مقایسه VPS و هاست ابری؛ کدام یک برای کار شما بهتر است؟

دسته بندی: آموزش, خدمات میزبانی وب
مقایسه vps و هاست ابری

تفاوت سرور ابری و سرور مجازی مثل فرق یک آپارتمان نقلی و یک ویلای ساحلی است. سرور ابری یک فضای نامحدود دراختیارتان می‌گذارد و سرور مجازی با قیمت به‌صرفه فضای محدودتری دارد. در این مقاله، دو غول دنیای میزبانی وب یعنی سرور ابری و سرور مجازی را به میدان نبرد آوردیم تا با بررسی موشکافانه ویژگی هر کدام، شما را در انتخابی آگاهانه یاری کنیم. کدام یک پیروز این میدان خواهد بود؟

سرور ابری با انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری بی‌نظیرش، یا سرور مجازی با قیمت مناسب‌تر و کنترل بیشتر؟ با خواندن این مقاله از بلاگ ایران سرور، پاسخ سوال را کشف خواهید کرد.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی (VPS Hosting) مخفف Virtual Private Server بخشی از یک سرور فیزیکی بوده که با تکنولوژی مجازی‌سازی به قسمت‌های مختلف تقسیم شده است. برای درک بهتر فرض کنید یک آپارتمان بزرگ و مجهز دارید. هر واحد در این آپارتمان امکانات مجزایی دارد، در عین‌حال تمام واحدها از امکانات عمومی آپارتمان مثل آسانسور و لابی بهره‌مند هستند. سرور مجازی مانند یکی از واحد‌های این آپارتمان است.

سوال اینجاست جذابیت VPS به چه دلیل است؟ سرور مجازی امنیت و قدرت بیشتری نسبت به سرورهای اشتراکی دارد و در عین حال از یک سرور اختصاصی به‌صرفه‌تر و مدیریت آن نیز راحت‌تر است. با داشتن سرور VPS شما روی یک سرور واقعی فضایی مجزا و امن دراختیار دارید که منابع سرور شما مثل رم و فضای ذخیره‌سازی از سایر کاربران جدا است. در یک کلام بگوییم: سرور مجازی امکانات یک سرور اختصاصی را با هزینه کمتر دراختیارتان قرار می‌دهد.

💡 یادتان نرود که برای کسب اطلاعات کامل‌تر در رابطه با سرور مجازی، مقاله VPS چیست را بخوانید.

با خرید سرور مجازی، پشت یک سیستم پرسرعت و قدرتمند بنشینید و فرمان بدهید!

خرید VPS        پشتیبانی : ۳۱۷۷۶-۰۵۱

ویژگی و مزایای سرور مجازی

سرور مجازی خصوصی (VPS) درست مثل یک واحد آپارتمان لوکس درون یک ساختمان بزرگ است. شما منابع اختصاصی خود (CPU، رم، فضای ذخیره‌سازی) را دارید و هرطور که دوست دارید، آن را می‌توانید شخصی‌سازی کنید؛ بدون اینکه نگران سروصدای همسایه‌های اشتراکی باشید. به‌طور کلی سرور مجازی:

مقرون‌به‌صرفه است

هزینه VPS نسبت به سرور اختصاصی بسیار پایین‌تر است و کارایی آن از هاست‌های اشتراکی که منابع را با چندین وب‌سایت دیگر تقسیم می‌کنند، به مراتب بالاتر است. VPS گزینه‌ای ایده‌آل برای وب‌سایت‌هایی است که از هاست اشتراکی خسته شدند و دنبال فضایی برای رشد هستند.

امکان شخصی‌سازی و کنترل کامل روی سرور دارید

با VPS، شما می‌توانید تنظیمات سرور را به‌طور کامل بهینه و شخصی‌سازی کنید و هر نرم‌افزاری را که نیاز دارید روی آن نصب کنید. این سطح از کنترل برای وب‌سایت‌هایی که به پیکربندی خاصی نیاز دارند، عالی است.

قابلیت ارتقا آن آسان است

منابع سرور مجازی شما مانند هسته‌های CPU، رم و فضای ذخیره‌سازی به‌راحتی قابل ارتقا هستند. با افزایش بازدید وب‌سایت، می‌توانید پلن VPS خود را ارتقا دهید تا همچنان شاهد عملکرد بی‌نقص سرورتان باشید.

منابع اختصاصی دراختیار دارید

در VPS، منابعی مانند CPU، رم، پهنای باند و فضای دیسک به‌صورت اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرند. یعنی بدون اینکه به دلیل همسایه‌های پرمصرف نگران کمبود منابع باشید، خیالتان از کنترل کامل و عملکرد قابل اطمینان سرور مجازی راحت است.

سرور ابری چیست؟

سرور ابری (Cloud Server) مانند کامپیوترهای قدرتمند اما غیرفیزیکی هستند و به‌صورت آنلاین در فضایی به نام «محیط رایانش ابری» قرار دارند. به همین دلیل به آن‌ها «ابری» می‌گویند. شما می‌توانید هر زمان که خواستید از طریق اینترنت به این سرورهای ابری دسترسی پیدا کنید و از قدرت آن‌ها برای راه‌اندازی وب‌سایت، ذخیره‌ اطلاعات و اجرای برنامه‌های مختلف استفاده کنید.

 

هاست ابری چیست.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه‌ای به اسم «هایپروایزر» (hypervisor) کامپیوترهای قدرتمند خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و در اختیار شما قرار می‌دهند. مزیت مهم سرورهای ابری این است که نیازی نیست خودتان یک کامپیوتر قدرتمند تهیه کنید و نگهداری‌اش را به‌عهده بگیرید. بلکه به اندازه‌ نیازتان از قدرت این سرورها استفاده کرده و هزینه‌ کمتری خواهید پرداخت. همین قابلیت چند سرور بودن سرورهای ابری خیالتان را راحت می‌کند که اگر مشکلی روی یکی از سرورها به‌وجود بیاید، بقیه سرورها فعال هستند و وب‌سایت یا اپلیکیشن شما را سرپا نگه می‌دارند.

💡 اطلاعات بیشتر در این باره را در مقاله کلود کامپیوتینگ چیست بخوانید.

ویژگی و مزایای سرور ابری

تصور کنید یک زیرساخت قدرتمند برای پردازش اطلاعات در اختیار دارید که هر طور بخواهید از آن می‌توانید استفاده کنید. این زیرساخت به‌صورت فیزیکی، مجازی یا ترکیبی از هر دو است و تمام قابلیت‌های یک سرور اختصاصی را در اختیارتان قرار می‌دهد. با این زیرساخت، به‌راحتی می‌توانید حجم عظیمی از اطلاعات را ذخیره کنید و کارهای سنگین پردازشی را به‌سادگی انجام دهید. البته این همه ماجرا نیست. این زیرساخت انعطاف‌پذیر، سرویس‌های موردنیاز شما را به‌صورت خودکار و هر زمان که بخواهید، ازطریق یک رابط کاربری ساده (API) در اختیارتان قرار می‌دهد. دیگر نیازی نیست نگران هزینه‌های گزاف سرور باشید. شما می‌توانید به‌صورت ماهانه و یا براساس میزان استفاده خود، هزینه پرداخت کنید. علاوه‌براین، می‌توانید یک پلن اشتراکی با قابلیت ارتقا انتخاب کنید. یعنی هر میزان حجم کار و نیازهای شما افزایش پیدا کند، زیرساخت شما نیز به‌راحتی با آن سازگار می‌شود.

به‌طور خلاصه، سرور ابری به شما این امکان را می‌دهد:

  • حجم عظیمی از اطلاعات را ذخیره کنید.
  • کارهای پردازشی سنگین را به‌راحتی انجام دهید.
  • هزینه‌ها را به‌صورت ماهانه و یا براساس میزان استفاده خود پرداخت کنید.
  • از قدرت یک سرور اختصاصی به‌صورت فیزیکی، مجازی و یا ترکیبی بهره‌مند شوید.
  • از یک پلن اشتراکی با قابلیت ارتقا استفاده کنید تا همواره با نیازهایتان هماهنگ باشد.
  • به سرویس‌های موردنیاز خود به‌صورت خودکار و هر زمان که بخواهید دسترسی داشته باشید.

۵ نمونه از کلیدی‌ترین تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

برای اینکه تفاوت هاست ابری و VPS را متوجه شوید، تصویر زیر را با دقت ببینید.

تفاوت سرور مجازی و سرور مجازی ابری

همانطور که پیداست، در هاست ابری، به‌جای اینکه به یک سرور اختصاصی متکی باشیم، به خوشه‌ای از سرورهای اختصاصی وصل می‌شویم که از طریق ابر یا اینترنت در دسترس قرار می‌گیرند. حالا فایده خوشه‌ای از سرورها چیست؟

در سرور مجازی، در صورتی که اتفاقی برای سرور اختصاصی بیفتد، تمام VPS ها دچار مشکل می‌شوند؛ اما در هاست ابری که چند سرور اختصاصی مجازی داریم این اتفاق نمیفتد و در صورت بروز مشکل در یکی از سرورها، به سرور دیگری سوئیچ می‌کنیم.

این از تفاوت ساختاری؛ حالا بیایید این دو سرویس میزبانی را از نقطه نظرهای دیگر هم بررسی کنیم.

۱. عملکرد؛ مهم‌ترین تفاوت تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

Performance یا عملکرد، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید موقع خرید هاست یا سرور به آن توجه کنید. چرا؟ چون شما به آپ‌تایم کامل نیاز دارید و می‌خواهید سایت‌تان همیشه در دسترس کاربران آنلاین باشد.

Performance

عملکرد VPS بسیار خوب است؛ چون منابع اختصاصی خودتان را دارید و فعالیت دیگر مشترکین تاثیر روی سایت شما ندارد. فقط در بعضی موارد خیلی نادر، اگر چندتا از مشترکین ترافیک غیرعادی و زیادی را به‌صورت همزمان دریافت کنند، سرور اختصاصی اصلی دچار مشکل شده و ممکن است از دسترس خارج شود.

عملکرد هاست ابری، عالی است! آپ‌تایم هاست ابری فوق‌العاده است. دلیل آن هم این است که منابع هر کاربر از چند سرور اختصاصی مختلف تامین می‌شود و در صورت بروز مشکل، سرور دیگری جایگزین خواهد شد.

برنده این رقابت کیست؟ هاست ابری

هاست ابری با اختلاف خیلی خیلی کمی، آپ‌تایم بهتری در مقایسه با سرور مجازی دارد.

۲. قابلیت شخصی‌سازی؛ اساسی‌ترین تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

شخصی سازی سرور

سفارشی‌سازی یا شخصی‌سازی یکی از دغدغه‌های سایت‌های به‌روز و در حال رشد است.

VPS قابلیت شخصی‌سازی بالایی دارد. یک VPS کاملاً مشابه سرور اختصاصی است؛ چراکه شما دسترسی root به سرور دارید و می‌توانید سیستم‌عامل و نرم‌افزارها را نیز کنترل کنید. هرچند که بعید نیست محدودیت‌هایی به دلیل پیکربندی فیزیکی سرور اعمال شود.

هاست ابری هم امکانات خوبی برای شخصی‌سازی دارد؛ اما ممکن است به دلیل تعداد زیاد سرورها، در تنظیمات آن‌ها با محدودیت‌هایی روبرو شوید. ناگفته نماند که این کار به تخصص فنی بالایی هم نیاز دارد.

برنده این رقابت کیست؟ VPS

تنها رقیبی که در شخصی‌سازی برای سرور مجازی وجود دارد، سرور اختصاصی است! در هر صورت اگر شخصی‌سازی برای شما اهمیت زیادی دارد و نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، پیشنهاد ما VPS است.

۳. قیمت؛ مهم‌ترین تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

قیمتهم هاست ابری و هم VPS را می‌توانیم در ردۀ سرویس‌های میان‌قیمت دسته‌بندی کنیم. چراکه گران‌تر از هاست اشتراکی و ارزان‌تر از سرور اختصاصی هستند.

برای اینکه ویژگی‌های مختلف و قیمت‌های این 2 نوع هاست را با هم مقایسه کنید، بهتر است به صفحه خرید سرور مجازی و خرید هاست ابری در ایران‌سرور مراجعه کنید.

۴. امنیت؛ حیاتی‌ترین تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

امنیت در دنیای آنلاین، یکی از دغدغه‌های همیشگی ماست و روزی نیست که خبر یک باگ امنیتی، نشت اطلاعات یا هک شدن وب‌سایت‌های معروف را نشنویم! نمی‌توانیم بگوییم که این اتفاقات تقصیر میزبانی برنامه یا وب‌سایت است؛ اما خب می‌شود با یک انتخاب آگاهانه، خطرات را تا جای ممکن کم کرد.

امنیت vps

VPS فوق‌العاده امن است؛ اما نه به اندازۀ سرور اختصاصی. با این حال، چون در VPS منابع شما جداگانه و مخصوص خودتان است، در برابر خیلی از حملات در امانید. در مقایسه با هاست اشتراکی که ضعف امنیتی دیگر مشترکین روی سایت شما هم تاثیر می‌گذارد، در VPS از این خبرها نیست.

هاست ابری هم امن است و هر کاربر فضای مخصوص خودش را دارد؛ اما با توجه اینکه کلا مبتنی بر وب است، آسیب‌پذیری‌های امنیتی بیشتری آن را تهدید می‌کند.

برنده این رقابت کیست؟ VPS

اگر از یک هاستینگ معتبر سرویس میزبانی تهیه می‌کنید، هر دو (هاست ابری و VPS) باید در امنیت کامل باشند. اما در حالت کلی با اختلاف کمی، VPS امن‌تر است.

۵. قابلیت ارتقاء؛ کاربردی‌ترین تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

بعضی از وب‌سایت‌ها، در تمام روزهای سال نیازهای ثابتی دارند و با یک پلن ثابت، چرخ‌شان می‌چرخد! اما وب‌سایت‌های دیگری هستند که در فصول مختلفارتقا میزبانی وب نیازهای‌شان تغییر می‌کند؛ مثلاً ترافیک یک فروشگاه اینترنتی لباس را در شب‌های عید در نظر بگیرید؛ این فروشگاه باید به سرعت منابع خود را ارتقا دهد تا خدایی نکرده Down نشود!

VPS قابل ارتقاء است؛ اما در حالتی که نیاز به ارتقاء سریع سرویس‌تان داشته باشید، اگر نیازتان فراتر از حالت معمول باشد، ممکن است که شرکت ارائه‌دهنده سرویس نتواند به‌سرعت منابع لازم را برای‌تان فراهم کند.

حالا اگر بخواهیم قابلیت ارتقاء VPS و هاست ابری را مقایسه کنیم، برنده هاست ابری است. چرا؟

چون شما با هاست ابری چندین سرور اختصاصی مختلف را در اختیار دارید؛ نه یک سرور! پس می‌توانید به سرعت منابع موردنیازتان را تامین کنید و در آخر هم بر اساس استفاده‌تان پرداخت کنید.

تفاوت سرور ابری و سرور مجازی در یک نگاه

ویژگی هاست ابری هاست مجازی خصوصی
قابلیت ارتقا (Scalability) بسیار بالا، با امکان کم و زیاد کردن منابع به صورت دلخواه محدود، با امکان ارتقا به سرور بزرگ‌تر یا اضافه کردن منابع بیشتر
عملکرد (Performance) به طور کلی عملکرد خوبی دارد و می‌تواند منابع را در چندین سرور توزیع کند. عملکرد وابسته به سخت‌افزار یک سرور است، اما با اضافه کردن منابع قابل بهبود است.
قیمت (Pricing) به دلیل مدل پرداخت براساس میزان مصرف، گران‌تر از هاست مجازی خصوصی است. به‌طور کلی مقرون‌به‌صرفه‌تر، با یک هزینه ماهانه ثابت برای منابع اختصاصی سرور
انعطاف‌پذیری (Flexibility) انعطاف‌پذیری بالا، با امکان کم و زیاد کردن آسان منابع و دسترسی به طیف وسیعی از خدمات و ابزار انعطاف‌پذیری محدود نسبت به هاست ابری، اما همچنان کنترل بیشتری نسبت به هاست اشتراکی روی منابع سرور ارائه می‌دهد.
قابل اعتماد بودن (Reliability) بسیار قابل اعتماد با چندین سرور، پشتیبان‌گیری و سیستم‌های بازیابی خودکار بسته به ارائه‌دهنده متفاوت است، به طور کلی قابل اعتماد و با آپتایم بالا است. امکان اضافه کردن افزونگی و سیستم‌های پشتیبان وجود دارد.
امنیت (Security) به طور کلی با چندین لایه امنیتی، فایروال و رمزگذاری داده‌ها ایمن است امن است، اما ممکن است نیاز به اقدامات امنیتی اضافی توسط کاربر باشد
پشتیبانی (Support) پشتیبانی و نگهداری ۲۴/۷ توسط ارائه‌دهنده هاستینگ ارائه می‌شود ممکن است پشتیبانی و نگهداری ۲۴/۷ ارائه شود، اما سطح پشتیبانی بسته به ارائه‌دهنده متفاوت است

سرور ابری بهتر است یا سرور مجازی؟

سرور ابری بهتر است یا سرور مجازی؟

 

چه زیرساختی برای وب‌سایت وردپرسی شما ایده‌آل است؟ هر دو میزبانی ابری و میزبانی VPS مزایا و معایبی دارند. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم تا دقیق‌تر تصمیم بگیرید.

میزبانی ابری کمی پیشرفته‌تر از میزبانی VPS است. این نوع میزبانی نیازمند مدیریت و دخالت کمتری از طرف شماست، سرعت بهتری ارائه می‌دهد و به‌طور واضح، در زمینه پایداری و قابلیت اطمینان جام قهرمانی را از آنِ خود کرده است. باوجوداین، هزینه سرور ابری کمی بیشتر از سرور VPS است. البته به دلیل پشتیبانی بهتر و عملکرد روان‌تر، پرداخت این هزینه ارزشش را دارد. ازطرفی، بسیاری از کسب و کارها حتی سرمایه استخدام متخصصان فنی برای نگهداری از میزبانی VPS را ندارند. بنابراین، سهولت استفاده و نیاز کمتر به مدیریت فنی، میزبانی ابری را به گزینه‌ای ایده‌آل برای این کسب‌وکارها تبدیل می‌کند. انتخاب بین این دو به شما بستگی دارد. اگر دنبال یک فضای نامحدود و انعطاف‌پذیری هستید، سرور ابری را انتخاب کنید. درصورتی‌که دنبال یک گزینه مقرون‌به‌صرفه با منابع اختصاصی می‌گردید، سرور مجازی گزینه مناسب‌ است.

سخن پایانی؛ دوئل سرور ابری و سرور مجازی

تفاوت سرور ابری و سرور مجازی حکایت فرق بین موتور سیکلت و دوچرخه است. سرور ابری همچون یک موتور سیکلت پرسرعت و بدون دردسر، سرور مجازی مثل یک دوچرخه، انعطاف‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه عمل می‌کند. در این مقاله، به تمام نکات ریز و درشت این دوئل میان سرور ابری و مجازی پرداختیم. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر به دنبال رشد نامحدود بدون نگرانی در مورد ارتقای منابع، در دسترس بودن همیشگی وب‌سایت و مدیریت پیچیده سرور هستید، سرور ابری همان چیزی است که نیاز دارید. برخلاف سرور مجازی که نیاز به تنظیمات و نگهداری بیشتری دارد، ارائه‌دهندگان خدمات ابری بخش زیادی از کارهای سنگین را برای شما انجام می‌دهند. یعنی شما می‌توانید روی راه‌اندازی و اداره وب‌سایت خود تمرکز کنید. البته برای انتخاب بهترین سرور ایران یا خارج نیاز است به مواردی مثل قیمت، امنیت و امکانات آن توجه کنید. اگر برای انتخاب مردد هستید و نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، ما مشتاق راهنمایی‌تان هستیم. کافی‌است در بخش نظرات انتهای همین مقاله سوالتان را بنویسید تا به‌طور دقیق‌تر راهنمایی‌تان کنیم.

سوالات متداول

۱. سرور مجازی یا سرور ابری، کدام یک ارزان‌تر است؟

اغلب سرور مجازی کمی ارزان‌تر از هاستینگ ابری است. با این حال، گاهی اوقات پلن‌هایی از سرور ابری پیدا می‌کنید که از سرور مجازی هم ارزان‌تر باشند.

۲. سرور مجازی یا ابری، کدام یک برای سئوی سایت بهتر است؟

سرعت و پایداری سایت دو عامل مهم برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند. در هر دوی این موارد، هاستینگ ابری نسبت به سرور مجازی عملکرد بهتری ارائه می‌دهد.

۳. چند وب‌سایت می‌توانم روی سرور ابری یا سرور مجازی داشته باشم؟

تعداد وب‌سایت‌هایی که می‌توانید روی این دو زیرساخت میزبانی کنید، به پلنی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. هر دو گزینه امکان میزبانی چندین وب‌سایت را به شما می‌دهند.

برچسب ها: ,
4.7/5 - (4 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست