خودمان با سایت است.

پیش به سوی آینده …

تمام قدم‌های کوچکی که برداشتیم و در مقالۀ امروز به آن‌ها اشاره کردیم، آغاز راهی هستند که یک سال پیش آن را شروع کردیم. این راه همچنان ادامه دارد و قرار نیست به این زودی‌ها متوقف شویم!

به‌زودی تغییرات دیگری هم در ایران سرور اتفاق می‌افتد. مثلاً قرار بر این است که صفحه تیکت‌ها را از نو بسازیم، پنل مشتریان را بازطراحی کنیم و از نسخۀ جدید وبلاگ ایران‌سرور رونمایی کنیم!

به زودی با تجربه‌های بیشتر و تغییرات بزرگتری برمی‌گردیم.

تا اینجا خوشحال می‌شویم نظرات شما را بدانیم. طراحی جدید چطور بود؟ برای بهتر شدن چه پیشنهادی دارید؟

4.2/5 - (5 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

بازطراحی لوگو ایران سرور

0
چرا برندها نیاز به بازطراحی لوگو دارند؟ لوگو یا نشانه (Logo)، لباس یک برند است و وظیفۀ شناسایی آن را بر عهده دارد، لوگو هستۀ…

نظرات کاربران

11 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام طرح جدیدتون جذاب هست. اگر قالب این بخش بلاگ رو هم به روز کنید جالب میشه.

  پاسخ
  • سمیرا سرباز
   8 آبان 1399 08:59

   سلام
   ممنون
   بله، در دست ساخت و ساز هست و به‌زودی با ظاهر جدید میایم :)

   پاسخ
   • سلام خوب شده ولی با المنتور هست و طراحی خوبی داره ترکیب رنگ عالی
    مگا منو هم بهتر شده بلا خوب نبود

    پاسخ
    • سمیرا سرباز
     9 آبان 1399 18:56

     سلام، ممنون که توجه کردین :)

     پاسخ
    • معین اکبری
     21 آبان 1399 07:55

     سلام مهدی جان قالب سایت ایران سرور با المنتور پیاده سازی نشده عزیز. پیاده سازی اختصاصی هست. : )

     پاسخ
   • ابوالفضل
    9 آبان 1399 02:47

    خانوم سرباز دیگه توی نوین نیستید ؟ :)

    پاسخ
 • احمد علی همتی
  9 آبان 1399 01:06

  سلام شبتون بخیر، خدا قوت، مثل همیشه خوب و عالی بودِ اقدامی که ایرانسرور انجام داده، انشاالله که همیشه همینطوری رو به جلو حرکت کنه

  پاسخ
  • سمیرا سرباز
   9 آبان 1399 18:55

   سلام آقای همتی
   ممنون از انرژی مثبت‌تون :)

   با حمایت‌های شما در آینده بهتر هم می‌شیم ✌

   پاسخ
 • ایران ریچ
  15 بهمن 1399 20:32

  سلام ایشالا با قدرت به جلو پیش برویم من سایتم رو با دامنه ایران ریچ رو تمام و کمال از شما تهیه کردم و کاملا راضی هستم
  https://iranrich.com/ ممنون از شما سرعت هاست عالیه می تونید ببینید که توی الکسا هم سرعت رو Fast زده است

  پاسخ
  • نیکان حیدری
   18 بهمن 1399 09:10

   درود بر شما
   خیلی خوشحالیم که تونستیم رضایتتون رو جلب کنیم. موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست