عمر مفید یک Hard disk. یک هارد چقدر عمر می کند؟

3 دیدگاه
دسته بندی: آموزش
پیش‌بینی نرخ خطای هارد دیسک‌ها

عمر مفید یک Hard disk (هارد دیسک) چقدر است؟ کوتاه‌ترین و صادقانه‌ترین جوابی که می‌توان به این سوال داد «نمی‌دانیم» است. خوشبختانه به لطف تحقیقات انجام شده در شرکت Backblaze امروزه حدس‌هایی در این زمینه زده می‌شود.

هارد دیسک یا دیسک سخت، یکی از مهمترین بخش‌های یک سیستم‌کامپیوتری می‌باشد، چون یکی از حافظه‌های غیر فرار سیستم‌های کامپیوتری جهت ذخیره‌ی دائم اطلاعات می‌باشد و در دسته حافظه‌های غیرفرار سریع‌ترین نیز محسوب می‌گردد.

Backblaze یکی از شرکت‌های معتبر پشتیبان‌گیری آنلاین از اطلاعات، پس از تحقیق ۴ ساله خود بر روی 25000 هارد که شبانه روز و بی‌وقفه در این موسسه مشغول به کار بوده‌اند، اعلام کرد: «تنها 78٪ از هارد دیسک‌ها بیش از چهارسال عمر کرده‌اند و هنوز در حال فعالیت می‌باشند، 22٪ دیگر قبل از 4 سال خراب شدند!»

 چگونه از هارد دیسک‌ها در  Backblaze استفاده می‌شود:

Backblaze تعداد بسیار زیادی هارد دیسک  با حجم قابل توجه جهت ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌کند. هر 45 هارد در یک Pod ذخیره سازی و مجموعه‌ای از Podها در یک Rack (رکِ)‌ دیتاسنتر  Backblaze قرار دارد. با توجه به کاربران جدیدی که به مجموعه اضافه می‌شوند، Backblaze همیشه در حال تهیه هارد دیسک‌های جدید، بررسی و تست آن‌ها و اضافه کردن هاردها به Pod است. در حال حاضر 75PB تجهیزات ذخیره سازی ابری در این موسسه وجود دارد.

چارت زیر نشان دهنده توزیع هارد در دیتاسنتر Backblaze از سال 2009 تا 2013 است.

توزیع هارد در دیتاسنتر Backblaze بر اساس سال

نرخ خرابی:

پیش از بررسی میزان خرابی، بهتر است بدانیم منظور از نرخ خربی چیست؟ در اولین نگاه ممکن است به‌نظر برسد نرخ خرابی همان از کار افتادن ۱۰۰٪ هارد دیسک است که برای همه هاردها امکان رخ دادن آن وجود دارد، اما این کل داستان نیست.

حتما بخوانید:  راه‌اندازی کسب‌وکار طراحی سایت در 7 قدم!

برای سادگی بیشتر تعریف نرخ خطا را با یک مثال بیان می‌کنیم. فکر کنید یک شرکت سازنده‌ی هارد دیسک که کارکرد هاردهای خود را برای ۶ ماه ۱۰۰٪ تضمین کرده‌است وجود داد، و هاردهای آن بعد از ۶ ماه همه از کار می‌افتند. نرخ خطا چقدر است؟

اگر شما 100 هارد دیسک از آن شرکت تهیه و از هاردها 24 ساعت از شبانه روز در هفت روز هفته استفاده کنید، مجبورید 2 بار در سال آن‌ها را عوض کنید. این به این معناست که شما مجبوردید در سال دوبار کلیه هارد دیسک‌های خود را تعویض نمایید؛ به عبارتی نرخ خرابی 200٪ خواهد بود. این نرخ خطا حداقل در تئوری ترسناک است. حال‌تصور کنید اگر هر هارد بعد از یک ساعت استفاده خراب شود نرخ خطا در سال 876,000% خواهد شد.

عمر مفید یک هارد دیسک بر مبنای گزارش شرکت Backblaze:

در نمودار زیر نرخ خطایی که توسط  Backblaze پیش‌بینی شده‌است را مشاهده خواهید کرد، این پیش‌بینی بر اساس ۳ فاکتور اصلی خرابی هارد دیسک‌ها صورت گرفته‌است.

پیش‌بینی نرخ خطای هارد دیسک‌ها

۳ فاکتور اصلی خرابی هارد دیسک‌ها عبارتند از: (1) نقص کارخانه (نتیجه آن “مرگ و میر قبل از استفاده” است)، (2)‌شکست‌های تصادفی و (3) قطعات فرسوده (خرابی به‌دلیل استفاده بیش از حد).

نمودار زیر نشان دهنده‌ی نرخ خرابی هارد دیسک‌های Backblaze  در طول ۴ سال است. که میزان خرابی سالانه را در هر فصل نمایش می‌دهد.

خرابی هارد در ۴ سال

در ۱۸ ماه اول نرخ خرابی تقریبا ۵٪ بوده، پس از آن تقریبا ار اواسط سال دوم تا اواخر سال سوم -۱۸ ماه دوم- این نرخ کاهش چشمگیری داشته و خرابی هاردها به حداقل خود رسیده‌است (تقریبا ۱٪). در ابتدای سال چهارم، با وجود اینکه فاکتور خرابی نقص کارخانه کاهش یافته، اما نرخ خرابی‌هارد دیسک‌ها جهش ناگهانی (تقریبا ۲۰٪) دارد. 

حتما بخوانید:  htaccess چیست؟ چگونه از آن برای SEO تکنیکال استفاده کنیم؟

نمودار زیر این چهار سال را به سه بازه‌ی ۱۸ ماهه (۱ سال و نیم) تقسیم و نرخ خرابی را در آن‌ها بررسی می‌نماید.

 سه مرحله زمانی مختلف خرابی هارد دیسک‌ها

بر اساس نمودار فوق حدودا ۹۵ درصد از هارد دیسک‌ها ۱۸ ماه اول را بدون خرابی سپری کرده‌اند و ۹۰ درصد به عمر سه ساله رسیدند؛ تقریبا۸۰٪ از کل هارد دیسک‌ها توانستند به سن چهارسالگی و بعد از آن برسند. 

تنها ۸۰ درصد از هارد دیسک‌ها به ۴ سالگی می‌رسند.

Backblaze پیش بینی نمود از سال چهارم به بعد نرخ خرابی بر روی ۱۲٪ ثابت و بر اساس آن اعلام نمود، احتمالا ۵۰٪ درصد از هارد دیسک‌ها بیش از ۶ سال عمر خواهند نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

راهنمای خرید هاست وردپرس

0
یکی از انواع سرویس‌های میزبانی که طی چند سال گذشته خیلی رواج پیدا کرده، هاست وردپرس است. در این مقاله، می‌خواهیم آموزش خرید هاست وردپرس…

بررسی XML-RPCو عملکرد آن در وردپرس؟

0
در عصر دیجیتال امروز، وب‌سایت‌ها نقش حیاتی در زندگی ما ایفا می‌کنند، ساخت و مدیریت وب‌سایت‌ها از جمله برای وبلاگ‌نویسان شخصی، کسب و کارها، یا…

نظرات کاربران

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست