سرور اختصاصی چه تفاوتی با سرور مجازی دارد؟

دسته بندی: آموزش, خدمات میزبانی وب

حتما می‌دانید در بین انواع مختلف از فضاهای میزبان سایت،‌ سه گزینه بسیار محبوب وجود دارد که شامل هاست اشتراکی، VPS و سرور اختصاصی می‌شود. تکلیف سرویس‌های اشتراکی تا حدی مشخص است، چرا که این سرویس‌ها ساده‌ترین نوع هستند و برای میزبانی وبسایت‌هایی مانند وبلاگ‌های شخصی یا سایت‌های کوچک کاربرد دارند.

اما درمورد دو نوع دیگر، باید بگوییم که یک سری تفاوت‌هایی در بین آنها وجود دارد که باعث شده تا بحث بین انتخاب سرور اختصاصی یا سرور مجازی همیشه داغ باشد.

بنابراین، اگر می‌خواهید بهترین سرور مناسب برای وبسایت خود را انتخاب کنید، ادامه این مطلب را که به بررسی تفاوت بین سرور اختصاصی و سرور مجازی و مقایسه آن‌ها با یکدیگر اختصاص داده شده، از دست ندهید.

سرور اختصاصی چیست؟

با تهیه سرور اختصاصی، شما درواقع یک سرور کامل برای وبسایت خود تهیه می‌کنید. با استفاده از این گزینه امکان کنترل کامل سرور در اختیارتان قرار می‌گیرد تا شما براساس نیازهای‌تان آن را پیکربندی کنید. علاوه‌بر آن، این نوع سرورها همراه با خدمات مرتبط و پشتیبانی فنی ارائه می‌شوند. درمجموع، این سرورها بسیار انعطاف‌پذیر هستند و برخلاف سرورهای مجازی محدودیتی در منابع سخت‌افزاری ندارند.

سرور مجازی چیست؟

در سرور مجازی یا همان VPS، چندین وبسایت به‌طور همزمان از یک سرور استفاده می‌کنند،‌ با این تفاوت که هر مالک برای تنظیم سخت افزار خود قدرت عمل دارد. درواقع، استفاده از سرور مجازی مانند این می‌ماند که شما همراه با چندین نفر دیگر در یک خانه زندگی کنید،‌ اما هر کدام برای خود یک اتاق شخصی داشته باشید.

به عبارتی دیگر در این نوع از سرورها، یک سرور از طریق مجازی‌سازی پارتیشن بندی می‌شود و هر پارت به یک شخص اختصاص پیدا می‌کند. بدین صورت یک شخص نمی‌تواند به تمام بخش‌های یک سرور دسترسی داشته باشد و تنها صاحب بخشی از آن است.

تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی

برای بیان تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی،‌ بیایید از ساده‌ترین ویژگی آنها شروع کنیم! به‌عنوان اولین تفاوت این نکته را در نظر داشته باشید که سرور اختصاصی یک قطعه فیزیکی است، درحالی‌که، سرور مجازی ساختار فیزیکی ندارد، بلکه به‌صورت نرم افزاری است که با یک سرور اختصاصی کار می‌کند.

اگر بخواهیم نگاه جزئی‌تری به بحث تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی داشته باشیم، این تفاوت‌ها را می‌توان به 6 دسته اصلی تقسیم کرد:

1. قیمت

با نگاهی به عملکرد دو سرور اختصاصی و مجازی، می‌توان حدس زد که برای استفاده از کدام یک هزینه بیشتری بایستی پرداخت کرد. همانطور که از اسمش پیداست، گزینه اول به‌طور اختصاصی برای کاربران فراهم می‌شود، شما با تهیه این سرور بالاترین سطح میزبانی سایت رو دریافت می‌کنید، بنابراین منطقی است که نسبت به سرور مجازی قیمت بالاتری داشته باشد.

بالاترین سطح دسترسی در سرور اختصاصی
در این زمینه باید بگوییم که اگر قیمت سرور مهترین پارامتر برای شما در انتخاب سرور است، سرور مجازی بدون شک گزینه بهتری محسوب می‌شود.

2. تخصیص منابع

بگذارید برای بررسی تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی در زمینه تخصیص منابع، همان مثال خانه را بررسی کنیم.

فرض کنید در همان خانه‌ای که با چند نفر از دوستان‌تان زندگی می‌کنید، یک کمد مشترک وجود دارد. هرکس می‌تواند سهمی از فضای این کمد داشته باشد، و اگر کسی فضای بیشتری بخواهد، می‌تواند از فضای اضافه افراد دیگر استفاده کند.

اما شرایط دیگری وجود دارد که هر شخص در خانه یک کمد اختصاصی تهیه می‌کند، گرچه این کار به هزینه بیشتری نیاز دارد اما آن کمد به‌طور کامل در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

حالا همین موضوع را درمورد سرورها درنظر بگیرید! سرور مجازی مزیت‌های خودش را دارد، شما می‌توانید با پرداخت هزینه مناسب، مقداری فضا تهیه کنید و درصورت اضافه بودن فضای دیگران، از آن استفاده کنید. درعوض، شما می‌توانید هزینه بیشتری بپردازید تا از همان ابتدا تمام سرور در اختیارتان قرار بگیرد.

3. امنیت

بحث امنیت در سرور اختصاصی بسیار جدی گرفته می‌شود. شما با تهیه این سرور مالکیت آن را برعهده دارید،‌ درنتیجه بی‌دقتی دیگران هیچ تاثیری بر امنیت وبسایت شما نمی‌گذارد. اما درصورت بروز هرگونه نقض امنیتی در سرور مجازی، تمام مالکان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

دقیقا مثل زمانی‌که دزد وارد یک آپارتمان می‌شود، فرقی نمی‌کند به کدام واحد سر بزند، تمام واحدها در معرض خطر قرار دارند. البته، در هر دو سرور، امکان نصب نرم افزارهای امنیتی وجود دارد.

4. عملکرد

اینکه محتوا وبسایت شما چقدر سریع نمایش داده می‌شود و کاربران را به خواسته‌های‌شان می‌رساند در سنجش عملکرد آن کاملا تاثیرگذار است. با نگاهی به عملکرد این دو سرور می‌توان حدس زد که در تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی، کدام یک عملکرد سریع‌تری ارائه می‌دهند.

نهایت سرعت در سرورهای اختصاصی

سرور مجازی را مانند یک اتوبوس عمومی درنظر بگیرید. هرچه تعداد مسافران این اتوبوس بیشتر باشد، راننده مجبور می‌شود تا تعداد دفعات بیشتری توقف کند، درنتیجه سرعت کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، تعداد مسافران کم باعث می‌شود تا اتوبوس با سرعت بیشتری به مقصد برسد. اما این مزیت وجود دارد که درصورت پر شدن ظرفیت اتوبوس، شما می‌توانید از اتوبوس همکار خود کمک بگیرید.

درمورد سرور اختصاصی،‌ یک اتوبوس توربوی دو طبقه در اختیار شما قرار می‎گیرد که ظرفیت و سرعت بالاتری دارد و در مدیریت ترافیک عالی عمل می‌کند.

5. پیکربندی و شخصی‌سازی

تفاوت بین سرور اختصاصی و سرور مجازی در زمینه شخصی‌سازی و پیکربندی بسیار جزئی است. هر دوی این سرورها امکان استفاده از پلن‌های مدیریت شده یا نشده را ارائه می‌دهند.

طرح‌های مدیریت نشده مانند قطعاتی هستند که دراختیارتان قرار می‌گیرند و شما درنهایت باید آنها را سر هم کنید و وظیفه مدیریت این قطعات و پیکربندی‌ آنها بر عهده خود شما خواهد بود. اما در طرح‌های مدیریت شده افراد متخصص این کار را برای شما انجام می‌دهند.

بنابراین، جای تعجب ندارد که بیشتر افراد از طرح‌های مدیریت شده استقبال ‌کنند. در این زمینه، سرور مجازی یک مزیت کوچک دارد، آن هم این است که درصورت اتمام حجم ماهانه طرح‌ها، می‌توانید از سرورهای دیگر قرض بگیرید. این همان ویژگی است که در سرورهای اختصاصی یافت نمی‌شود.

6. مقیاس‌پذیری

یک ویژگی مهم هاست‌ها که در رشد وبسایت‌ها تاثیر می‌گذارد، میزان مقیاس‌پذیری است. تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی در زمینه مقیاس‌پذیری را می‌توان به دو نوع رایج از درختان ربط داد.

برای مثال، سرور مجازی مانند درختی است که هرچقدر هم رشد کند به‌پای درختان بلند قامت مثل سرو نمی‌رسد. البته، مقیاس‌پذیری این سرور از آنجایی خوب است که پا به پای وبسایت‌ها رشد می‌کند.

اما در سرورهای اختصاصی چنین قابلیتی وجود ندارد. این سرور مانند درخت سروی می‌ماند که از همان ابتدا تمام منابع، امنیت و عملکرد خود را ارائه داده است و دیگر جای پیشرفت ندارد.

پس از بررسی تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی این سوال به‌وجود می‌آید که در مقایسه این دو سرور، کدام گزینه برنده است؟

در هنگام خرید، این نکته را در نظر داشته باشید که با خرید سرور مجازی،‌ امکان کاهش و افزایش منابع وجود دارد. اما در سرورهای اختصاصی همیشه همان حجم از منابع را دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر، اگر نیازهای شما کاهش پیدا کنند،‌ تاثیری در هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید ندارد. همچنین، برای استفاده از این نوع سرور، شما به یک متخصص فنی در این زمینه نیاز دارید.

حتما بخوانید:  کاربردهای VPS چیست؟ آیا سرور مجازی به درد شما می‌خورد؟

چه سروری مناسب شما است؟

باتوجه به تفاوت بین سرور اختصاصی و سرور مجازی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، می‌توان گفت که میزبانی VPS برای وب سایت‌های تجاری کوچک یا سایت‌های شخصی بزرگ بهترین انتخاب است. این سرور تمام انعطاف‌پذیری، منابع و مقیاس‌پذیری را که نیاز دارید، با قیمت مناسب فراهم می‌کند.

از طرف دیگر برای سایت‌های تجاری متوسط ​​تا بزرگ، یا وبسایت‌هایی که حجم زیادی از ترافیک دریافت می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم که از سرورهای اختصاصی استفاده کنند.

به‌طورکلی،‌ تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی به سرعت، فضای ذخیره سازی، هسته‌های CPU و RAM مربوط می‌شود، درنتیجه برای انتخاب سرور مناسب باید میزان نیاز خود به این موارد را ارزیابی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

وردپرس چگونه اطلاعات را ذخیره می کند؟

0
ساختار دیتابیس وردپرس یکی از موارد حیاتی در توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های مبتنی بر این سیستم مدیریت محتوا است. دیتابیس وردپرس اطلاعات مربوط به مطالب،…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست