بازطراحی لوگو ایران سرور

دسته بندی: اخبار, داستان‌های ما, پشت‌صحنۀ ایران‌سرور

چرا برندها نیاز به بازطراحی لوگو دارند؟

لوگو یا نشانه (Logo)، لباس یک برند است و وظیفۀ شناسایی آن را بر عهده دارد، لوگو هستۀ اصلی برند و بازتاب‌دهندۀ هویت و ماهیت آن است.

در حقیقت برندها برای بهتر دیده شدن و ماندگاری در ذهن مخاطبان نیاز به یک هویت بصری متمایز دارند که لوگو اولین جزء آن است. بنابراین یک لوگو و در پی آن هویت بصری موفق، قدرت بیشتری برای دیده شدن به برند می‌دهد.

  بازطراحی لوگو (Redesign Logo) به بروز‌رسانی لوگوی یک برند گفته می‌شود که معمولاً به دو دلیل عمده صورت می‌گیرد. الف- تغییر در هویت مفهومی برند (تغییر در مدیریت، سیاست‌ها، محصولات و خدمات و…) ب- بروز رسانی هویت بصری برند (هماهنگی با شخصیت برند، هماهنگی با ذائقه مخاطبان، اصلاح ساختار و اشکالات فرمی و…) 

بازطراحی یک اتفاق کاملاً طبیعی برای همه برندهاست که خواه‌ناخواه با آن سروکار خواهند داشت، اما نکتۀ مهم، تصمیم‌گیری در مورد زمان مناسب و نحوۀ انجام آن است. این تصمیم‌ عموماً توسط مدیران برند و تیم‌های بازاریابی و طراحی گرفته می‌شود که برای حفظ و پویایی برند، بازطراحی را در دستور کارشان قرار ‌دهند.

بازطراحی لوگو در کسب‌وکارهای حوزه‌ فنّاوری معمولاً سرعت بیشتری دارد؛ چراکه محصولات و خدمات آن‌ها مرتب به‌روز شده و سطح انتظار مخاطبان هم از برند افزایش پیدا می‌کند. این کسب‌وکارها برای زنده ماندن در این بازار پرشتاب و رقابتی باید همواره مراقب رقبا و برآورده کردن انتظارات مخاطبان خود باشند.

اگر به بازطراحی لوگوی شرکت‌های بزرگی همچون اینستاگرام، گوگل، مایکروسافت و متا نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که لوگوی آن‌ها هرچند سال یا گاهی هرچند ماه بروز می‌شود، دقیقاً مانند خدمات و محصولاتشان.

در برندهای خارجی حوزه خدمات هاست و اینترنت شاهد بازطراحی لوگو و هویت بصری هستیم. برندهای مثل Microsoft Azure، HETZNER، VULTR، NAMECHEAP و HOSTINGER از جمله شرکت‌هایی هستند که دست به بازطراحی لوگوی خود زده‌اند.

بازطراحی لوگو در برندهای خارجی

شروعی برای بروزرسانی چهره برند ایران سرور!

ایران سرور به‌عنوان یک شرکت پیشتاز در ارائه زیرساخت اینترنت و میزبانی وب، بیش از ده سال با یک لوگوتایپ ثابت فعالیت کرده است. سال 1400 که نزدیک به تولد بیست‌سالگی ایران سرور هم بود، بازطراحی لوگو با جدیت بیشتری مطرح گردید. ایران سرور می‌خواست همزمان با شروع دهۀ دوم زندگی خود، چهره‌اش را هم کمی بروزرسانی کند و این تقارن را بهترین فرصت می‌دانست.

برای تیم‌های تصمیم‌گیرنده کاملاً روشن بود که باید برای بازطراحی لوگو و هویت بصری هر چه زودتر وارد عمل شوند. این کار دغدغه‌ و چالشی بزرگ شده بود که تا مدت‌ها مورد نقد اعضاء قرار داشت و انجام آن چندین مرتبه به تأخیر افتاده بود. در نهایت تیم‌های تصمیم‌گیرنده به این نتیجه رسیدند که این تغییر بهتر است آرام و کمی محتاطانه‌تر صورت گیرد و در قدم اول با بازطراحی لوگوتایپ فارسی شروع شود.

لوگو قدیم و جدید ایران سرور

همفکری طراح لوگو با تیم‌های مختلف ایران سرور

در جلسه‌ای که در پاییز 1400 برگزار گردید اهمیت هویت بصری و ضرورت بروز رسانی لوگو برای تیم‌های مختلف تشریح شد که نظر مساعد و همراهی دلگرم‌کننده تمام اعضاء را در پی داشت. در واقع این نشست به این دلیل بود که تغییرات پیش رو، با آگاهی و پشتیبانی همه کارکنان همراه باشد، چراکه این تصمیم بدون پشتیبانی اعضا قطعاً نتیجۀ مطلوبی به همراه نداشت.

در جلسات بعدی که به ‌منظور تدوین بریف (استراتژی طراحی) برگزار شد، هویت برند، دلایل بازطراحی و چالش‌های پیش رو مورد تبادل‌نظر قرار گرفت. ازجمله تصمیماتی که در این جلسات گرفته شد این بود که لوگوی سابق به نحوی به‌روزرسانی ‌‌شود که ارتباط مخاطبان با برند قطع نگردد و مخاطبان احساس کنند ایران سرور همان برند محبوب و قابل‌اعتماد آن‌هاست.

همچنین توافق شد ارائه طرح‌های جدید در گروه‌های کانونی که متشکل از تیم‌های مختلف است مورد تبادل‌نظر قرار گیرد تا تصمیم‌گیری در جلسه‌ نهایی با مدیران برند شفاف‌تر و ساده‌تر گردد. علاوه بر این توافق شد که لوگو به صورت دو زبانه (فارسی و انگلیسی) طراحی شود که نیازهای خارجی شرکت را هم پوشش دهد.

 

دلایل و اهداف بازطراحی لوگوی ایران سرور

 1. بازطراحی لوگو متناسب با شخصیت فعلی برند

لوگو نیاز به انعطاف‌پذیری و فرم‌هایی ارگانیک و تعاملی داشت، همچنین ایران سرور نیاز به لوگویی مدرن، فناورانه و خوشایند داشت؛ می‌خواست آن‌طور که واقعاً هست دیده شود، یعنی صمیمی، صادق و مهربان.

همچنین قصد داشت با این بروزرسانی خون تازه‌ای به رگ‌های خود وارد نماید. تیم‌های مختلف ایران سرور افرادی جوان با روحیه‌ای فعال، راحت و دوستانه هستند و تمام هدفشان برآوردن نمودن انتظارات مخاطب در بالاترین حد ممکن است.

شخصیت برند ایران سرور در لوگو جدید

 1. به‌روزرسانی لوگو متناسب با تحولات حوزه فناوری

لوگوی سابق عمری بیش از ده سال داشت که با توجه به پیشرفت‌های سریع حوزه وب در دهۀ اخیر نیاز به ظاهری به روز و مدرن در طراحی‌اش احساس می‌شد.

از طرفی رقبای شرکت همواره در حال رشد و تغییر هستند و برای حضور در این بازار رقابتی باید به همۀ جنبه‌های برند از جمله طراحی لوگو و هویت بصری توجه نمود.

 1. توسعه خدمات و ارائه سرویس‌های جدید

در دهۀ اخیر، تحولات برند و تنوع محصولات موجب تغییراتی در بازاریابی و هویت برند شده بود. سرویس‌های ابری از بزرگ‌ترین محصولاتی است که ایران سرور به عنوان یک چشم‌انداز بنیادین به آن نگاه می‌کند؛ محصولی که به‌زودی جایگزین هاست‌های فعلی خواهد شد.

 1. افزایش سطح آگاهی و انتظار مخاطبان

با توجه به رشد سریع اینترنت و توسعه شبکه‌های اجتماعی در طی دهه اخیر، انتظار مخاطبان طبیعتاً افزایش یافته و ذائقه آنان هم تغییر کرده است. مخاطبان انتظار دارند برند محبوبشان ظاهر خود را به نسبت رشد و توسعه اینترنت بروزرسانی کند و این یک انتظار به‌جا و طبیعی از ایران سرور است.

 1. تقویت تناسبات و اصلاح ظاهری لوگو

نیاز به بازبینی در طراحی لوگو به‌منظور ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر، خوانایی بالاتر و ساختار هماهنگ‌تر از دیگر دلایل بازطراحی محسوب می‌شد. همچنین ارائه یک دستورالعمل مشخص برای حفظ استاندارهای لوگو در همه رسانه‌های برند از ضروریات به حساب می‌آمد.

 

فرآیند بازطراحی با حساسیت شروع می‌شود

پس از تدوین بریف و تکمیل مرحله تحقیق، ظرفیت‌های لوگو برای اصلاح و بازبینی با انجام پیش‌طرح‌های مدادی آغاز می‌شود. آزمایش‌های زیادی بر روی میزان شیب کلمه، قطر حروف، فواصل منفی و نوسانات رنگی صورت گرفت که هر کدام حالت‌های متنوعی در پی داشت و زمان زیادی برای مطالعه و تحلیل این عوامل صرف شد. به عنوان مثال شیب لوگوی سابق نسبت به خط عمودی 10 درجه بود که افزایش و کاهش آن در زاویه های 8، 12، 15 و 18 بارها مورد آزمایش قرار گرفت.

در نهایت شیب 8 درجه به عنوان بهترین زاویه انتخاب گردید چرا که هم به اندازه کافی پویایی داشت و هم خوانایی را تا حد لازم بالا برده بود. این تغییرات در مواردی نامحسوس به نظر می‌رسید، اما برای دستیابی به بهترین نتیجه، یک میلیمتر هم مهم است.

اتودهای لوگو جدید ایران سرور

طراحی نسخۀ انگلیسی لوگوایران سرور

با توجه به این‌که ایران سرور فقط یک لوگوتایپ فارسی داشت، طراحی نسخۀ انگلیسی در این زمان چالشی اساسی محسوب می‌شد، چراکه از یک‌سو بازطراحی نسخه فارسی باید به نتیجه می‌رسید و از طرف دیگر یک نسخه انگلیسی، متناسب با هویت برند و هماهنگ با لوگوی فارسی ارائه می‌گردید.

نسخه انگلیسی تقریباً پس از به سرانجام رسیدن ساختار نسخۀ فارسی آغاز گشت. در این نسخه، از شیوه تایپوگرافی ترکیبی (unicase) استفاده گردید؛ یعنی ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ. به این صورت که در کلمه iranserver  تمام حروف انگلیسی، شکل کوچک (lowercase) دارند، اما حرف E در شکل بزرگ خود (uppercase) طراحی شده است. این شیوۀ تایپوگرافی به سه دلیل مناسب بود:

 1. استفاده از شکل کوچک حروف موجب تناسب کشیدگی لوگوتایپ می‌شد، چرا که iranserver دقیقاً 9 حرف داشت و مهار کردن کشیدگی آن دشوار بود.
 2. بزرگ‌نویسی شکل حرف E به دلیل هماهنگی با حرف سین در لوگوتایپ فارسی صورت گرفت .
 3. تایپوگرافی uicase باعث ایجاد یک تمایز و تأکید به یادماندنی در کلمه می‌شد. برندهایی نظیر HETZNER وSKILL SHEAR هم از این شیوه تایپوگرافی بهره‌برداری کرده‌اند.

طراحی نسخه انگلیسی و فارسی لوگو ایران سرور

نتایج باز طراحی لوگو

پس از تکمیل فرآیند طراحی، طرح‌ها در جلساتی با حضور تیم‌های بازاریابی، طراحی گرافیک و طراحی محصول تشریح گردید. در این جلسات از بازخوردها برای بهبود طراحی بهره‌برداری‌های لازم صورت گرفت. در حقیقت طرح‌ها پس از چندین مرحله اصلاح، پخته‌تر و جا افتاده‌تر شده بود.

در نهایت بعد از پنج ماه، هر دو نسخۀ لوگو در جلسه‌ای با حضور اعضای هیئت‌مدیره رونمایی و تایید شد. در ادامه، راهنمای استفاده از لوگوی جدید به همراه استاندارهای لازم آماده‌سازی شد و به تیم طراحی گرافیک ایران سرور جهت بهره‌برداری تحویل گردید.

دفترچه لوگو جدید ایران سرور

پالت‌های رنگی در دفترچه لوگو ایران سرور

پالت رنگ لوگو ایران سرور

 

جمع‌بندی ازبازطراحی لوگوی ایران سرور

درمجموع تغییرات بازطراحی لوگو و نتایج آن به این صورت قابل بیان است:

 • افزایش خوانایی لوگوتایپ با اصلاح فواصل، اصلاح نقاط و شکل حروف، تغییر جانمایی حرف نون و حذف زوائد غیرضروری
 • تقویت هماهنگی و توازن لوگو با اصلاح فواصل و فضاهای منفی با هدف زیبایی بیشتر و بهتر دیدن ساختار لوگو
 • اصلاح رنگ و افزایش خلوص رنگی  به‌منظور هماهنگی بیشتر با شخصیت برند
 • افزودن فرم‌های ارگانیک به‌منظور زیبایی و تأکید بر هویت صمیمی و تعاملی برند

موکاپ های لوگو ایران سرور

مسیری که ایران سرور در به‌روزرسانی لوگوتایپ خود طی کرده است تنها نقطه شروعی برای طراحی کامل هویت بصری محسوب می‌شود.

بازطراحی و بروز‌رسانی لوگو و هویت بصری در زمان مناسب و به شکل درست، موجب افزایش جذابیت، بالارفتن آگاهی و ارتقاء اعتماد مشتریان از برند خواهد بود که در حفظ و بقای آن بسیار موثر است.

در دنیای امروز که رسانه‌های اجتماعی به شدت گسترش یافته و ارائه تصاویر و تبلیغات ویدئویی با کیفیت بسیار بالا همه گیر شده، هویت بصری برندها جایگاه و اهمیت خاصی  پیدا کرده است. بصری شدن دنیای امروز این پیام را برای برندها  به همراه دارد که همزمان با رشد و توسعه خود، به هویت بصری توجه نمایند.

ایران سرور که همواره ارتقاء کیفیت خدمات و محصولاتش را جزو بالاترین اولویت‌ها و ارزش‌های خود می‌داند، این حرکت را تا دستیابی به نتیجۀ مطلوب ادامه خواهد داد.

💡 ضمنا طراحی لوگو جدید ایران سرور برعهده محسن خضری طراح نشانه و هویت بصری بوده است.

 

برچسب ها:
4.8/5 - (33 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست