لینوکس

توزیع های لینوکس را بهتر بشناسید

لینوکس چیست؟ به این سوال در مقاله «لینوکس چیست؟ همه چیز در مورد لینوکس» پاسخ دادیم و به صورت مفصل در مورد آن صحبت کردیم. در همان مقاله توضیح مختصری راجع به توزیع های لینوکس ارائه کردیم. در این جا می خواهیم به صورت مفصل راجع به این مسئله صحبت کنیم و با بهترین توزیع های لینوکس آشنا شویم. بهرحال شما بعد از خواندن این مطلب می توانید تصمیم بگیرید کدام توزیع لینوکس را انتخاب کنید.

در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ توزیع فعال لینوکس وجود دارد که اگر بخواهیم یکی از این توزیع ها را انتخاب کنیم، کمی دشوار به نظر می رسد. این انتخاب شما زمانی سخت تر می شود که شما بخواهید خودتان یک توزیع را برگزینید و به توصیه شخص دیگری گوش ندهید. حالا خبر خوب این است که در میان همین تعداد توزیع های بالا باید گفت که توزیع هایی که عملکرد خوبی دارند و پر استفاده تر هستند تعداد محدودی دارند و همین موضوع انتخاب را راحت تر می کند.

بگذارید این طور برای شما بگویم که اگر بخواهیم توزیع های لینوکس را به عنوان نقشه برای شما بیان کنیم، ۱۰ توزیع برتر لینوکس مانند قاره های سراسر دنیا هستند و توزیع های دیگر جزایر با اندازه های مختلفند. در میان قاره ها هم شما هیچ وقت نمی توانید بگویید کدام قاره بهتر است، در دنیای لینوکس نیز همین طور است. شاید این بهترین مثالی بود که می توان در مورد توزیع های لینوکس به کار برد.

هر توزیع لینوکس با یک مورد استفاده متفاوت در ذهن شما طراحی شده است و همین می تواند توزیع را برای یک کاربر مناسب و برای کاربر دیگر غیر قابل استفاده کند. به همین دلیل توزیع های موجود در این مقاله به ترتیب خاصی ذکر نشده و فقط به منظور راحتی شماره گذاری می شوند.

توزیع های لینوکس

 

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

Red Hat Enterprise Linux یک توزیع استاندارد و طلایی برای بخش تجاری لینوکس است. Red Hat Enterprise Linux برای workstations، mainframes ها، سرورها و سوپر کامپیوترها در دسترس است و سرعت آپتایم ۹۹/۹۹ درصد را ارائه می دهد. این توزیع دارای ۱۷ رکورد جهانی در معیارهای استاندارد است و به لطف پشتیبانی از هزاران برنامه نرم افزاری و دستگاه های سخت افزاری، تبدیل به محبوب ترین و بهترین توزیع تجاری لینوکس در کلود شده است.

توزیع Red Hat Enterprise Linux تشخیص می دهد که حتی توزیع های لینوکس نیز از حملات سایبری ویرانگر در امان نیستند و با استفاده از سیاست های امنیتی گسترده، امنیت را در طول مدت استفاده پیاده سازی می کند، بنابراین برنامه ها بطور خودکار از بسته رمزنگاری شده مناسب استفاده می کنند و یک سرویس تحلیلی IT پیش بینی کننده را اجرا می کنند که مسائل بالقوه را قبل از بروز مشکلات مشخص می کند.

هر کس می تواند Red Hat Enterprise Linux را به مدت ۳۰ روز بطور رایگان تست کند، اما بعد از گذشت این مدت شما ملزم به خرید نسخه آن هستید. این واقعیت که «بسیاری از سازمان ها هزینه Red Hat Enterprise Linux را پرداخت می کنند حتی اگر گزینه های بی شماری دیگری نیز در خارج وجود داشته باشد»، کیفیت بالای این توزیع را نشان می دهد.

 

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

CentOS (سیستم عامل Community Enterprise) یک توزیع سرور رایگان لینوکس است که سازگاری با منبع بالادست خود، مانند Red Hat Enterprise Linux را حفظ می کند. تفاوت های مختلفی بین CentOS و RHEL وجود دارد. CentOS یک توسعه همگانی است و فاقد پشتیبانی در سطح سازمانی است. CentOS همچنین تمایل دارد که کمی عقب تر از RHEL باشد، اما این مشکل تقریبا در بخش بنگاه اقتصادی وجود ندارد. نکته قابل توجه این واقعیت است که توزیع CentOS فاقد محافظت در مورد رمزنگاری معتبر مورد نیاز در شبکه های دولتی است.

از آنجا که CentOS تصاویر رسمی را برای آمازون، گوگل و پلتفرم های دیگر ارائه می دهد، حتی تازه های لینوکس نیز نباید تلاش کنند تا آن را عملی کنند. در واقع، CentOS یک توزیع فوق العاده برای کاربران لینوکس است که دوست دارند نحوه مدیریت سرورهای لینوکس را بیاموزند زیرا استفاده از آن هیچ هزینه ای ندارد و کابران زیادی دارد که باعث شده تا منابع فراوانی برای یادگیری در دسترس باشد.

وقتی CentOS را روی یک سرور نصب می کنید، می توانید اطمینان داشته باشید که می دانید تا ۱۰ سال با بروزرسانی های امنیتی پشتیبانی خواهد شد. چنین سطح حمایت تقریباً از توزیع های تجاری خارجی بی سابقه است و جای تعجب نیست که محبوبیت CentOS نه تنها در بین علاقه مندان بلکه در بین مدیران و سازمان های حرفه ای به طور پیوسته در حال رشد است.

 

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

دبیان یکی از قدیمی ترین توزیع های لینوکس است که اولین بار در سال ۱۹۹۳ منتشر شد. دبیان نیز یک توزیع رایگان است و متعهد به این موضوع است. به همین خاطر تعهد خود را در سندی به نام قرارداد اجتماعی رسمیت بخشید. در این سند آمده است که دبیان همیشه ۱۰۰ درصد آزاد خواهد ماند. قرارداد اجتماعی در طی سالیان متمادی به Debian خدمت کرده است و توسعه دهندگان خود را در مسیر صحیح نگه داشته و همیشه برای از بین رفتن تمرکز پروژه تلاش و از این کار جلوگیری کرده است.

سه بخش مختلف دبیان وجود دارد که هر یک تعادل متفاوتی از پایداری و cutting-edge software را ارائه می دهند.

همانطور که از نام آن پیداست، شاخه Unstable برای کاربرانی که مایل به فداکاری ثبات هستند برای دسترسی به آخرین نسخه های برنامه های نرم افزاری در نظر گرفته شده است. این بخش برای کاربران سازمانی یا هر کسی که مایل نیست این واقعیت را بپذیرد که ممکن است هر از گاهی اوضاع به هم بریزد، در نظر گرفته نشده است.

بعد از اینکه برخی از بسته ها در این بخش تحت آزمایش قرار گرفتند، به بخش تست می روند و در آنجا می مانند تا اینکه به اندازه کافی کامل تشخیص داده شده تا فریز شوند و در نهایت پایدار اعلام می شوند. بخش Testing در بین کاربرانی که از Debian در رایانه های رومیزی استفاده می کنند محبوب است، در حالی که بخش Stable به طور عمده برای سرورها مناسب است.

 

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

اوبونتو تا حد زیادی مسئول محبوبیت لینوکس به عنوان یک سیستم عامل دسکتاپ است. همانطور که اغلب در دنیای لینوکس اتفاق می افتد، اوبونتو روی شانه های غول پیکر دبیان ایستاده است. بله، این توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان است و با برخی از بسته های آن سازگار است. این دو توزیع همچنین دارای یک محیط دسکتاپ به طور پیش فرض، GNOME 3 هستند و به آنها ظاهری مشابه می بخشند.

علاوه بر نسخه دسکتاپ اوبونتو، نسخه ای نیز برای سرورها، نسخه ای برای دستگاه های Internet of Things (IoT) و نسخه ای برای کلود مانند Amazon AWS ، Microsoft Azure ، Google Cloud Platform ، Oracle ، Rackspace، IBM Cloud و … وجود دارد. تمام نسخه های اوبونتو به صورت رایگان در دسترس است، اما شرکت Canonical به عنوان پشتیبان اوبونتو، خدماتی را ارائه می دهد که فقط ۲۵ دلار در سال برای دسکتاپ ها، ۷۵ دلار در سال برای ماشین های مجازی و سالانه ۲۲۵ دلار برای سرورها هزینه در بر دارد.

نسخه رومیزی اوبونتو با شکل و شمایل مختلفی ارائه می شود، تنظیمات منحصر به فرد اوبونتو است که به صورت توزیع مستقل لینوکس وارد می شود و بایگانی بسته های نرم افزاری اوبونتو را به اشتراک می گذارد. به عنوان مثال، کوبونتو تجربه KDE Plasma Workspace را ارائه می دهد، Lubuntu یک سبک سریع و مدرن اوبونتو است که از LXQt به عنوان محیط دسکتاپ پیش فرض خود استفاده می کند و Ubuntu Studio یک سبک تولید محتوای چندرسانه ای از اوبونتو است.

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

 

openSUSE قصد دارد توزیع بسته بندی اختصاصی لینوکس را برای sysadmins، توسعه دهندگان و کاربران دسکتاپ ایجاد کند. در این توزیع لینوکس تقریبا تمام برنامه های نرم افزاری به عنوان RPM در دسترس هستند.

openSUSE به کاربران خود اجازه می دهد با ارائه دو نسخه از توزیع، یک مدل آزادتر و یا یک مدل سنتی تر را انتخاب کنند: به ترتیب OpenSUSE Tumbleweed و openSUSE Leap . openSUSE Tumbleweed برای کاربرانی که دوست دارند با جدیدترین نرم افزارها بازی کنند و از نصب مجدد سیستم خوششان نمی آید عالی است. openSUSE Leap به روزرسانی های آزمایش شده مطابق با یک برنامه انتشار ثابت را دریافت می کند و این باعث انتخاب خوبی برای کاربرانی می شود که ثبات سیستم را ارزیابی می کنند.

صرف نظر از اینکه کدام نسخه از openSUSE را انتخاب می کنید، همیشه به انتخاب گسترده ابزارهای openSUSE از جمله Open Build Service (OBS) ، openQA ، YaST و Kiwi دسترسی دارید. اینها و سایر ابزارها باعث می شوند openSUSE در بین توسعه دهندگان و سرپرستان سیستم محبوب شود و آن را از سایر توزیع ها جدا کند.

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

 

Arch Linux یک توزیع مستقل از لینوکس است که به قول معروف ساز خود را می زند. سادگی ساده ترین اصلی است که توزیع Arch Linux سعی در دستیابی به آن دارد و این اصل با چهار حرف نشان داده شده است که اکثر کسانی که با این توزیع کار می کنند با آن آشنا هستند.

KISS: Keep It Simple, Stupid

در واقع، Arch Linux همیشه یک رویکرد ساده نسبت به یک روش پیچیده انتخاب می کند. به عنوان مثال، بیشتر پیکربندی سیستم از طریق پوسته با ویرایش فایل های متنی ساده انجام می شود و مدیر بسته بندی توزیع خود، بسته های باینری ساده را با یک سیستم ساخت بسته های کاربردی آسان ترکیب می کند تا به این صورت در اختیار کاربران قرار بگیرد و آنان بتوانند بسته های خود را بسازند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. مخزن کاربر Arch Linux (AUR) شامل حدود ۵۵۰۰۰ بسته است که در مخازن رسمی در دسترس نیست و هر هفته بیش از ۱۰۰ بسته اضافه می شود.

Arch Linux یک محیط دسک تاپ پیش فرض، مرورگر وب یا پخش کننده موسیقی ندارد. در عوض، همه کاربران با یک سیستم عامل barebones شروع می کنند و آن را با توجه به نیازها و ترجیحات خود شخصی سازی می کنند.

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

 

برای کسانی که مایلند از مزایای Arch Linux مانند مدیریت بسته و تأکید آن بر سادگی و بدون دردسر لذت ببرند، Manjaro بهترین انتخاب است. این توزیع لینوکس مبتنی بر Arch Linux است و هدف آن راحتی کاربر، دسترسی و محاسبات است.

توزیع Manjaro دارای همان مدل rolling-release با Arch Linux است و از همان مدیریت بسته به عنوان Arch Linux استفاده می کند. تفاوت اصلی در این است که Manjaro شما را با یک محیط دسک تاپ کاملاً کارآمد با پشتیبانی سخت افزاری عالی، برنامه های مطلوب و مجموعه بزرگی از کدهای چندرسانه ای پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد تا از هرگونه فایل MP3 استفاده کنید و فیلم هایی با کیفیت H265 را بدون مشکلی پخش کنید.

توزیع Manjaro دو ابزار دارد که می تواند کاربران Arch را مشخص کند، مانند یک جادوگر برای سوئیچ کردن کرنل. محیطی کاملا دوستانه دارد و کاربران جدید به سرعت متوجه می شوند که می توانند هر گونه سؤالی را بدون ترس از کاربران ارشد بپرسند.

 

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

از بسیاری جهات، Linux Mint شبیه اوبونتو است. تفاوت این است که اوبونتو در حال حاضر یکی از کاربرپسندترین توزیع های لینوکس در جهان است، اما این باعث نمی شود که توسعه دهندگان Linux Mint بیخیال باشند، به طوری که ممکن است در آینده این محصول کاربرپسند تر شود.

البته باید در نظر داشت Linux Mint برخی نرم افزارهای اختصاصی و پشتیبانی چندرسانه ای را ارائه می دهد. همچنین با انواع مختلف برنامه های منبع آزاد از جمله LibreOffice ، Firefox ، Thunderbird ، HexChat، Pidgin ، Transmission، پخش کننده رسانه VLC و GIMP همراه است.

Linux Mint از محیط دسک تاپ Cinnamon بهره می برد و به گونه ای طراحی شده است که به سیستم عامل ویندوز نزدیک تر از GNOME3، محیط دسک تاپ پیش فرض اوبونتو باشد. همچنین یک نسخه با دسک تاپ MATE و نسخه ای با محیط دسک تاپ Xfce نیز وجود دارد. دسکتاپ MATE مبتنی بر GNOME2 است که دیسکانکت شده و یک محیط دسکتاپ بصری و جذاب ایجاد می کند. Xfce یک محیط دسکتاپ مطلوب است که حتی در رایانه های بسیار قدیمی با قدرت پردازش محدود عملکرد خوبی دارد.

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

 

در وب سایت خود، Fedora اظهار داشته است که یک بستر ابتکاری، رایگان و منبع باز را برای سخت افزار، کلود و کانتینر ایجاد می کند که توسعه دهندگان نرم افزار و اعضای جامعه را قادر می سازد راه حل های مناسب برای کاربران خود بسازند. این توزیع در دسترس لینوکس در واقع منبع بالادست Red Hat Enterprise Linux است، به همین دلیل این نرم افزار حاوی نرم افزارهای پیشرفته و فناوری های پیشرو است.

درست مانند توزیع اوبونتو این توزیع هم عملکرد و خصوصیات خاص خود را دارد. چرخش یک تغییر سفارشی از Fedora یک محیط دسک تاپ متفاوت از GNOME 3 است. چرخش هایی با استفاده از دسک تاپ KDE Plasma، دسک تاپ Xfce، دسک تاپ LXQt، دسکتاپ Cinnamon، دسک تاپ LXDE و دسک تاپ SOAS ساخته شده است.

کاربرانی که مایل به اجرای برنامه هایی به صورت آشکار و یا کلود با سیستم عامل سرور لینوکس و جدیدترین فن آوری منبع باز هستند می توانند Fedora Server را که با یک داشبورد سرور مدرن، مدیریت هویت پیشرفته، DNS، خدمات گواهی و دامنه ویندوز همراه است بارگیری کنند. همچنین لازم به ذکر است Fedora CoreOS (یک سیستم عامل متمرکز بر مبنای کانتینر)، Fedora Silverblue (یک سیستم عامل دسک تاپ غیرقابل تغییر) و Fedora IoT (یک سیستم عامل با هدف دستگاه های اینترنت اشیاء) را شامل می شود.

بهترین توزیع های لینوکس
بهترین توزیع های لینوکس

 

Gentoo یک توزیع منحصر به فرد لینوکس است زیرا نرم افزار را در بسته های باینری توزیع نمی کند. وقتی کاربران می خواهند یک برنامه نرم افزاری را روی جنتو نصب کنند، مجبورند آن را به صورت محلی از کد منبع آن وارد کنند. این روش نصب نرم افزار جوانب مثبت و منفی خود را دارد.

با تهیه محلی نرم افزار، می توان برای دستیابی به بهترین عملکرد ممکن، هر برنامه را برای رایانه خاص به صورت جداگانه بهینه کرد. با این حال، این کار زمان زیادی را می طلبد و سودآوری عملکرد ممکن پایین است. مانند Arch Linux ، Gentoo ظاهری استاندارد ندارد زیرا تمام نرم افزارها به شکل اصلی توزیع می شوند، به دلیل اینکه هر کاربر مسئول پیکربندی محیط دسک تاپ خود است. برای اولین بار کاربران جنتو انتظار دارند که در هر مکان بین چند ساعت تا چند روز را برای نصب اولیه بگذرانند. اگرچه این ممکن است زمان تلف شده زیادی به نظر برسد، این روند در واقع یک تجربه یادگیری عالی است که به کاربران امکان می دهد تا با قسمت های لینوکس آشنا شوند، بیشتر توزیع های دیگر پنهان نگه داشته می شوند.

نتیجه گیری

ورود به دنیای بزرگ لینوکس به دلیل تعداد گسترده توزیع های لینوکس موجود، می تواند بسیار طاقت فرسا و دلهره آور باشد. به جای اینکه از توزیع توزیع لینوکس دیگری استفاده کنید، سعی کنید بفهمید کدام توزیع یکی از بهترین هاست، بهتر است ابتدا در مورد تفاوت ها و خصوصیات منحصر به فرد آنها اطلاعات کسب کنید. پس از خواندن این مقاله، شما باید درک واضح تری از آنچه که هر ۱۰ توزیع عمده لینوکس ارائه می دهد داشته باشید. صرفنظر از اینکه در نهایت با کدام توزیع انجام می دهید، به یاد داشته باشید که همیشه می توانید آن را متناسب با نیازها و ترجیحات شخصی خود تنظیم کنید.

منبع: https://linuxhint.com/linux_distribution_comparison/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن