چرا هر وبسایتی به CDN نیاز دارد؟

دسته بندی: آموزش, خدمات میزبانی وب

سرعت بالا برای سایت بسیار اهمیت دارد! در سال 2024، کاربران دوست ندارند برای بارگذاری کامل صفحات اینترنتی خیلی صبر کنند و اگر با چنین چیزی مواجه شوند، سایت را ترک و سراغ رقیب آن می‌روند.

مسلماً دوست ندارید چنین اتفاقی بیفتد! چون اگر قرار باشد کار به این روال پیش برود، در نهایت کسب‌وکارتان ضررده می‌شود. به همین خاطر، باید تمام تلاشتان را بکنید تا سرعت سایت به بالاترین حد ممکن برسد.

در این مقاله، می‌خواهیم راجع‌به سازوکاری صحبت کنیم که توانمندی خودش را در این زمینه به اثبات رسانده است. می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به cdn و ببینیم چطور این تکنولوژی به یک ضرورت بدل شده است؛ مگر چه فایده‌ها و کاربردهایی دارد؟

بیایید اول ببینیم cdn چیست و بعد برویم سراغ باقی ماجرا.

نگاهی کوتاه به تعریف CDN

اجازه دهید کمی عقب‌تر برویم تا بتوانیم مفهوم CDN یا شبکه توزیع محتوا را بهتر منتقل کنیم.

محتویات سایت‌هایی که روی بستر اینترنت وجود دارند و در معرض دید کاربران دهکدۀ جهانی قرار می‌گیرند، روی سرورها واقع شده‌اند. وقتی آدرس یک سایت را در مرورگر خود می‌نویسید، در واقع درخواستی می‌فرستید به سرور حاوی فایل‌های سایت و سرور هم در پاسخ، آنچه قصد دیدنش را دارید روی صفحۀ نمایشگرتان می‌آورد.

جالب است که بدانید فاصلۀ موقعیت مکانی کاربر با نقطه‌ای که سرور در آن قرار دارد، روی سرعت بارگذاری سایت اثرگذاری مستقیم دارد! مثلاً وقتی کاربری در زاهدان باشد و سرور سایت در تبریز، مدت‌زمان نسبتاً زیادی طول می‌کشد تا صفحات سایت برای هموطن بلوچ ما بالا بیایند.

این کلیت را در گوشۀ ذهن داشته باشید و بیایید ببینیم CDN چیست و چه نقشی را در دنیای اینترنت ایفا می‌کند.

در حالت عادی، فقط یک سرور وظیفۀ نگهداری از محتویات سایتتان را بر عهده خواهد داشت؛ بنابراین، همۀ بازدیدکننده‌ها، از هرکجای این کرۀ خاکی که بخواهند وارد سایت شوند و از محتوای آن استفاده کنند، باید برای دریافت پاسخ منتظر همان تک سرور بمانند؛ ولی با CDN اوضاع کلاً دگرگون خواهد شد.

این عبارت مخفف Content Delivery Network است که بالاتر به معادل فارسی آن، یعنی شبکه توزیع محتوا هم اشاره کردیم.

به ساده‌ترین بیان ممکن، منظور شبکه‌ای است که از چندین سرور تشکیل می‌شود. وقتی فردی برای سایت خود CDN تهیه می‌کند، محتویاتش روی تمام سرورهای آن شبکه کش یا کپی خواهد شد. در نتیجه، هر کاربری که بخواهد وارد آن سایت شود، اطلاعات را از نزدیک‌ترین سرور دریافت می‌کند و به همین خاطر، سرعت بارگذاری سایت به میزان چشمگیری بهتر می‌شود.

وقتی همان مثال چند خط بالاتر را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که سایت با کمک CDN، دیگر فقط به آن سرور واقع‌شده در تبریز، وابسته نخواهد بود. کاربری که در زاهدان زندگی می‌کند، اطلاعات را از سرور شیراز (یکی از سرورهای شبکه توزیع محتوا) دریافت می‌کند و به‌خاطر فاصلۀ نسبتاً کوتاه بین شیراز و زاهدان، در سریع‌ترین زمان ممکن، آنچه دنبالش بوده را در اختیار خواهد داشت.

اگر دوست دارید اطلاعات کامل‌تری از این تکنولوژی بسیار به‌دردبخور داشته باشید، حتماً مقالۀ “CDN یا شبکه تحویل محتوا چیست؟ چه کمکی به سایت ما می‌کند؟” را بخوانید.

CDN انواع‌واقسام مختلفی دارد. اصلی‌ترین دسته‌بندی که انواع این شبکه‌ها را از هم تفکیک می‌کند، مسئلۀ داخلی یا خارجی بودن آن‌ها است.

تفاوت cdn ایرانی و خارجی در چیست؟ هرکدام برای چه سایت‌هایی مفید هستند؟

واضح است و مثل روز روشن! به شبکۀ توزیع محتوایی که سرورهایش در داخل خاک کشور زیبای خودمان قرار گرفته است، CDN داخلی می‌گویند.

در نقطۀ مقابل، منظور از CDN خارجی، شبکه‌ای است که پا را فراتر از این جغرافیا می‌گذارد و ردپای سرورهایش را در گرداگرد این سیاره می‌توان دید.

قبل از اینکه سردرگم شوید، اجازه دهید بگوییم هرکدام از این نوع شبکه‌های توزیع محتوا، مناسب چه سایت‌هایی هستند.

اگر حوزۀ فعالیتتان به‌گونه‌ای است که اکثریت قاطع بازدیدکنندگان داخل کشور هستند، قطعاً بهتر است سراغ شبکۀ توزیع محتوایی بروید که سرورهایش را در جای‌جای ایران بالا آورده است و یک cdn داخلی ساخته.

از آنجایی که همۀ بازدیدکننده‌ها از داخل هستند، این شبکه‌ نه‌تنها به‌خوبی نیازهایتان را برطرف می‌کند، بلکه می‌تواند عملکردی خیلی بهتر از cdn خارجی نشان دهد و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

با این اوصاف، آیا cdn خارجی بد است و نباید سراغ آن برویم؟ اصلاً چنین منظوری نداشتیم.

دستۀ دوم از شبکه‌های توزیع محتوا (cdn خارجی) هم مناسب طیف خاصی از سایت‌ها هستند. به‌طور مشخص، اگر فعالیت برون‌مرزی دارید یا اگر به هر دلیلی بازدیدکنندگان زیادی خارج از مرزهای ایران وارد سایتتان می‌شوند، بدون هیچ فکر اضافه‌ای بروید سراغ این نوع از انواع شبکه‌های توزیع محتوا.

حتما بخوانید:  راهنمای ورود به دایرکت ادمین و تنظیمات اولیه

Cdn داخلی در چنین شرایطی خیلی کارآمد نیست. کاربردی که از میلان قصد ورود به سایتتان را دارد، خیلی به حالش فرق نمی‌کند که سرور قرارگرفته در مشهد برای او دیتا بفرستد یا سروری که در دیتاسنترهای اهواز است. در هر دو صورت، فاصلۀ خیلی زیاد به کندی سایت و تجربۀ بد کاربری منجر می‌شود.

ولی وقتی سرور در پاریس قرار گرفته باشد، اوضاع کاملاً فرق خواهد کرد؛ به همین خاطر است که می‌گوییم چنین سایت‌هایی بهتر است سراغ cdn خارجی بروند.

فارغ از این دسته‌بندی، CDNها انواع مختلفی دارند که در بخش بعدی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بررسی انواع مختلف CDN

دسته‌بندی قبلی که راجع‌به آن صحبت کردیم، شبکه‌های توزیع محتوا را بسته به موقعیت جغرافیایی سرورها از هم جدا می‌کرد.

جدا از آن دسته‌بندی که خیلی کلی بود، CDNها در 3 نوع عرضه می‌شوند که تفاوتشان در نحوۀ انتقال محتواها به کاربران است. اگر موافق باشید، هر نوع را در بخشی جداگانه زیر ذره‌بین ببریم.

1. Push CDN

یادتان باشد کلیت به این شکل است:

یک سرور اصلی داریم که از نسخۀ اصلی محتویات میزبانی می‌کند؛ در کنار این سرور اصلی، سرورهای شبکه (سرورهای لبه) را داریم که میزبان کش نسخۀ اصلی هستند؛ یعنی سرورهای CDN اطلاعات خود را از سرور اصلی می‌گیرند.

با این اوصاف، برای اینکه CDN بتواند وظیفه‌اش را درست انجام دهد، باید اطلاعات کش‌شده را دائماً به‌روز نگه داشت. به‌روزرسانی و آپدیت سرورهای لبه (همان سرورهای شبکه)T به‌شکل‌های مختلفی انجام می‌گیرد.

در رویکرد موسوم به Push CDN، صاحبان سایت‌ها به‌صورت دستی یا بعضاً اتوماتیک، محتواهای جدید را به این سرورها می‌فرستند. به این ترتیب، آن‌ها مطمئن می‌شوند که شبکه توزیع محتوا، جدیدترین نسخه از محتویات سایت را در اختیار دارد و می‌تواند به بهترین شکل، نیاز بازدیدکنندگان را برطرف کند.

اگر سایتی دارید که به‌صورت مداوم و در بازه‌های زمانی کوتاه آن را آپدیت می‌کنید، این مدل cdn بهترین رویکردی است که می‌توانید سراغش بروید و از امکانات آن برای سایت خود بهره ببرید.

2. Pull CDN

این رویکرد دقیقاً متضاد رویکرد قبلی، یعنی Push CDN است! روال کار در Pull CDN به این شکل است که سروهای لبه یا همان سرورهای شبکۀ CDN، محتوا را زمانی از سرور اصلی دریافت می‌کنند که کاربر چنین درخواستی را ثبت کرده باشد.

با اتخاذ این رویکرد، میزان کاری که از طرف صاحب سایت باید انجام بگیرد، بسیار کمتر خواهد شد. به بیان دیگر، وظیفۀ صاحب سایت سبک‌تر می‌شود؛ ولی از طرف دیگر، ممکن است به‌روزرسانی سرورهای CDN با تأخیرهای کوچک و بزرگ مواجه شود؛ چون این احتمال وجود دارد که سرورها بلافاصله درخواست صاحب سایت برای کش کردن محتویات را اجابت نکنند.

3. Peer-to-Peer (P2P) CDN

این نوع از انواع cdn، با پروتکل شناخته‌شدۀ P2P کار می‌کند. درست مانند پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری فایل مثل BitTorrent.

شاید بد نباشد اطلاعات بیشتری راجع‌به این پروتکل در اختیارتان قرار دهیم.

منظور یک ساختار شبکه‌ای است که در آن، دستگاه‌ها و کامپیوترها به‌صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. هدف از این کار، به‌اشتراک‌گذاری منابع و داده‌ها است، بدون اینکه نیاز باشد از سروری مرکزی کمک بگیرند.

می‌توانیم این پروتکل را به یک پروژۀ گروهی تشبیه کنیم. پروژه‌ای که همۀ اعضا در آن حضوری فعالانه دارند به‌جای اینکه یک نفر مسئول نگهداری و توزیع داده‌ها باشد، همۀ مشترکین، هرآنچه در دسترسشان است را با دیگر همگروهی‌ها به اشتراک می‌گذارند.

عمیق شدن در این پروتکل ما را از موضوع اصلی منحرف خواهد کرد. همینقدر بدانید که نوع سوم از انواع cdn، با این پروتکل نام‌آشنا کار می‌کند.

بالاتر، گفتیم که شبکه توزیع محتوا، تأثیر به‌سزایی روی افزایش سرعت سایت می‌گذارد. موافقید بیشتر دراین‌باره گفت‌وگو کنیم؟

تأثیر CDN در سرعت سایت چقدر است؟ کم یا زیاد؟

زیاد! تأثیرگذاری CDN روی سرعت سایت خیلی زیاد است. گواه این ادعا، تحقیقات و بررسی‌هایی هستند که منابع معتبر جهانی انجام داده‌اند.

برای مثال، کلودفلر که معروف‌ترین CDN در سراسر دنیا را ارائه می‌کند، تحقیقات مفصلی را انجام داد که نتایج آن واقعاً جالب توجه بودند. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده، شبکه توزیع محتوا می‌تواند زمان بارگذاری صفحات یک سایت را تا 50 درصد کاهش دهد؛ این یعنی سرعت دوبرابری!

نکته: البته که همۀ CDNها نمی‌توانند چنین دستاوردی را محقق کنند. اگر می‌خواهید از مزایای CDN بهره‌مند شوید، کیفیت خوب خدمات یک شرط مهم است،

علاوه‌بر تحقیقات این کمپانی صاحب‌نام، ابزار گوگل با نام PageSpeed Insights هم ادعای اولیه در این بخش را تأیید می‌کند. این ابزاری که داریم به داده‌های آن استناد می‌کنیم، وظیفه‌اش تجزیه‌وتحلیل صفحات اینترنتی از جوانب گوناگون و ارائۀ پیشنهاد برای برطرف کردن مشکلات احتمالی است.

یکی از فاکتورهایی که توسط این ابزار بین عوامل متعدد دیگر لحاظ می‌شود، برخورداری یا عدم برخورداری از CDN است. همین موضوع نشان می‌دهد که چقدر شبکه توزیع محتوا می‌تواند در افزایش سرعت تأثیرگذار باشد.

ضمناً، مطالعات موردی یا به‌قول انگلیسی‌زبان‌ها، Case Studyها را هم داریم که نشان می‌دهند CDN چقدر مفید و کارراه‌انداز است. جلوتر بررسی می‌کنیم که یک سایت با CDN و بدون آن، چه عملکردی را از خود نشان می‌دهد.

حتما بخوانید:  مشکل Auto Identity Column در SQL Server 2012 و راه‌حل آن

شاید برایتان سؤال شده باشد که چطور این تکنولوژی می‌تواند تا این حد مثمر ثمر واقع شود؟

اگر بخواهیم خیلی کلی بگوییم، CDN با کاهش مصرف پهنای باند و کش کردن محتواها از سرور اصلی، تأخیر در تحویل محتویات به بازدیدکننده‌ را به اندازۀ قابل توجهی پایین می‌آورد.

اجازه دهید به همین کلی‌گویی اکتفا کنیم؛ چون اگر قرار باشد بیشتر به عمق ماجرا برویم، سررشتۀ کلام از دست می‌رود و از بحث خودمان دور می‌شویم.

اگر همچنان شک دارید که داشتن شبکه توزیع محتوا ضروری است، بخش بعدی را با دقت بخوانید.

بررسی تفاوت عملکرد سایت با و بودن CDN

اگر بخواهیم کوتاه بگوییم، تفاوت بین سایت‌های برخوردار از CDN و سایت‌های فاقد آن، بسیار است؛ ولی بیایید با عینکی موشکافانه تمام جوانب را زیر ذره‌بین ببریم تا در نهایت، مقالۀ کامل‌تری تقدیمتان کنیم.

همان‌طور که گفتیم، به‌لطف سازوکار این تکنولوژی، سایت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند سرعت خیلی بیشتری دارند. در نتیجه، کاربرانی که از این سایت‌ها بازدید می‌کنند، تجربۀ خیلی بهتری خواهند داشت و این موضوع از جهات مختلفی به نفع سایت خواهد بود.

در آن طرف ماجرا، بازدیدکنندگان سایت‌هایی که CDN ندارند، با صفحاتی مواجه می‌شوند که بارگذاری آن‌ها زمان زیادی می‌برد و به‌دنبال این موضوع، ترکیبی از احساسات کلافگی و عصبانیت را تجربه خواهند کرد. این اصلاً خوب نیست و به ضرر آن سایت تمام می‌شود.

چون CDN بار ترافیکی را بین سرورهای مختلف تقسیم می‌کند، فشار از روی سرور اصلی کاسته می‌شود و همین موضوع هم در آخر به بهبود عملکرد منجر خواهد شد. ضمناً، اگر به هر دلیلی در یک بازۀ زمانی خاص، ترافیک ورودی از حد همیشگی بیشتر شود، تعدد سرورها خیال صاحب سایت را از مدیریت بهینۀ بازدیدکنندگان بیشتر راحت می‌کند؛ در حالی که اگر قرار باشد به یک سرور اتکا کنید، احتمالاً بعد از جاری شدن سیل غیرمنتظرۀ بازدیدکنندگان، آن سرور پایین می‌آید و سایت از دسترس خارج می‌شود.

در کنار همۀ این‌ها، برخی از ارائه‌دهندگان CDN، در کنار این تکنولوژی قابلیت‌های امنیتی تکمیلی را هم در اختیار صاحبان سایت قرار می‌دهند. برای مثال، قابلیت‌هایی که احتمال آسیب‌پذیری در برابر حملات DDoS را کاهش می‌دهند؛ یا ارائۀ گواهی‌های SSL که می‌دانید وضعیت ایمنی را چندین پله بهتر می‌کنند.

بد نیست تفاوت‌ها را در قالب یک جدول هم داشته باشیم:

مورد مقایسه سایت با CDN سایت بی CDN
سرعت بارگذاری صفحات بسیار سریع غیرقابل قبول؛ مخصوصاً برای کاربرانی که فاصلۀ زیادی با موقعیت قرارگیری سرور دارند
تجربۀ کاربری بازدیدکنندگان خیلی بهتر به‌خاطر سرعت پایین‌تر بارگذاری صفحات، معمولاً نه‌چندان مطلوب
بار وارده روی سرور اصلی کاهش پیدا می‌کند احتمال پایین آمدن سرور در مواقع ورود غیرمنتظرۀ ترافیک
مقیاس‌پذیری مقیاس‌پذیری بیشتری دارد مقیاس‌پذیری کمتری دارد
امنیت به‌طور کلی ایمنی بهتری دارد به‌طور کلی در مقایسه با سایت‌های برخوردار از CDN، امنیت ضعیف‌تری دارد

پس باز هم به این نتیجه می‌رسیم که مجهز کردن یک سایت به CDN، از هر دیدگاهی تصمیمی کاملاً عقلانی و حساب‌شده است.

با اینکه تا همین‌جای مقاله با کلی از نقاط قوت شبکه توزیع محتوا آشنا شدید، تصمیم داریم در بخشی جداگانه، مزایای آن را بررسی کنیم.

نگاهی به مزایا cdn

بدون شک، افزایش سرعت بارگذاری صفحات، مهم‌ترین و ارزشمندترین مزیتی است که با استفاده از این تکنولوژی حاصل می‌شود؛ اما علاوه‌بر آن، چنین شبکه‌هایی که گفتیم نقشی پررنگ در دنیای امروزی اینترنت دارند، نقاط قوت دیگری هم برای صاحبان سایت‌ها به ارمغان می‌آورند که در این بخش به‌صورت مختصر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • بهبود تجربۀ کاربری بازدیدکنندگان: هرچقدر سرعت بیشتر باشد، افرادی که از سایت بازدید می‌کنند هم تجربۀ خوشایندتری به دست می‌آورند.
 • کاهش بار سرور اصلی: قرار نیست همۀ کاربران پاسخ خود را از سرور اصلی دریافت کنند و این مسئله باعث کاهش فشار روی آن خواهد شد.
 • افزایش مقیاس‌پذیری: چون بار ترافیک ورودی بین سرورهای مختلف تقسیم می‌شود، امکان رسیدگی به حجم خیلی بیشتری از بازدیدکنندگان ورودی هم وجود خواهد داشت.
 • بهبود امنیت: قابلیت‌هایی مثل امکانات مقابله با حملات سایبری رایج (مثل DDoS) و گواهی SSL، به افزایش امنیت سایت منجر می‌شوند.
 • صرفه‌جویی در مخارج: با کاهش بار وارده به سرور اصلی و کمتر کردن استفاده از پهنای باند، شبکه توزیع محتوا کمکتان می‌کند در مخارج هاستینگ صرفه‌جویی کنید.
 • دسترسی جهانی (در صورت تهیۀ cdn خارجی): فرقی نمی‌کند بازدیدکننده در کدام قاره باشد؛ با cdn خارجی معتبر، صفحات سایتتان با بهترین عملکرد و کیفیت برای همۀ افراد در سراسر دنیا به نمایش درمی‌آیند.
 • بهبود سئو سایت: افزایش سرعت که گفتیم از مهم‌ترین مزایا cdn است، به بهتر شدن وضعیت سئو سایت می‌انجامد؛ چون سرعت یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای موتورهای جست‌وجو محسوب می‌شود؛ به‌علاوه، بهتر شدن تجربۀ کاربری هم سیگنال مثبت دیگری برای گوگل و همکارانش می‌فرستد، مبنی‌بر اینکه سایت شایستگی قرارگیری در جایگاه‌های برتر را دارد.
 • تجزیه‌وتحلیل با جزئیات: برخی از ارائه‌دهندگاه شبکه توزیع محتوا، در کنار سازوکار اصلی این تکنولوژی که راجع‌به آن صحبت کردیم، اطلاعات ارزنده‌ای دربارۀ چگونگی رفتار کاربران و نحوۀ توزیع محتوا به صاحبان سایت‌ها ارائه می‌کنند. اطلاعات و داده‌هایی که می‌توانید از آن‌ها برای بهینه‌سازی حداکثری سایت کمک بگیرید.
حتما بخوانید:  راهنمای جامع برای رفع مشکلات FileZilla در اتصال به FTP هاست

با اینکه به نظر می‌رسد همه‌چیز در گل‌وبلبل‌ترین حالت ممکن است، باید بگوییم شبکه‌های توزیع محتوا خالی از ایراد هم نیستند.

نگاهی به معایب cdn

با یک دو دو تا چهار تای ساده، می‌فهمید که نقاط قوت این تکنولوژی کاملاً به نقاط ضعف آن چربش دارند و به همین خاطر، درهرصورت استفاده از آن، بهتر است از اینکه کلاً سراغ آن نروید؛ اصلاً به همین خاطر است که برای وب‌سایت خود به چنین شبکه‌هایی نیاز دارید!

ولی به‌هرحال، تصمیم گرفتیم در این بخش راجع‌به بدی‌ها و ایرادات (هرچند اندک) cdn هم صحبت کنیم.

 • هزینه‌بردار بودن: بالاتر گفتیم که شبکه توزیع محتوا با تقسیم بار بین سرورهای مختلف، نهایتاً به صرفه‌جویی در مخارج منجر می‌شود. این درست‌؛ ولی خب برخوردار کردن سایت از یک CDN حرفه‌ای و نگهداری آن، مخارجی روی دستتان می‌گذارد.
 • پیچیدگی: راه‌اندازی و پیکربندی درست CDN، کاری نیست که هرکس از پس آن بربیاید؛ مخصوصاً آن‌هایی که دانش فنی کافی ندارند و به‌خوبی با این تکنولوژی آشنا نیستند، با پیچیدگی‌های ایجاد‌شده روی زیرساخت سایت خود به مشکل خواهند خورد.
 • کاهش کنترل و تسلط روی همۀ جوانب سایت: علی‌رغم همۀ مزایا، باید بدانید وقتی سایت خود را به این تکنولوژی مجهز می‌کنید، بخشی از کنترل امور مربوط به انتقال محتوا از دستتان خارج خواهد شد.
 • مسدود شدن سایت در برخی نقاط جغرافیایی: دیده شده است که گاهی، حاکمیت برخی کشورها دسترسی به سرورهای یک سری ارائه‌دهندگان CDN را مسدود می‌کنند. در چنین شرایطی، ساکنان آن منطقه نمی‌توانند از صفحات سایت برخوردار از CDN مسدودشده دیدن کنند.

این‌ها هم معایب cdn بودند که لازم بود با آن‌ها هم آشنا شوید. حالا بیایید به یک سؤال خیلی مهم پاسخ دهیم.

استفاده از cdn برای چه سایت‌هایی مناسب است؟

در واقع، این بخش با هدف پاسخ به پرسش اصلی مقاله نوشته شده است. می‌خواهیم ببینیم چرا استفاده از CDN ضروری است و کدام سایت‌ها بیشتر به این تکنولوژی نیاز دارند.

مزایایی که با استفاده از شبکه توزیع محتوا حاصل می‌شوند، صاحبان اغلب سایت‌ها را ترغیب به بهره‌گیری از آن می‌کنند. با اینکه تقریباً همۀ سایت‌هایی که بازدیدکنندگانشان از نقاط جغرافیایی پراکنده‌ای وارد سایت می‌شوند، می‌توانند از قابلیت‌ها و امکانات این تکنولوژی سود ببرند، انواع سایت‌هایی که می‌خواهیم در ادامه معرفی کنیم، بدون لحظه‌ای درنگ باید اقدامات لازم برای تهیۀ این تکنولوژی را انجام دهند.

 • سایت‌هایی که مخاطب برون‌مرزی دارند: بالاتر هم گفتیم که اگر ترافیک ورودی سایت محدود به هموطنان داخل ایران نیست، باید به فکر تهیۀ یک CDN بین‌المللی مثل کلودفلر باشید تا سرعت بارگذاری صفحات سایت برای همۀ بازدیدکننده‌ها، فارغ از موقعیت مکانی، مطلوب باشد.
 • سایت‌های فروشگاهی: اگر می‌خواهید میزان فروش سایتتان را بالا ببرید و نرخ تبدیل را بهتر کنید، باید تمام توان خود را برای بهبود تجربۀ کاربری به کار بگیرید. یکی از مؤثرترین فاکتورها در این راستا، همان‌طور که چندین باری در این مقاله گفتیم، بهینه‌سازی سرعت بارگذاری صفحات است. گفتیم که CDN کمک بسیار بزرگی در این راستا به شما خواهد کرد.
 • وب‌سایت‌هایی که ترافیک ورودی زیادی دارند: با توجه به اینکه شبکه توزیع محتوا بار ورودی را بین سرورهای مختلف تقسیم می‌کند، سایت‌هایی که بازدیدکنندگان زیادی دارند، می‌توانند با استفاده از CDN، فشار روی سرور اصلی را کاهش دهند و خیالشان را از بابت عملکرد بهینه و تجربۀ عالی کاربری راحت کنند.

البته که به‌طور کلی، اگر مشکلی از بابت هزینۀ تهیۀ CDN ندارید و می‌توانید خوب به آن رسیدگی کنید، بهتر است تجهیز سایتتان به CDN را در برنامه‌های خود داشته باشید. فارغ از حوزۀ فعالیت و تعداد بازدیدکنندگانی که فعلاً از آن‌ها میزبانی می‌کنید!

کم‌کم به انتهای مقاله می‌رسیم؛ اجازه دهید در بخش جمع‌بندی نگاهی کوتاه داشته باشیم به CDN ایران‌سرور.

Cdn ایران‌سرور به کار چه سایت‌هایی می‌آید؟

اغلب CDNهای مطرح جهانی، متعلق به ارائه‌دهنده‌های خارجی هستند؛ متأسفانه اغلب آن‌ها به دلایلی با کاربران ایرانی مشکلاتی دارند و شاید نتوانید از تمام توان و کارآمدی آن‌ها بهره ببرید.

چند سالی می‌شود که در ایران‌سرور، تصمیم گرفتیم یک CDN با کیفیت تأسیس کنیم و به گواه مشتریان، در این امر موفق بوده‌ایم.

شبکه توزیع محتوای ایران‌سرور با بیشتر از 10هزار سرور در سراسر کرۀ خاکی، نیاز همۀ انواع سایت‌ها را برطرف می‌کند. چه مخاطبانتان محدود به پهنۀ خاکی ایران باشند، چه مخاطبانی خارج از مرزها داشته باشید، در هر دو صورت، CDN ما به شکلی مطلوب نیازهایتان را برطرف می‌کند.

اگر قصد خرید cdn را دارید، توصیه می‌کنیم مقالۀ “با CDN ایران‌سرور آشنا شوید” را بخوانید تا از یکی از بهترین انتخاب‌هایی که پیش رویتان قرار دارد، شناخت کاملی به دست آورید.

امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، پاسخ تمام پرسش‌هایی که در این رابطه داشتید را گرفته باشید. اگر همچنان ابهامی باقی مانده، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست