مسیر شغلی و نقشه راه یک مهندس ابر (Cloud engineer)

دسته بندی: رایانش ابری ☁
نقشه راه تبدیل شدن به یک مهندس ابر

این واقعیت که رایانش ابری در حال تغییر عملکرد کسب و کارها است و توانسته الگوی جدیدی برای مدیریت و ارائه داده‌ها و برنامه‌ها ایجاد کند، دیگر بر هیچ کسی پوشیده نیست! اگر کمی درباره ساز و کار شرکت‌ها و کسب و کارهای پیشتاز تحقیق کرده باشید، خواهید دید که بسیاری از آن‌ها، بر روی رایانش ابری سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا قصد حرکت به سمت آن را دارند.

گزارشی توسط سایت IDC منتشر شده که در آن، بر اساس آمار‌ها پیش‎‌بینی شده که تا سال 2023، هزینه‌های جهانی برای فراهم کردن زیرساخت‌های ابری عمومی و خدمات مربوط آن، چیزی حدود 500 میلیارد دلار خواهد بود. قاعدتا با رشد این فناوری، فرصت‌های شغلی مربوط به رایانش ابری نیز با افزایش تقاضا روبرو خواهند شد.

در این مقاله، قصد داریم شما را با مسیر‎های شغلی مهندس ابر، درآمد‌ها و تمام جوانب مربوط به آن آشنا کنیم. مطمئنیم که اگر ذره‌ای علاقه در شما برای این شغل شکل گرفته باشد، در انتهای این مقاله، علاقه شما چند برابر خواهد شد!

تبدیل شدن به یک مهندس ابر

رایانش ابری چیست؟

به طور خلاصه، رایانش ابری به خدماتی نظیر تجزیه و تحلیل، ذخیره‌سازی، نرم‎افزاری/سخت‌افزاری، پایگاه داده و مواردی از این دست اشاره دارد که همه این خدمات، در بستر اینترنت عرضه می‌شوند. اگر می‌خواهید کاملا با رایانش ابری آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم مقاله «رایانش ابری چیست و چه کاربردهایی دارد؟» را بادقت مطالعه نمایید.

انتظار می‌رود که به زودی، 90% تمام سازمان‌ها و مشاغل جهان، هر کدام به نوعی از خدمات ابری استفاده کنند. در حال حاضر نیز شرکت‌های زیادی برای معرفی خود به عنوان کسب و کار مدرن، از نام رایانش ابری در تبلیغات خود استفاده می‌کنند.

رایانش ابری چیست؟

یک مهندس رایانش ابری، برای متخصص شدن در این زمینه، چه مسیری را طی می‌کند؟

مهندس رایانش ابری، یک متخصص فناوری اطلاعات است که مسئولیت تمامی جوانب فنی رایانش ابری مانند پشتیبانی، نگهداری، طراحی و برنامه‌ریزی را بر عهده دارد. Cloud engineer می‌تواند مشاغل مختلفی را در پیش بگیرد. برخی از شناخته شده‌ترین مشاغل مربوط به رایانش ابری عبارتند از:

 • معمار راه حل‌ها (Solutions Architect)؛
 • توسعه دهنده Front-end/Back-end (Front-end/back-end developer)؛
 • مهندس داده (Data engineer)؛
 • توسعه دهنده ابر (Cloud developer)؛
 • معمار ابر (Cloud architect)؛
 • مهندس عملیات توسعه (Development operations engineer)؛
 • مهندس امنیت (Security engineer)؛
 • توسعه دهنده Full-Stack (Full-Stack developer)؛
 • مدیر SysOps (SysOps Administrators).

در ادامه به طور مختصر درباره برخی از این مشاغل صحبت می‌کنیم تا دید بهتری از آن‎ها داشته باشید…

حتما بخوانید:  مزایای رایانش ابری (Cloud Computing) چیست؟

معمار راهکارها (Solutions Architect)؛

افرادی که دارای عنوان شغلی معمار راه حل هستند، مسئولیت تجزیه و تحلیل مشخصات، الزامات و محیط فنی را بر عهده دارند. این افراد، فناوری‌هایی که نیازهای کسب و کار را برآورده می‌کنند را انتخاب کرده و هزینه‌های استفاده و عملیاتی راه حل‌های ارائه شده توسط خود را برآورد می‌کنند. همچنین، آن‎ها مدیریت راه حل‌ها و پشتیبانی از مدیریت پروژه، عملیات و توسعه را بر عهده دارند.

 

 مدیر SysOps

مدیران SysOps وظیفه استقرار، مدیریت و اجرای سیستم‌های مبتنی بر ابر و ترکیبی مقیاس‌پذیر و مقاوم در برابر شکست را بر عهده دارند. این مهندسان، سرویس مناسبی را بر اساس نیازهای امنیت، محاسبات و یا داده انتخاب کرده و استفاده از خدمات، زیرساخت و هزینه‌های عملیاتی را محاسبه و مدیریت می‌کنند. همچنین، مدیر SysOps نحوه انتقال بارهای کاری به ابر را مدیریت می‌کند.

 مدیر SysOps

توسعه‌دهنده ابر

این حرفه، بر روی توسعه دید معمار ابر در رابطه با کد روی پلتفرم‌های مرتبط تمرکز دارد. برنامه نویسان توسعه ابر، مهارت‌های توسعه سنتی را برای ساخت، به کارگیری و بهینه‌سازی برنامه‌ها با دانش ابر ترکیب می‌کنند و از مهارت‌های سنتی توسعه نرم‌افزار در کنار توسعه برنامه، شبکه‌های رایانه‌ای، UX، UI و… برای پیشبرد اهدافشان کمک می‌گیرند.

 

معمار ابر

معماران ابر، بر بخش‌های بزرگ یک شبکه ابری نظارت می‌کنند. این دسته از مهندسان، به طور مستقیم با برنامه‌ریزی و مدیریت تمام اجزای ابری که شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار یا برنامه‌های کاربردی می‌شوند، سر و کار دارند. در صورتی که یک شرکت بخواهد خدماتش را گسترش دهد، معمار ابر مسئولیت تصمیم‎گیری بر روی خدمات را بر عهده دارد.

همچنین، معماران ابر عملکرد ابر را به طور منظم و دائمی بررسی کرده و با ارائه راه حل‌های مناسب، چالش‌های پیش رو را حل و فصل می‌کنند.

 

چه مسیری برای تبدیل شدن به یک شغلی مهندس ابر باید طی کنیم؟

حال که با انواع مشاغل Cloud engineer آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده که مسیرهای پیش رویتان را بشناسید.

1. مدرک لیسانس خود را اخذ کنید!

درست است که مدرک نشان دهنده مهارت‌های شما نیست؛ اما برای حرفه‌ای شدن در این شغل، اول از همه باید تحصیلات رسمی در زمینه فنی داشته باشید. اولین قدمی که باید طی کنید، کسب مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط با آن است. با تحصیل در این رشته‌ها، دید شما از شغل پیش رویتان بازتر خواهد شد و همچنین، رزومه قوی تری خواهید داشت.

بسیاری از مهندسین ابر در دنیا، با گواهینامه یا مدرک مهندسی رایانش ابری فارغ التحصیل می‌شوند و اکثر شرکت‌ها نیز برای استخدام، چنین مدرکی از شما می‌خواهند.

نکته: اگر به دنبال تحصیلات آکادمیک نیستید، می توانید در یک بوت کمپ منبع باز شرکت نمایید.

اخذ مدرک مهندس ابر

2. در یک پلتفرم رایانش ابری، مهارت‌های لازم را کسب کنید.

قدم بعدی که مهم‌ترین قدم برای تبدیل شدن به Cloud engineer به شمار می‌رود، کسب مهارت در حداقل یکی از 3 پلتفرم رایانش ابری (AWS، Azure یا Google Cloud Platform (GCP)) است. برای آموزش دیدن، می‌توانید از منابع بی‌شماری که در اینترنت به صورت رایگان قرار دارند، استفاده کنید.

پلتفرم رایانش ابری

بسیاری از این منابع را می‌توانید در ویدئوهای یوتیوب، آموزش‌های مجازی یا حضوری، مقالات وبلاگ‌ها و… پیدا کنید. پس از دیدن آموزش‌های لازم، به سراغ یکی از این 3 پلتفرم بروید و برای دریافت گواهینامه اقدام کنید.

به عنوان مثال، AWS به کاربران خود 4 دسته گواهینامه ارائه می‌دهد:

 • پایه (Foundation)؛
 • متوسط (Associate)؛
 • حرفه‌ای (Professional)؛
 • سطح تخصصی (Specialty-level).

مسیر‌های آموزشی و اعطای گواهینامه برای Azure نیز به همین صورت است. اکثر پلتفرم‌های رایانش ابری، خدماتی نظیر آموزش رایگان نیز دارند.

 3. حداقل یک زبان برنامه نویسی را به خوبی بشناسید.

زبان‌هایی مانند C یا C++ جزو زبان‌های برنامه نویسی همه منظوره محسوب می‌شوند. با این حال، رایانش ابری به طور خاص به زبان‌های برنامه نویسی داده محور مانند پایتون، جاوا یا Clojure نیاز دارد. می‌توانید برای یادگیری یکی از این زبان‌ها از صد‌ها و هزاران منابع آموزشی رایگانی که در سطح اینترنت در اختیار عموم قرار داده شده‌اند، استفاده کنید.

 4. تمام گواهینامه‌های لازم را دریافت کنید.

داشتن گواهینامه‌های حرفه‌ای برای افرادی که می‌خواهند در شغل مهندسی رایانش ابری به موفقیت زیادی دست پیدا کنند، لازم و ضروری است. به این طریق، می‌توانید مهارت‌های خود را به نمایش گذاشته و رزومه قدرتمندی داشته باشید. برخی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین گواهینامه‌های موجود عبارتند از:

 • گواهینامه‌های AWS: Cloud Practitioner، SAP on AWS، Developer، SysOps Administrator، Solutions Architect
 • گواهینامه‌های Google Cloud Platform: Professional Cloud Developer، Professional Cloud Developer، Professional Cloud Security Engineer، Professional Cloud Architect
 • گواهینامه‌های Microsoft: Azure Developer Associate، Azure Fundamentals

5. متخصص شوید!

جدا از کسب گواهینامه‌های پلتفرم‌های ابری و داشتن مهارت در حداقل یک زبان برنامه نویسی، باید مفاهیم کلیدی را به خوبی درک کنید. برخی از این مفاهیم عبارتند از:

ذخیره‌سازی و شبکه:

باید روش‌های مختلف ذخیره‌سازی داده‌ها و نحوه دسترسی به آن‌ها را بدانید. همچنین، بهتر است تجربه استفاده از خدماتی نظیر AWS S3 و Azure Storage که توسط AWS و Azure ارائه می‌شوند را داشته باشید. در کنار این‌ها، داشتن درک قوی از مفاهیم اساسی شبکه به شما کمک می‌کند تا برای مقابله با چالش‌های پیش رو، آمادگی لازم را داشته باشید.

حوزه ذخیره سازی و شبکه برای مهندس ابر

مجازی‌سازی و سیستم عامل‌ها:

با اینکه در مراکز داده ابری، با زیرساخت‌های سخت‌افزاری سر و کار دارید، اما عمده کار مدیریتی شما مربوط به پیکر‌بندی و مدیریت  ماشین‌های مجازی (VM) که روی سخت افزار‌ها اجرا می‌شوند، خواهد بود. به عنوان یک Cloud engineer باید بدانید که ماشین‌های مجازی در فضای ابری، چطور در شبکه‌های مجازی کار می‌کنند؟

از طرف دیگر، ابرهای عمومی نیز دارای سیستم عامل هستند و دانش شما از سیستم عامل‌هایی نظیر ویندوز و لینوکس، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با این محیط‌ها کار کنید.

امنیت و مدیریت مشکلات:

تمامی داده‌ها، زیرساخت‌ها و برنامه‌ها می‎بایست در برابر تهدیدات سایبری و حملات ویرانگر و مخرب، محافظت شوند. به عنوان یک مهندس ابر، باید از ایمن بودن سیستم‌ها و پشتیبان‎گیری منظم اطمینان حاصل کنید تا برای شرایط غیر منتظره‌ای مانند از دست دادن داده‌ها (به هر دلیلی) آمادگی لازم را داشته باشید.

مهندس ابر در حوزه امنیت و مدیریت مشکلات

خدمات وب و DevOps:

آیا می‌دانید که رایانش ابری چطور می‌تواند یک پلتفرم متمرکز را برای استقرار، آزمایش و تولید اتوماسیون DevOps فراهم کند؟ آیا چیزی درباره هم‎افزایی لازم بین عملیات و تیم توسعه می‌دانید؟ بهتر است دانش خود را به قدری بالا ببرید که در زمان پاسخ به این دو سوال، جوابتان به طور قاطع “بله” باشد!

علاوه بر موارد بالا، داشتن آگاهی درباره مفاهیم زیر، الزامی است:

 • اصطلاحات رایج؛
 • مدل های استقرار؛
 • مقیاس بندی خودکار؛
 • خوشه بندی؛
 • CI/DI؛
 • استقرارهای جهانی؛
 • مدل ابری بدون سرور.

 

6. کارآموزی را جدی بگیرید!

در صنعت ابر، یکی از بهترین راه‌ها برای کسب تجربه از افراد ماهر و متخصص، کارآموزی است. همچنین، می‌توانید با قوی‌تر کردن رزومه‌تان در زمان کارآموزی، شانس بیشتری برای استخدام در شرکت‌های بزرگ داشته باشید. بسیاری از افراد، در حین تحصیل یا پس از آن، مشغول کارآموزی می‌شوند.

در کارآموزی می توانید کار با ابزارهای ابری زیر را یاد بگیرید:

 • VMware
 • DevOps Tools، Jenkins، Ansible، Github
 • Docker، Containerization، Kubernetes

 

حقوق مهندس ابر چقدر است؟

حال که با تنوع مسیر شغلی Cloud engineer آشنا شدید، زمان آن رسیده که با پیش کشیدن بحث حقوق، جذابیت این شغل را چند برابر کنیم! مهندسان رایانش ابری حقوق‌های بالایی دریافت می‌کنند.

طبق گزارشی که توسط Payscale منتشر شده است، مهندسان ابر در ایالت متحده، سالانه حدود 116.800 دلار درآمد دارند. این مبلغ در کشور هند به چیزی حدود 6.66.800 روپیه می‌رسد. هر چه تجربه بیشتر و رزومه قوی تری داشته باشید، به همان نسبت حقوق بیشتری دریافت می‌کنید.

حقوق یک مهندس ابر

یک داستان واقعی!

با توجه به گسترش خدمات ابری و به وجود آمدن فرصت‌های شغلی جدید، بد نیست که داستان تبدیل شدن به یک Cloud engineer را از زبان شخصی واقعی بشنوید. برای اینکه بدانید چه چیزهایی در مسیرتان قرار خواهند گرفت، با ما همراه باشید تا صحبت‌های کیسی فیلیپس که در شرکت بازی‌های رایانه‌ای TLM Partners با عنوان مهندس ابر فعالیت می‌کند را با یکدیگر بخوانیم…

داستان واقعی از یک مهندس ابر

تحصیلات و اشتغال زودهنگام

فیلیپس در دانشگاه Auburn در آلاباما به تحصیل در رشته سیستم‌های اطلاعات مدیریت مشغول شد. علاقه او به بازی‌های کامپیوتری باعث شد که در شروع کالج، به سمت کامپیوتر و شبکه جذب شود.

پس از فارغ التحصیلی از کالج، فیلیپس به عنوان تکنسین در شرکت عرضه‌کننده POS‌های رستورانی به نام MTC مشغول به کار شد. سفر او به رستوران‌های مختلف و اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر باعث شد که نکات و مطالب زیادی درباره Microsoft Windows Server، Microsoft SQL Server و به طور کلی شبکه بیاموزد.

او در شغل بعدی‌اش، به طور عملی با فایروال‌ها و روترها سر و کار داشت. پس از آن، در سال 2012، او مسئول ‌بخش فناوری اطلاعات شرکت American Printing بود. پس از آن، فیلیپس توانست با تجارب قبلی خود، جذب شرکت مشاوره جهانی علم داده و هوش مصنوعی به نام StrategyWise شود. این شغل، به او فرصت یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون، کار با کانتینر‌ها و در نهایت خدمات ابری را داد.

سرانجام فیلیپس در سال 2021 توانست به عنوان یک مهندس رایانش ابر، به شرکای TLM ملحق شود و تلاش برای آماده‌سازی حساب‌های جدید برای ساخت عناوین بازی از راه دور را شروع کند.

 

یک روز از زندگی فیلیپس به عنوان مهندس ابر چگونه می‌گذرد؟

شرکت TLM شرکتی جدید و در حال رشد است. او در این باره می‌گوید: “من در یک روز عادی، زیرساخت‌های مبتنی بر ابر را برای سازمان‌ها و کار با همکارانم راه اندازی می‌کنم. ما با یکدیگر، چالش‌ها و بهترین راه حل‌ها برای توسعه بازی‌ها را از راه دور مدیریت می‌کنیم.

 

آموزش و گواهینامه‌های ابری

فیلیپس می‌گوید: “نظر من این است که برای این شغل، خودآموزی واجب و ضروری است. من معمولا از طریق چندین کانال یوتیوب، آخرین و جدیدترین ابزار‌ها و روش‌ها را بررسی می‌کنم. اگر بخواهم خیلی تخصصی‌تر عمل کنم، پلتفرم‌های آموزش آنلاین مانند Udemu را نگاه می‌کنم. ”

 

ارزش مهارت‌های نرم برای مهندسان ابری

یکی از اولین مدیران فیلیپس در زمینه فناوری، قدرت مهارت‌های نرم را به او آموخت. فیلیپس می‌گوید: ” مطمئنا من اطلاعات فنی ارزشمند زیادی را از او یاد گرفتم؛ اما بزرگترین چیزی که او به من آموخت، ارزش مهارت‌های نرم در زمان کار با افراد دیگر است. همیشه مواقعی پیش می‌آید که افراد اشتباه می‌کنند، سرور‌ها از کار می‌افتند، به روزرسانی‌ها به مشکل می‌خورند و…

کسب مهارت برقراری ارتباط مثبت با مدیران و همکاران در چنین زمان‌هایی، منبع فنی خوبی برای ایجاد آرامش در زمان‌های پر استرس است. چنین مهارتی، اغلب نادیده گرفته می‌شود و افراد به آن توجهی نمی‌کنند.”

 

چه توصیه‌ای برای افرادی که به دنبال شغل مهندس ابری هستند دارید؟

فیلیپس عقیده دارد خود-آغازگر بودن بسیار مهم است. او می‌گوید: ” ابزار‌های رایگان زیادی برای آموزش وجود دارند. همچنین، کلاس‌های زیادی هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، از صفر مطلق شروع کنید و تبدیل به یک مهندس رایانش ابری حرفه‌ای شوید. تنها چیزی که اکثر مردم را عقب نگه می‌دارد، نداشتن تعهد و صرف نکردن زمان کافی برای آموزش دیدن است.”

 

سخن آخر

در حال حاضر، با گسترش کسب و کار‌های جدید و لزوم حرکت این مشاغل به سمت مدرن شدن، انواع مشاغل مربوط به مهندس رایانش ابری، با افزایش تقاضای روزافزون روبرو هستند. دستمزد مناسب، تنوع شغلی، جذابیت و روند کاری جالب Cloud engineer باعث شده که افراد زیادی به سمت آن جذب شوند.

برای اینکه تبدیل به یک مهندس رایانش ابری با رزومه قوی شوید، باید 6 مرحله کلی را طی نمایید. با طی کردن این 6 مرحله و کسب دانش کافی، می‌توانید در مسیر حرفه‌ای خود موفق بوده و دستاوردهای بزرگی کسب کنید.

چنانچه پیشنهاد، انتقاد یا پرسشی درباره مسیر شغلی مهندس ابر دارید، می‌توانید در‌ بخش دیدگاه‌ها آن را عنوان کنید. ما در اسرع وقت به سوالات و نظرات شما پاسخ خواهیم داد…

در اینستاگرام ما را دنبال کنید

در تلگرام ما را دنبال کنید

در توییتر ما را دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست