آموزشتازه‌هامقالاتنکته‌ها

پیش به سوی PHP 5.4

اگر تازه می‌خواهید وارد دنیای وب شوید بهتر است از سرورهایی با نسخه پایدار ۵٫۴ PHP بهره ببرید. اما کاربرانی نیز وجود دارند که در حال حاضر با ورژن‌های قدیمی PHP در حال کار هستند و می‌خواهند به سرورهایی با PHP ورژن ۵٫۴ مهاجرت کنند، یا مدیران آن‌ها قصد ارتقاء ورژن PHP را دارند.

نسخه‌های PHP

راهکارهای ارتقاء PHP:

با ارتقا ورژن PHP سرورهای وب مطمئنا امنیت و کارایی سرور بالاتر خواهد رفت اما مشکلات و مسائلی را برای برنامه نویسان و وب‌سایت‌ها به وجود خواهد آورد. اغلب این مشکلات به کابرانی مربوط می‌شود که از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، جوملا یا دروپال به دور از دغدغه‌های برنامه نویسی استفاده می‌کنند. لود نشدن سایت، نمایش صفحه سفید، سایت همراه با اخطارها و خطوط خطای مختلف از جمله مشکلاتی هستند که برای این دسته از کاربران هنگام ارتقاء ورژن PHP به ۵٫۴ پیش می‌آید.

عوامل ایجاد این مشکلات را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

     ۱. نسخه سیستم مدیریت محتوای شما با PHP 5.4 همخوانی -سازگاری- ندارد.

    ۲. قالب CMS شما که با زبان‌های PHP، HTML و CSS نوشته شده‌است با PHP 5.4 سازگاری ندارد.

    ۳. پلاگین و اکستنشن‌های مورد استفاده در وب‌سایت کنونی با PHP نسخه ۵٫۴ همخوانی ندارد و با ارتقاء PHP به کل سیستم صدمه خواهد زد.

چگونه از بروز مشکلات جلوگیری کنیم؟

در ادامه به رفع و جلوگیری از مشکلات احتمالی در سیستم های مدیریت محتوای WordPress، Joomla و Drupal خواهیم پرداخت:

  • برای مهاجرت به PHP 5.4 ابتدا مطمئن شوید نسخه وردپرس شما بالاتر از ۳٫۴، نسخه جوملا ۲٫۵ و یا بالاتر باشد. همچنین آخرین نسخه دروپال یعنی ۷ با نسخه PHP 5.2 سازگار است، البته دروپال خود نسخه ۵٫۳ را پیشنهاد داده‌است. نسخه‌های پایین‌تر سیستم‌های مدیریت محتوا مشکلات متعددی با PHP 5.4 خواهند داشت.
  • از سازنده قالب خود در مورد پشتیبانی قالب از نسخه PHP 5.4 بپرسید و مطمئن شوید با این نسخه سازگار خواهد بود.
  • سازندگان Pluginهای مختلف در بعضی موارد پلاگین‌های خود را با آخرین نسخه PHP بروز رسانی نمی‌کنند، در نتیجه پس از مهاجرت سایت شما با مشکل روبرو خواهد شد. پیش از انتقل از سازگاری پلاگین‌های نصب شده با نسخه PHP مطمعن شوید.
  • قطع ارتباط سیستم شما با پایگاه‌داده و نمایش اخطار «Can’t connect to database» از دیگر مشکلات متداولی است که ممکن است هنگام ارتقاء نسخه PHP با آن برخورد کنید. برای رفع این مشکل کافیست فایل کانفیگ CMS خود را با نام کاربری و رمز عبور جدید اتصال به پایگاه‌داده به‌روز نمایید.

پلاگین‌های ناسازگار ورد پرس با PHP 5.4:

در ادامه لیستی از پلاگین‌های ناسازگار WP با PHP نسخه ۵٫۴ تهیه شده‌است که شما می‌توانید قبل از ارتقا آن‌ها را غیرفعال کنید و یا نسبت به بروزرسانی آن‌ها اقدام نمایید همچنین شما می‌توانید وضعیت سازگاری پلاگین را از طریق صفحه اختصاصی هر پلاگین در وبسایت وردپرس بررسی نمایید. بر مبنای تجربه‌ی ایران‌سرور، Pluginهای زیر معمولا در هنگام ارتقاء WP با مشکل مواجه می‌شوند:

ico-metaWordPress Duplicator
ico-metaWoocommerce Widgets
ico-metaBackground Manager
ico-metaWP e-Commerce
ico-metaTwo Factor Auth
ico-metaRublon
ico-metaRedirect List
ico-metaW3 Total Cache
ico-metaNextGEN Gallery
ico-metaEasy Popular Posts
ico-metaW3 Total Cache
ico-metaWordPress Backup to Dropbox
ico-metaCodemirror 2 editor for WordPress admin area
ico-metaSimple Tags

در سیستم جوملا، دروپال و یا هر سیستم دیگری بهتر است پس از ارتقای نسخه CMS برای سازگاری با PHP 5.4 صفحه‌ی تک تک پلاگین‌ها و اکستنشن‌ها که در سایت CMS موجود است بررسی شود و در صورت عدم همخوانی غیر فعال گردد. در پایان تهیه فایل پشتیبان قبل از اعمال تغییر و ارتقاء شدیدا توصیه می‌شود.

آیا ارتقا به PHP 5.4 مفید خواهد بود؟

چه Loaderهایی از PHP 5.4 پشتیبانی می‌کند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن