Block Storage چیست؟ چه تفاوتی با Object Storage دارد؟

دسته بندی: آموزش, رایانش ابری ☁
block storage چیست

زمانی که فلش مموری به‌تازگی به بازار آمده بود، همگی مطمئن بودند که دیگر دوره سی‌دی به پایان رسیده است! بعد از مدتی، تکنولوژی یک وسیله جدید برای ذخیره اطلاعات روی کار آورد که به آن هارد اکسترنال گفته می‌شد. با روی کار آمدن هارد اکسترنال تمام روش‌های قدیمی دیگر کمرنگ شدند، چراکه به‌نوعی این ابزار دیگر آخر تکولوژی بود! اما تکنولوژی توقف ناپذیر است! در سال‌های اخیر یک روش جدید برای ذخیره اطلاعات به‌وجود آمده که روی دست هرگونه فلش، سی‌دی و هارد اکسترنال بلند شده است!

توسعه فضای ذخیره سازی ابری به block storage

File، Block و Object سه نوع از فرمت‌های ذخیره‌سازی هستند که در فضای ابری، حجم نامحدودی از اطلاعات کاربران را نگهداری و سازماندهی می‌کنند.

هرکدام از این روش‌ها برمبنای سه نوع داده فایل، بلاک و آبجکت عمل می‌کنند و باتوجه به محدودیت‌ها و آپشن‌هایشان، مزایا و معایب خود را دارند. در این مطلب به روش ذخیره‌سازی بلاک می‌پردازیم. اینکه Block storage چیست؟ و تفاوت block storage با object storage در چه زمینه‌هایی است؟

Block storage چیست؟

تعریف block storage

ذخیره‌سازی با فرمت بلاک، برای ذخیره فایل‌های داده در شبکه‌های منطقه ذخیره‌سازی (SAN) یا محیط‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر استفاده می‌شود. درواقع، اطلاعات به‌شکل تعدادی بلاک و به‌صورت بخش‌هایی جداگانه ذخیره می‌شوند. به این صورت که هر بلاک از اطلاعات، یک شناسه منحصربه‌فرد دارد. این شناسه به سیستم اجازه می‌دهد تا اطلاعات را در جای مناسب خودشان قرار دهد. درنتیجه، می‌توان بلاک‌های مختلف را جهت پیکربندی یا پارتیشن‌بندی در سیستم‌های مختلف ذخیره کرد.

حتما بخوانید:  راهنمای مدیریت DNS در دایرکت ادمین

علاوه‌بر آن، این روش ذخیره‌سازی امکان ذخیره‌سازی بلاک‌ها در محیط‌های متنوع را هم فراهم می‌کند. مثلا، می‌توان بخشی از اطلاعات را در یک محیط مبتنی بر لینوکس و بخش دیگر را در محیط ویندوز ذخیره‌سازی کرد. قطعا این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا در کمترین زمان اطلاعات خود را بازیابی کنند. از این روش مخصوصا زمانی‌که احتیاج باشد داده‌ها در کمترین زمان و به‌صورت ایمن منتقل شود، استفاده می‌شود.

یک ویژگی دیگر درمورد بلاک استوریج، آن است که قابلیت افزایش ظرفیت در آن وجود دارد. زمانی‌که به ذخیره‌‌سازی و بازیابی حجم بزرگی از داده‌ها نیاز داشته باشید، این روش بهترین بازدهی را ارائه می‌دهد. البته، ناگفته نماند که بلاک استوریج برای مدیریت متادیتا عالی عمل نمی‌کند.

مزایای Block storage چیست؟

در استفاده از این روش باتوجه به اینکه ذخیره‌سازی داده‌ها در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف امکان پذیر است، قابلی دسترسی برروی دستگاه‌های مختلف در هر مکان و زمان فراهم می‌شود. به عبارت دیگر، نیازی نیست که حتما به سیستم خودتان دسترسی داشته باشید. اما با وجود این قابلیت، نیازی نیست که نگران پایداری و امنیت این روش باشید. اطلاعات شما در بلاک‌ها به‌خوبی محافظت می‌شوند.

همچنین، در این روش پیچیدگی‌هایی که در روش سلسه مراتبی وجود دارد از بین می‌رود. شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنید. امکان ایجاد متادیتای سفارشی هم از مزایای این روش محسوب می‌شود.

کاربرد استفاده ازبلاک استوریج چیست؟

اگر بپرسید که ویژگی بارز  Block storage چیست؟ می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در این روش هر داده یک آدرس متفاوت دارد. این ویژگی باعث متفاوت بودن کاربرد آن با روش‌های دیگر می‌شود.

حتما بخوانید:  (اپن استک) OpenStack چیست و چه ماموریتی دارد؟

بلاک استوریج اساسا برای این موارد کاربرد دارد:

  • ذخیره‌سازی پایگاه داده
  • ذخیره داده‌ برای برنامه‌هایی که به پردازشservice-side نیاز دارند. (مثل جاوا، PHP و Net)
  • ذخیره‌سازی داده‌های RAID
  • ذخیره‌سازی مبتنی‌بر کانتینر

بلاک استوریج می‌تواند حافظه‌های خام را ایجاد کند که با سیستم عامل‌های مبتنی بر سرور متصل می‌شوند. این حافظه‌های خام کاربردهای متعددی دارند مانند، ذخیره فایل، پایگاه داده، فایل سیستم ماشین مجازی و… . با استفاده از block storage شما می‌توانید به‌سادگی یک محیط برای ذخیره داده‌های ماشین‌های مجازی در قالب Virtual Machine File System ایجاد کنید که سرور بتواند به آن متصل شود و یک ماشین مجازی ایجاد کند.

تفاوت block storage با object storage

اگر برای شناخت تفاوت‌های بین بلاک استوریج با آبجکت استوریج مشتاق هستید جدول زیر تمام آنچه می‌خواهید را بیان می‌کند:

تفاوت object storage و block storage

آبجکت استوریج، مانند یک فایل کامل یا شاید بخشی از یک فایل است که یک تشخیص‌دهنده ID منحصربه‌فرد برای شناسایی آبجکت‌ها دارد. بنابراین، حتی یک آبجکت می‌تواند به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و در جاهای مختلف توزیع شود. درواقع، این روش مانند یک پارکنیگ عمومی با فضای نامحدود است که امکان نگهداری از خودروها را فراهم می‌کند. درحالی‌که، بلاک استوریج مانند یک پارکینگ معمولی است که ظرفیت محدودی دارد. علاوه‌بر آن، باید حواستان را جمع کنید تا یادتان نرود خودروی خود را کجا پارک کرده‌اید!

تفاوت ساختار block و object

اگر دقت کرده باشید، در ابتدای این مطلب گفتیم که بلاک استوریج در زمینه مدیریت ابرداده‌ها عملکرد خوبی ندارد. این همان ویژگی است که با استفاده از روش آبجکت استوریج نیازی نیست که نگرانش باشید!

در این روش می‌توان ابرداده‌ها را سفارشی‌سازی کنید، به‌گونه‌ای که شامل اطلاعات اضافی و دقیق درباره فایل‌های داده ذخیره شده باشد. برای مثال، متادیتا را می‌توان با یک فایل ویدیویی سفارشی‌سازی کرد تا مشخص شود آن فیلم کجا ساخته شده است، چه نوع دوربینی برای ضبط آن به‌کار رفته است و اطلاعاتی از این قبیل. این قابلیت در بلاک استوریج فقط به ویژگی‌های اصلی محدود می‌شود.

حتما بخوانید:  مشکل Auto Identity Column در SQL Server 2012 و راه‌حل آن

جمع‌بندی: چگونه بفهمیم کسب وکار ما به بلاک استوریج نیاز دارد؟

بلاک استوریج همراه با دو روش دیگر فایل و آبجکت استوریج در دسته ذخیره‌سازی سازمانی به‌عنوان سرویس ESaaS قرار می‌گیرند که به‌عنوان ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر شناخته می‌شوند. برای استفاده از این روش‌ باید این موضوع را درنظر داشته باشید که آیا این روش ذخیره‌سازی می‌تواند پاسخگوی نیاز کسب وکار شما باشد؟ این روش برای کانتینرها، ذخیره‌سازی پایگاه داده، داده‌های RAID و موارد دیگر که در این مقاله توضیح دادیم کاربرد دارد. اما درمورد استفاده از آن باید برخی از محدودیت‌های این روش را نسبت به آبجکت استوریج درنظر داشته باشید. حالا برای ما بنویسید نظر شما درمورد ذخیره‌سازی اطلاعات ازطریق بلاک استوریج چیست؟ آیا شما این روش را نسبت به آبجکت استوریج که فضای بیشتری ارائه می‌دهد ترجیح می‌دهید؟

در اینستاگرام ما را دنبال کنید

در تلگرام ما را دنبال کنید

در توییتر ما را دنبال کنید

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

همچنین شاید دوست داشته باشید!

وردپرس چگونه اطلاعات را ذخیره می کند؟

0
ساختار دیتابیس وردپرس یکی از موارد حیاتی در توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های مبتنی بر این سیستم مدیریت محتوا است. دیتابیس وردپرس اطلاعات مربوط به مطالب،…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست