آموزش پیدا کردن شماره شبا برای همۀ بانک‌ها

دسته بندی: آموزش
دریافت شماره شبا

در برخی موارد که اصلاً هم کم نیستند، برای انجام نقل و انتقال پول بانکی یا دریافت مبلغی، از شما شماره شبا را می‌خواهند؛ آن موقع شاید کمی سردرگم شوید و نحوه استعلام و دریافت شماره شبای حساب بانکی خود را بلد نباشید، اما اگر بدانید همین شبا شما را از شر چه دردسرهایی راحت کرده، فرایند پیدا کردن شبای حساب‌تان را سخت نمی‌گیرید!

در زمان‌های نه چندان قدیم (!)، یعنی همین دهه 70 یا اوایل 80 خودمان، اگر کسی می‌خواست پول زیادی به حساب بانکی خودش یا دیگری بریزد، باید یک کیف سامسونت (اگر در سامسونت جا می‌شد!) برمی‌داشت و پول‌ها را می‌شمرد و درون آن می‌ریخت و تا بانک حملش می‌کرد. بعضی وقت‌ها هم از شانس بدش جلوی همان بانک سارقین پولش را می‌دزدیدند!
حالا اما شماره شبا حساب به‌وجود آمده تا این مشکلات را تا حد زیادی رفع کند. در این مطلب به شما می‌گوییم که شماره شبا چیست و کمک‌تان می‌کنیم تا شماره شبای حساب بانکی‌تان را پیدا کنید.

شماره شبا چیست؟

شبا از عبارت «شناسه حساب بانکی ایران» مختصر شده است؛ پس یعنی خیلی هم کلمۀ عجیب و غریبی نیست! هر شماره حسابی که شما از هر بانکی دارید، طی یک فرایند ساده و از پیش تعیین شده، به شماره شبا تبدیل می‌شود.
شماره شبا 24 رقمی است. برای دریافت شماره شبا مخصوص هر بانک، فرایند خاصی در همان بانک طی می‌شود. مثلاً در برخی موارد، 8 رقم آخر شماره شبا همان شماره حساب بانکی است که در آن سپرده دارید.

برای دریافت شماره شبا، بهتر است معنی دقیق برخی از اصطلاحات رایج زیر را هم بدانید.

شماره مشتری چیست؟

هر فردی، حتی با وجود داشتن چندین حساب در بانک، یک شماره مشتری مشخص دارد. این شماره مشتری معمولاً در دفترچه بانکی شما نوشته می‌شود؛ یا زمانی که برای افتتاج جساب بانکی مراجعه می‌کنید، در فرم افتتاح حساب‌تان توسط بانک درج می‌شود.

در برخی موارد شماره مشتری در اس ام اس‌هایی که برای واریز و برداشت از حساب شخص از طرف بانک برای او ارسال می‌شود هم درج می‌شود. در واقع شماره مشتری، شناسۀ منحصربه‌فرد هر مشتری در بانک مربوطه است.

شماره حساب چیست؟

هر حسابی که شما در بانک افتتاح می‌کنید، برای آن یک شماره حساب تعریف می‌شود. فرقی هم نمی‌کند که حساب جاری باشد، قرض‌الحسنه یا سپرده کوتاه و بلند مدت! در هر صورت برای هر حسابی که در بانک افتتاح می‌کنید، یک شماره حساب تقدیم شما می‌شود.

حتما بخوانید:  Elasticsearch چیست؟

شماره کارت چیست؟

شماره 16 رقمی برروی کارت بانکی شما، همان شماره کارت‌تان است. برای همۀ حساب‌ها به‌جز حساب‌های جاری و حقوقی، کارت صادر می‌شود. در نتیجه حساب‌های دارای کارت، باید شماره کارت هم داشته باشند.

آیا امکان دریافت شماره شبا از شماره کارت ملی وجود دارد؟

دریافت شماره شبا

خیر! برای هر شماره ملی‌ای ممکن است در هر بانکی چندین حساب وجود داشته باشد. امکان دریافت شماره حساب از طریق شماره ملی برای برخی از بانک‌ها ممکن است؛ اما مستقیماً شماره شبا را به شما نمی‌دهند.

شماره حساب بانکی هم بهترین راه برای گرفتن شبای بانکی شما است. بیشتر بانک‌ها با دریافت شماره حساب و مشخصات (برخی از بانک‌ها مشخصات شما را می‌گیرند) به شما شماره شبا حساب‌تان را می‌دهند.

نکته مهم: اگر زمانی نیاز باشد شمارۀ شبای خود را به دیگری بدهید، امنیت حساب بانکی‌تان به خطر نمی‌افتد؛ اما هیچ‌وقت اطلاعات کارت‌تان را برای کسی نفرستید. مثلاً هیچ‌گاه از روی کارت بانکی‌تان عکس نگیرید و برای دیگری ارسال نکنید.

آیا دریافت شماره شبا از طریق شماره کارت امکان‌پذیر است؟

در برخی موارد این امکان وجود دارد و در برخی موارد دیگر خیر! آن دسته از مواردی که نمی‌توان از طریق شماره کارت شماره شبا را به دست آورد به 2 علت است: یکی آن که شمارۀ حساب برخی کارت‌ها برروی آن‌ها درج نشده و دیگری اینکه برخی از کارت‌ها به چندین شماره حساب متصل‌اند.

چگونه شماره شبا بگیریم؟

نحوه گرفتن شماره شبا خیلی آسان است. ما برای راحتی کارتان، جدول زیر را آماده کرده‌ایم. روی آیکون هر بانکی که کلیک کنید، به صفحۀ دریافت شبا منتقل می‌شوید. اگر هم نیاز به توضیحات بیشتری بود، بعد از جدول شما را راهنمایی کرده‌ایم.

توجه: برای استفاده از این سایت‌ها بهتر است VPN خود را خاموش کنید.

 

شماره شبا بانک ملت

شماره شبا بانک صادرات شماره شبا بانک کشاورزی شماره شبا بانک رسالت

شماره شبا بانک پاسارگاد

شماره شبا بانک تجارت

شماره شبا بانک مسکن

شماره شبا بانک گردشگری

شماره شبا بانک آینده

شماره شبا بانک ملی

شماره شبا بانک ایران زمین

شماره شبا بانک پارسیان

شماره شبا بانک توسعه تعاون

بانک خاورمیانه

بانک دی

بانک رفاه کارگران

شماره شبا بانک سپه شماره شبا بانک سینا
 

 

توجه داشته باشید که برای دریافت آنلاین شماره شبا بعضی از بانک ها از شما شماره کارت و بعضی از بانک ها از شما شماره حسابتان را درخواست می‌کنند. این یعنی باید شماره حساب خود را همیشه همراه خود داشته یا به خاطر بسپارید.

البته بعضی از بانک‌ها هم هستند که شماره حساب شما را روی کارت بانکی‌تان، زیر شماره کارت و یا پشت کارت، برای راحتی مشتریان می‌نویسند.

دریافت شماره شبا بانک ملت

بعد از ورود به صفحۀ تولید شماره شبا بانک ملت، روی دکمه دریافت شمار شبا کلیک کنید و با وارد کردن شماره حساب و کدی که در تصویر می‌بینید (کپچا) شماره شبای خودتان را دریافت کنید.

حتما بخوانید:  وردپرس چیست؟ هر آنچه که در شروع کار باید بدانید!

دریافت شماره شبا بانک صادرات

مراحل دریافت شماره شبای صادرات هم مانند ملت ساده است. به صفحۀ تولید شماره شبا بانک صادرات بروید و با وارد کردن شماره حساب و کلمه امنیتی، شبای کارت‌تان را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک کشاورزی

برای دریافت شماره شبای بانک کشاورزی 2 راه دارید:

  • پیامک
  • سایت

اگر می‌خواهید از پیامک استفاده کنید، باید شماره حساب خود را به شمارۀ 30008989 پیامک کنید.

اگر هم می‌خواهید از سایت اقدام کنید، شماره حساب خود را در کادر سمت راست و پایین صفحۀ تولید شبا بانک کشاورزی وارد کنید و روی دریافت شناسه شبا کلیک کنید.

دریافت شماره شبا بانک قرض‌الحسنه رسالت

اگر شماره حساب‌تان را می‌دانید، دریافت شبا از بانک رسالت خیلی برای‌تان راحت است. به صفحۀ محاسبه شماره شبا در سایت بانک رسالت بروید و با ورود شماره حساب و کلیک روی دکمۀ انجام عملیات، شناسه شبا بانک رسالت را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک گردشگری

ابتدا به صفحۀ استعلام شماره شبا بانک گردشگری بروید و خیلی ساده، با وارد کردن شماره حساب و متن تصویر، شماره شبای حساب‌تان را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک مسکن

دریافت شناسه شبا از بانک مسکن، به 4 طریق ممکن است:

  • با استفاده از شماره کارت تسهیلات
  • با استفاده از شماره کارت بانک مسکن
  • با استفاده از شماره قرارداد تسهیلات
  • با استفاده از هر شماره حسابی به جز حساب تسهیلاتی

هر کدام از موارد بالا را که دارید، به صفحۀ دریافت شماره شبا بانک مسکن بروید و روی دکمه مربوطه کلیک کنید. سپس به صفحۀ دیگری منتقل می‌شوید و آنجا کافی است اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا شماره شبا اعلام شود.

دریافت شماره شبا بانک تجارت

برای تبدیل شماره حساب به شماره شبا، به صفحۀ محاسبه شماره شبا بانک تجارت رفته و در کادر سمت چپ، شماره حساب بانکی‌تان را وارد کنید.

دریافت شماره شبا بانک پاسارگاد

بانک پاسارگارد کار مشتریان را خیلی راحت کرده است. برای اینکه شماره شبای پاسارگادتان را داشته باشید، می‌توانید از این 2 روش استفاده کنید:

  • تبدیل شماره حساب به شبا بانک پاسارگاد
  • تبدیل شماره کارت به شبا بانک پاسارگاد

برای شروع وارد صفحۀ محاسبه شماره شبا بانک پاسارگاد بروید و روی یکی از منوها (دریافت با استفاده از شماره حساب یا شماره کارت) کلیک کنید. حالا اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و شماره شبای کارت‌تان را بگیرید.

دریافت شماره شبا بانک آینده

برای دریافت شماره شبا از بانک آینده، باید شماره حساب‌تان را بدانید و با وارد کردن آن در صفحه محاسبه شناسه شبای بانک آینده، آن را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک ملی

در این مورد، امکانات بانک ملی، بیشتر و بهتر از بقیه یانک‌ها است. شما هم می‌توانید به‌صورت گروهی شماره حساب‌های‌تان را به شبا تبدیل کنید و هم اینکه با استفاده از شماره حساب (حساب شخصی، تسهیلات، حساب‌های خزانه، دستگاه‌های دولتی و بانك‌ها نزد بانك مركزی) شماره شبای ملی را محاسبه کنید.

برای انجام تمامی مواردی که گفتیم، کافی است به صفحۀ دریافت شبا (شناسه حساب بانکی ایران) رفته و از بخش مربوطه، اقدام کنید.

دریافت شماره شبا بانک ایران زمین

برای دریافت شماره شبا بانک ایران از 2 راه می‌توانید اقدام کنید:

  • تبدیل شماره کارت به شماره شبا
  • تبدیل شماره حساب به شماره شبا
حتما بخوانید:  آموزش فعال‌سازی تائید دو مرحله‌ای در دایرکت ادمین

برای هر دو مورد، کافی است به صفحۀ تبدیل شماره حساب به شناسه شبا بانک ایران زمین بروید و با وارد کردن اطلاعات (شماره حساب یا شماره کارت) شبای حساب‌تان را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک پارسیان

جهت محاسبه شبای پارسیان، از طریق وارد کردن شماره حساب‌تان در صفحۀ تبدیل شماره حساب به شماره شبای بانک پارسیان اقدام کنید.

دریافت شماره شبا بانک رفاه کارگران

تبدیل شماره حساب به شبا بانک رفاه از طریق صفحۀ محاسبه شبا بانک رفاه امکان‌پذیر است.

دریافت شماره شبا بانک دی

اگر مستقیما بخواهید از سایت بانک دی شماره شبا بگیرید، باید حتماً شماره حساب‌تان را داشته باشید. برای این کار به صفحۀ محاسبه شماره شبا بانک دی رفته، شماره حساب‌تان را در کادر وارد کنید و دکمۀ محاسبه شماره شبا را بزنید.

دریافت شماره شبا بانک خاورمیانه

در بانک خاورمیانه هم، به 2 روش شماره کارت و شماره حساب می‌توانید شماره شبا دریافت کنید.

پس اگر قصد تبدیل شماره حساب یا شماره کارت به شماره شبا را دارید، وارد صفحۀ دریافت شماره شبای بانک خاورمیانه شوید؛ یکی از دو گزینه را انتخاب کنید و بعد از ورود اطلاعات خواسته شده، روی دکمۀ تبدیل کلیک کنید.

در صورت صحت اطلاعات وارد شده، شماره شبا نمایش داده می‌شود.

دریافت شماره شبا بانک توسعه تعاون

به صفحۀ محاسبه کد شبا بانک توسعه تعاون بروید؛ شماره حساب‌تان را در قسمت تبدیل شماره حساب به شماره شبا وارد کنید؛ دکمۀ محاسبه را بزنید.

شماره شبا برای شما نمایش داده می‌شود.

دریافت شماره شبا بانک سینا

اگر قصد دریافت شماره شبا بانک سینا با استفاده از شماره کارت را دارید، به صفحه تبدیل شماره سپرده به شبا رفته و با وارد کردن شماره حساب سپرده بانک سینا، شماره شبا را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا بانک سپه

پیدا کردن شماره شبای بانک سپه، اندکی پیچیده است! دلیل آن هم این است که بانک‌های انصار، حکمت، مهر، قوامین و کوثر با بانک سپه ادغام شده‌اند.

برای اینکه یک میان‌بر داشته باشید، اسامی بانک‌ها را برای‌تان آوردیه‌ایم.

روی لینک‌های زیر کلیک کنید تا به صفحه محاسبه شماره شبای هر بانک منتقل شوید. 👇

بعد از ورود به هر کدام از این صفحات، با وارد کردن شماره حساب یا شماره کارت بانک صادرکنندۀ کارت، می‌توانید شماره شبا دریافت کنید.

نکات پایانی

برخی سایت‌ها هستند که با خرید اشتراک و پرداخت مبلغی ناچیز، پنلی را در اختیارتان می‌گذارند که بتوانید انواع تبدیل (مثلاً شماره کارت به شماره شبا، شماره شبا به شماره کارت، شماره حساب به شبا و …) را برای تمامی بانک‌ها انجام دهید. سایت رده یکی از همین سایت‌ها است.

در صورتی که آموزش محاسبۀ شماره شبای بانک خاصی مدنظرتان است یا سوالی در این ربطه دارید، مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخ‌تان را بدهیم.

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

وردپرس چگونه اطلاعات را ذخیره می کند؟

0
ساختار دیتابیس وردپرس یکی از موارد حیاتی در توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های مبتنی بر این سیستم مدیریت محتوا است. دیتابیس وردپرس اطلاعات مربوط به مطالب،…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست