5 گام اساسی و مهم تا معرفی یک محصول موفق

دسته بندی: آموزش
نکات معرفی محصول موفق

امروز می‌خواهیم شما همراهان همیشگی ایران سرور را با اهمیت معرفی محصول و نکاتی که برای انجام موفق آن لازم دارید، آشنا کنیم…

خلق یک محصول استثنایی که بتواند نیاز‌های اساسی گروه خاصی از مشتریان را برآورده کند و نسبت به رقبایش ویژگی متمایز کننده‌ای داشته باشد، یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به موفقیت است؛ اما آیا فکر می‌کنید کافی است؟

قطعا کافی نیست. تقریبا غیر ممکن است که صفی از خریداران را برای خرید یا دریافت خدمات استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک تا متوسط ببینید. چنین کسب و کارهایی، بدون داشتن یک پیام رسانی موثر، نمی‌توانند به بازار هدف خود راه پیدا کرده و مشتریان زیادی را جذب کنند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در طول تاریخ، محصولات بسیار زیادی بوده‌اند که پتانسیل زیادی برای تصرف بازار داشته‌اند اما با عرضه نادرست، صاحبان کسب و کار را با ورشکستگی روبرو کرده‌اند.

بازاریابی محصول که منحصرا بر روی نحوه معرفی محصول تمرکز دارد، می‌تواند به جذب بیشتر مشتریان، حفظ حداقل درآمد و حتی افزایش درآمد حاصل از فروش کمک کند. به عبارتی دیگر، زمانی که برای ورود به بازار از یک طرح موثر استفاده می‌کنید، می‌توانید شانس خود را برای موفقیت بیشتر افزایش دهید.

 

استراتژی ورود به بازار (GTM) برای معرفی محصول چیست؟

GTM یا همان استراتژی ورود به بازار، شامل تمام فعالیت‌های مربوط به بازاریابی و ارائه می‌شود که برای عرضه موفق محصول صورت می‌گیرند. فرض کنید یک کارگاه ساخت کفش چرمی مردانه دست‎ساز دارید و می‌خواهید محصول خود را طوری وارد بازار کنید که علاوه بر فروش کامل، سفارش‌های زیادی از جانب افراد مختلف دریافت نمایید.

تنها با افتتاح یک فروشگاه و چیدن کفش‌ها بر روی ویترین نمی‌توانید فروش قابل توجهی داشته باشید. محل قرارگیری، اندازه فروشگاه و چیدمان وسایل مهم است؛ اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. شما باید در سطح شهر و جایی که احتمال می‌دهید محل رفت و آمد مشتریان بلقوه‌تان است، اقدام به پخش کردن آگهی نمایید. نوع آگهی (فلایر، بیلبورد، تراکت و…) و همچنین نحوه انتخاب کلماتی که در تبلیغات محصول استفاده می‌کنید، تاثیر بسزایی در فروش شما خواهند داشت.

همچنین، اگر بتوانید در کنار بالا بردن کیفیت کارتان، قیمت محصول را در حداقل سطح ممکن نگه دارید، می‌توانید مشتریان زیادی را جذب نمایید.

کارهایی که برای معرفی کفش چرمی مردانه با هم خواندیم، بخشی از فعالیت‌هایی است که در استراتژی ورود به بازار بررسی و انجام می‌شوند.

حتما بخوانید:  راهنمای کامل فعال سازی SSL رایگان در تمامی کنترل‌پنل‌ها + CDN ایران سرور و کلودفلر

GTM بر روی جذب مشتریان فعلی و جدید، آموزش و آشنا کردن آن‌ها با محصول مورد نظر و در نهایت متقاعد کردن آن برای خرید داوطلبانه و مشتاقانه محصول تمرکز دارد. در این استراتژی، محصول مورد نظر موقعیت‌یابی شده و بهترین پیام برای معرفی آن انتخاب می‌شود. همچنین، برای قیمت‎گذاری و پیدا کردن کانال‌های مناسب توزیع محصول، تحقیق و همفکری زیادی صورت می‌گیرد.

شخص که رهبری و هدایت GTM برای ارائه محصول را بر عهده دارد، به هماهنگی برای آموزش ذینفعان داخلی درباره موقعیت محصول، حفظ همسویی پیام‌ها با عملکرد کسب و کار و ضرب الاجل‌های قابل تحویل مشغول است.

 

رهبری معرفی محصول موفق

هماهنگی برای عرضه یک محصول یا خدمات کار آسانی نیست. عرضه موفق یک محصول، مانند پازلی است که باید قطعات آن به درستی کنار یکدیگر قرار بگیرند تا پازل کامل شود. برای اینکه بتوانید با نحوه معرفی محصول آشنایی بیشتری داشته باشید،  در اینجا به 5 نکته کاربردی که می‌توانند شانس شما برای دستیابی به موفقیت را بیشتر کنند، می‌پردازیم…

معرفی محصول موفق شبیه یک پازل است

1. قبل از معرفی محصول تمامی جوانب و ویژگی‌های آن را به خوبی بشناسید

اینکه برای نحوه معرفی محصول از چه تاکتیک و استراتژی‌هایی استفاده می‌کنید، کاملا به نوع و ویژگی‌های محصول و همچنین نوع کسب و کارتان بستگی دارد.

رهبر GTM با تیم تولید‌کننده محصول در ارتباط است تا بتواند نقاط ضعف و قوت محصول را پیدا کند. بدین صورت، می‌تواند به حل نقاط ضعف کمک کرده و با خدماتی که محصول برای مشتریان بالقوه‌اش عرضه می‌کند، آشنا شود.

در این حین، با بازار‌های بزرگتر در تعامل است و نظرات مردم در مورد محصولات مشابه را جویا می‌شود. پس از انجام بررسی‌های لازم، تمایزات محصول با رقبا را شناسایی کرده و برای عرضه موفق محصول، بر روی نقاط مثبت آن مانور می‌دهد.

2. تاثیری که معرفی محصول بر روی بازار می‌گذارد را ارزیابی کرده و راه‌های توزیع را پیدا کنید

پس از شناخت کامل محصول، زمان آن می‌رسد که به این سوال پاسخ دهید که محصول/خدمات جدید، چه تاثیری بر روی بازار و کسب و کار می‌گذارد؟ جواب دادن به این سوال چرا مهم است؟

پاسخ ساده است! با مشخص کردن تاثیر محصول، می‌توانید بودجه‌ای که برای تبلیغات آن در نظر می‌گیرید را مشخص کنید.

تاثیر تبلیغات در معرفی محصول موفق

زمانی که محصول آنقدر مهم و کاربردی باشد که رهبر GTM تشخیص دهد پتانسیل بالایی برای سودآوری دارد، از استراتژی‌هایی مانند اطلاعیه‌های وبلاگ، بیلبورد، بیانیه‌های مطبوعاتی، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات چاپی و… استفاده می‌کند.

حال فرض کنید بازاری که برای محصول پیش‌بینی شده باشد، آنقدر‌ها هم بزرگ و پر سر و صدا نیست. در چنین شرایطی، برای معرفی از راه‌های کم‎هزینه و ساده‎تری مانند فرستادن ایمیل به مشتریان بالقوه یا منتشر کردن اعلامیه در وبلاگ استفاده می‌شود.

به بیان ساده‌تر، حجم و اندازه تبلیغاتی که برای ارائه محصول استفاده می‌شود، به طور مستقیم به پتانسیل جذب مشتریان و تعداد مشتریان تخمین‌زده شده بستگی دارد.

حتما بخوانید:  فارسی نویسی استاندارد در لینوکس و ویندوز

3. به طور کامل مشتریان بالقوه را بشناسید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید برای فروش، نیازی به شناخت مشتریان ندارید و آن‌ها هستند که می‌بایست با شما و محصولتان آشنا شوند، جایی برای پیشرفت خود باقی نمی‌گذارید!

غول‌های صنعت و تکنولوژی به خوبی با اهمیت شناخت مشتریان آشنا هستند! شاید از خودتان بپرسید آن‌ها دیگر چرا؟! حقیقت این است که شناخت مشتریان نه تنها در قدم‌های اول لازم و ضروری است، بلکه از مهم‌ترین کار‌ها برای حفظ برتری و جذب بیشتر مشتریان به شمار می‌رود.

در قدم‌های اول ارائه محصول، بهتر است شناخت مشتریان بالقوه را در اولویت کارهایتان قرار دهید. اگر فرصت کافی ندارید و یا در موقعیتی نیستید که بتوانید به طور منظم با آن‌ها در تعامل باشید، می‌توانید برای تعامل بیشتر، جلسات آنلاین یا حضوری را برپا کنید.

در این جلسات، خودتان و محصولتان را معرفی کرده و برای افراد حاضر در جلسه به طور کامل شرح دهید که هدفتان چیست و چه چیزهایی برایتان اهمیت دارد.

یکی از ایده‌های جالب برای تعامل با مشتریان، عرضه نسخه بتا از محصول است. بسیاری از شرکت‌های عرضه‌کننده فناوری، برای دریافت بازخورد و نظرات مثبت و منفی مشتریان خودشان، یک نسخه اولیه یا اصطلاحا نسخه تست نشده را در اختیار عموم قرار می‌دهند. هدف اصلی از این کار این است که محصول را در سطح وسیعی آزمایش کنند.

معرفی نسخه بتا برای معرفی محصول

کارهای بی‌شماری برای تعامل با مشتریان بالقوه وجود دارد که بسته به نوع کسب و کارتان، می‌توانید بهترین آن‌ها را استفاده کنید. پخش کردن پرسش نامه‌ها، برگزاری مسابقاتی که در حین آن‌ها، از مشتریان خواسته می‌شود تا انتظارات خود را از محصول مورد نظر بیان کنند و… فقط نمونه‌ای از راه‌های برقراری ارتباط و شناخت بهتر مشتریان است.

شناخت مشتریان برای معرفی محصول

4. انعطاف‌پذیر باشید

اگر برای مدت زمان طولانی در حوزه توسعه و ارائه محصول به بازار فعالیت داشته باشید می‌دانید که همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و ممکن است در مدت زمان بسیار کمی، بخشی یا تمام برنامه‌ها تغییر کنند.

مراحل معرفی یک محصول از ایده اولیه

معمولا محصول نهایی، از ایده اولیه و اصلی فاصله قابل توجهی دارد و آن طور که از اول برای آن فکر شده بود، تولید نمی‌شود. تغییرات در برنامه نحوه معرفی محصول می‌تواند در هر قسمتی دیده شود. به عنوان مثال تیم طراحی یا ایده‌ها ممکن است تغییر کنند، حقوق و بودجه کم یا زیاد شوند، بازخورد مشتریان آنطور که انتظار می‌رفت نباشد، بازاری که برای ارائه محصول در نظر گرفته بود دستخوش تغییرات شود و….

فرایند معرفی یک محصول نیازمند برنامه است

نحوه معرفی محصول مانند پرتاب موشک نیست که پس از انجام، همه چیز خود به خود درست شود. پس از فرستادن محصول به بازار، با کمپین‌ها و پیام‌های مختلفی سر و کار خواهید داشت. گاهی اوقات، حتی ممکن است محصول تحویل داده شده یا زمان تحویل تغییر کنند.

حتما بخوانید:  ساب‌ورژن

فراموش نکنید شاخه‌ای که در مقابل طوفان خم نشود می‌شکند!

در چنین مواقعی، گوش دادن و منعطف بودن در برابر تغییرات، به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن، کارها را مدیریت کنید. به همکاران و زیر دستانتان فرصت دهید تا برای تغییرات آماده شوند، به حرف‌ها و ایده‌هایشان گوش دهید و سعی کنید بهترین تصمیم ممکن با کمترین زیان را انتخاب کنید. این کار هم برای تیم و هم برای مشتریانتان بهترین گزینه است.

 

5. برقراری ارتباط و همکاری با افراد مختلف

به آخرین نکته برای معرفی محصول موفق رسیدیم! چقدر ارتباط و همکاری خوب مهم است؟ شاید از اینکه به شما بگوییم گاهی اوقات بهترین ایده‌ها از زبان افراد غیر متخصص یا افرادی که با محصول آشنا نیستند مطرح می‌شوند، تعجب کنید یا فکر کنید این حرف اشتباه است.

حقیقت امر این است که برای اینکه دید کلی خوبی از یک منظره داشته باشید، بهتر است کمی از آن فاصله بگیرید و از نمای دورتر تماشایش کنید. گاهی اوقات، نزدیک بودن به یک پروژه باعث می‌شود نتوانید آنطور که باید، به تمام جوانب نگاه کنید.

برقرار کردن ارتباط خوب با گروه‌های مختلفی از افراد، می‌تواند به شما کمک کند تا با دید بهتری نظرات و ایده‌های آن‌ها را جویا شده و ابتکار بیشتری به خرج دهید.

یکی از استراتژی‌های خوب در طرح GTM این است که محصول مورد نظر را برای تیم‌های غیر فنی توضیح داده و از آن‌ها بخواهید ایده‌هایی برای بهبود و ارتقا مطرح کنند. کاهش بار شناختی به افراد کمک می‌کند تا با سرعت و راحتی بیشتری تمامی نقاط ضعف و قوت محصول را ببینند. زمانی که برای برقراری ارتباط با افراد مختلف و شنیدن صحبت هایشان صرف می‌کنید، منجر به بهبود کیفیت و در نهایت افزایش میزان فروش می‌شود.

 

سخن پایانی

در حال حاضر، با گسترش بازار محصولات مختلف و ارائه انواع محصولات با ویژگی‌ها و خدمات گوناگون نسبت به چند دهه گذشته، ارائه محصول می‌تواند کار چالش برانگیزی باشد. بر همین اساس، نمی‌توانید فقط به ساخت محصول و فروش آن بسنده کنید. اگر می‌خواهید در کار خود موفق باشید و مشتریان زیادی جذب کنید، باید برای نحوه معرفی محصول از استراتژی ورود به بازار (GTM) کمک بگیرید.

رهبری یک محصول موفق شامل کارهایی نظیر شناخت تمام جوانب محصول، ارزیابی تاثیر محصول بر بازار، شناخت مشتریان بالقوه، انعطاف‌پذیر بودن و برقراری ارتباط و همکاری با افرادی که در تیم پروژه حضور ندارد، می‌شود. این 5 نکته مانند 5 قطعه پازل هستند و زمانی که در کنار هم قرار می‌گیرند، پازل کامل می‌شود. در صورتی که می‌خواهید محصول خود را با موفقیت بیشتری به بازار عرضه کنید، بهتر است از تمام استراتژی‌های لازم کمک بگیرید.

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست