SD-WAN چیست و چرا شما یک روز از آن استفاده خواهید کرد ؟

دسته بندی: شبکه و اینترنت
کاور SD-WAN چیست

یک SDN برای شعب سازمان شما

Software-Defined Wide Area Networking) SD-WAN) یک رویکرد تحولی در جهت ساده سازی شبکه های شعب مختلف سازمان شماست و یک راندمان و خروجی بهینه در حوزه‌ی Application فراهم می کند.

در مقایسه با توسعه و گسترش WAN به صورت سنتی، توسعه SD-WAN، صد برابر سریع تر و 3 برابر مقرون به صرفه تر است.

اجرا و توسعه‌ی شبکه WAN بین شعب سازمان و یا شرکت شما توسط تکنولوژی SD-WAN به همراه سرویس های Cloud، امکان کنترل و نظارت بر ترافیک شبکه، اعمال تنظیمات و سیاست های امنیتی، VPN روی Cloud و امکان تنظیمات دیگری را در سایت ها و شعب سازمان شما، به سادگی فراهم می کند.

کمپانی Redmond در زمینه تهیه محصولات صنعتی و تجاری از جمله نمک برای محافظت از جاده ها در زمستان، تهیه محصولات ارگانیک و در زمینه سلامت فعالیت می کند. امروزه مدیریت شبکه WAN کمپانی Redmond، بسیار امری ساده برای آقای گابریل، مدیر پروژه فنی شرکت، به نسبت گذشته است.

مدیریت سیستم تلفن و فکس کمپانی Redmond به همراه 10 شعبه دیگر آن، به صورت متمرکز و در شعبه مرکزی که در شهر Utah است، انجام می شود. موضوع بسیار مهم، ارتباطات بین شعب به صورت قابل اعتماد و مطمئن است(Reliable Connection). مدیریت بعضی از شعب واقع در مناطق روستایی با چندین کارگر، بسیار ساده تر از شعب دیگر است.

اینجاست که تکنولوژی SD-WAN به ما کمک می کند. کمپانی Gartner تخمین زده است که در حال حاضر، SD-WAN کمتر از 5% بازار را دارد ولی تا 2 سال دیگر، 25% کاربران، شبکه WAN خودشان را با نرم افزار مدیریت می کنند. درآمد فروشندگان SD-WAN، سالانه 59% افزایش می یابد و گارتنر تخمین زده است که تا سال 2020، این درآمد به عدد 1.3 میلیارد دلار می رسد. کمپانی Redmond از اولین مشتریان SD-WAN است.

یکی از مهمترین شاخصه های یک SD-WAN، توانایی مدیریت چندین نوع کانکشن از MPLS و شبکه های Broadband تا LTE است.

آقای گابریل برای آن شعبه هایی که در مناطق روستایی واقع شده اند، اینترنت با سرعت پائین خریده است. برنامه SD-WAN کمپانی VeloCloud (اولین کمپانی تولید و توزیع SD-WAN در محیط Cloud)، حداقل 2عدد لینک را با هم تجمیع کرده و یک لینک پرسرعت تحویل می دهد. این پهنای باند برای استفاده از VoIP و تراکنش های مالی، بسیار مناسب است.

حتما بخوانید:  Latency در شبکه چیست؟

به نوعی SD-WAN برادر کوچکتر (SDN (Software-defined Networking به حساب می آید. آنها به هم مرتبط و بر پایه نرم افزار هستند. در حالیکه SDN برای دیتاسنتر های داخلی یا شعب مرکزی سازمان ها معنا می شود. SD-WAN آن مفاهیم بر پایه نرم افزار بودن را در خود دارد و همچنین در شبکه WAN، آن سطح مربوط به کنترل و نظارت را از سطح دیتا جدا می کند. SDN یک معماری است، در حالیکه SD-WAN یک تکنولوژی است که شما می توانید خریداری کنید.

مدیریت یک شبکه WAN توسط نرم افزار، مزایای قابل توجهی را برای آقای گابریل فراهم کرد. او در همان ابتدا متوجه هر مشکل و رویداد در شبکه خودش می شود و می تواند آنرا در شبکه WAN خودش با یک اینترفیس مدیریت کند. در گذشته، اعمال تغییرات در پیکربندی شبکه در یکی از شعب سازمان، نیازمند یک سری تنظیمات و پیکربندی ها به صورت دستی و حضور یک متخصص در آن مکان بود. اگر یک سازمان، تصمیم به برقراری یک کنفرانس تلفنی با دیگر شعب خود می گرفت، بسیاری موارد از جمله میزان پهنای باند، باید دوباره طراحی می شد. پهنای باند بیشتر، نیازمند خرید، برنامه ریزی و راه اندازی در هر شعبه از سازمان یا شرکت بود. آقای گابریل می گوید: با SD-WAN ما تمام WAN را کنترل می کنیم، مدیریت و تغییر در آن بسیار آسان است. من می توانم پهنای باند هر یک از شعب را به صورت مرکزی توسط یک محیط گرافیکی (GUI) کنترل کنم. همچنین ما پهنای باند ضعیف با Uptime بالا تهیه می کنیم.

بیشتر تکنولوژی هایی که SD-WAN را می سازند، جدید نیستند و بیشتر به صورت یک پکیج با هم در فعالیت هستند. فروشندگان اینترنت، مجموعه ای از تکنولوژی های متفاوت را پیشنهاد می دهند و از فروش چند لینک به یک سایت و مکان شادمان هستند. مدیریت متمرکز یک WAN هم چیز جدیدی نیست. اما ترکیب این دو، به علاوه توانایی SD-WAN در به اشتراک گذاری پهنای باند شبکه بین لینک های WAN، یک بسته جدید شامل تمامی این اجزاء را با هم فراهم می کند.

حتما بخوانید:  مجازی سازی چیست؟ چه کمکی به کاهش هزینه‌ها می‌کند؟

بیشتر سازمان ها زیرساخت پیچیده ای برای شعب خود دارند که شامل روترها، کنترل کننده های مسیر در شبکه WAN، بهینه سازهای شبکه، فایروال ها و دیگر اجزاء شبکه است. اینها همگی گران هستند و پشتیبانی و مدیریت پیچیده ای دارند.

به طور کلی SD-WAN، روترهای قدیمی شعب شرکت ها و یا سازمان ها را در خود دارد. بیشتر سازمان ها فقط نیازمند یک سری اقدامات کوچک هستند. فروشندگان SD-WAN، چهار و یا 5 عدد از مهمترین قابلیت های آنرا با هم ترکیب کرده و آنرا یکی می کنند از جمله : انتخاب مسیر و هزینه کم.

استقرار و توسعه SD-WAN مربوط به کمپانی Redmond، شامل یک باکس از کمپانی VeloCloud است که در هر یک از شعب مجموعه، قرار گرفته است و تمام ترافیک شبکه، از طریق آن به بیرون هدایت می شود.

SD-WAN ها یا به صورت یک نرم افزار که بر روی دستگاههای زیر ساخت اجرا می شوند، فروخته می شوند و یا به صورت ترکیب نرم افزار و سخت افزار، همانند SD-WAN های کمپانی VeloCloud.

برآورد Lerner به اینصورت است که یک SD-WAN می تواند حدود 2.5 برابر ارزان تر از معماری WAN سنتی باشد. یک WAN با 250 شعبه در معماری WAN سنتی، در طول 3 سال، هزینه ای معادل 1285000 دلار دارد اما با استقرار SD-WAN ، این هزینه به 452500 دلار کاهش می یابد. قابلیت استفاده از روترهای شبکه به همراه کاهش نیروی انسانی و کاهش زمان پشتیبانی، بزرگترین صرفه جویی در SD-WAN است.

بازار فروشندگان SD-WAN به چند حوزه تقسیم می شود:

1- فروشندگان همیشگی محصولات SD-WAN در حوزه سوئیچینگ و روتینگ. از جمله Cisco، HP، Huawei و Brocade.

حتما بخوانید:  FTP چیست؟ پروتکلی با قدمت 50 سال!

2- کارشناسان و متخصصین بهینه سازی شبکه WAN که همواره محصولاتشان را در حوزه SD-WAN توسعه می دهند. از جمله: شبکه های Silver Peak، Riverbed و Talari.

3- استارت آپ های مربوط به SD-WAN از طرف شبکه های VeloCloud، CloudGenix و Cato.

4- فروشندگانی که تجهیزات قابل مدیریت مربوط به SD-WAN را ارائه می کنند، از جمله: AT&T، CenturyLink، Spring، Comcast Business. بعضی از فروشندگان هم از ادغام کمپانی ها با یکدیگر، بسیار ناراحت می شوند. به عنوان مثال، کمپانی سیسکو، در آوریل Viptella و کمپانی Riverbed، Ocedo را خرید.

این گسترش و توسعه سریع و آسان، مدیریت مرکزی و کاهش هزینه، SD-WAN را به عنوان یکی از گزینه های جذاب برای بسیاری از کسب و کارها تبدیل کرده است. در VMworld 2015 طبق تحقیقات کمپانی Riverbed، میزان 29% از 260 شرکت کننده در آن مراسم، پیگیر موضوع SD-WAN بودند که فقط 5% از آن تعداد، تصمیم به استفاده از SD-WAN گرفتند. از آن طرف، 77% از شرکت کنندگان، پیگیر SDN بودند که 13% آن را انتخاب کردند. Lerner می گوید که مشتریان SD-WAN، خرده فروشان و موسسات مالی و اعتباری بودند که هر کدام تعداد شعب بسیار زیادی در کسب و کار خود داشتند.

اکنون، سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که اگر SD-WAN اینهمه مزیت دارد، پس چرا بیش از این فراگیر نشده است؟ بسیاری از سازمان ها برای کنترل بر روی شبکه های LAN و WAN خود، از قوانین ASIC (که آنرا با شرایط سازمان خود تغییر داده اند) استفاده می کنند که دارای پروسه ها و سیکل های طولانی برای تغیرات است.

همچنین به نقل از لرنر، متخصصین و کارشناسان شبکه هم مخالف تغییرات هستند. به گفته لرنر، در حالیکه از لحاظ سخت افزاری، شرایط آماده برای آپگرید است، انتظار می رود که سازمان ها هر چه سریع تر به سمت SD-WAN بروند که این موضوع، می تواند یک پروسه‌ی چند ساله باشد.

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

آموزش تغییر ip

چگونه IP دستگاه خود را تغییر دهیم؟

0
«استفاده از این نرم‌افزار در کشور شما ممکن نیست.» این عبارتی است که خیلی وقت‌ها به محض دیدنش دوست داریم سیستم را خاموش کنیم و…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست