Telnet چیست و چگونه کار می کند؟

۱ دیدگاه
دسته بندی: آموزش, شبکه و اینترنت

Telnet چیست؟

Telnet یکی از آن اصطلاحات فنی است که ممکن است شنیده باشید. تلنت یک پروتکل یا زبانی است که به کمک آن، رایانه ها یا سایر ماشین ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اما این تنها تعریف از آن نیست. در واقع Telnet در میان اصطلاحات فنی در دنیای شبکه و اینترنت، قدمت بالایی دارد و پیدایش آن به سال ۱۹۷۳ بر می گردد.

Telnet یک پروتکل شبکه است که مخفف Terminal Network بوده و برای ارتباط با یک دستگاه از طریق خط فرمان Command Prompt استفاده می شود.

در اوایل پیدایش تکونولوژی اینترنت، تلنت برای اتصال به چیزی به نام شبکه آزاد استفاده میشد، چیزی که شبیه یک سیستم کامپیوتری با دسترسی باز است. در آن زمان، این تکنولوژی بازدهی بالایی نداشت، چرا که از یک طرف، ارتباط اینترنتی Dial Up بسیار کند و از طرفی سرعت Telnet بسیار بالا بود. حتی با پیدایش ارائه دهندگان اینترنت با سرعت بالا، بسیاری از شبکه های آزاد (free-net) در دسترس نبودند.

اکثراً از Telnet برای مدیریت از راه دور یک تجهیز استفاده می شود، اما در بعضی مواقع برای راه اندازی اولیه دستگاهها، بخصوص سخت افزارهای شبکه مثل سوئیچ ها، اکسس پوینت ها و غیره استفاده می شود.

همچنین در بعضی مواقع از Telnet برای مدیریت فایل ها روی یک وب سایت استفاده می شود.

telnet یا تلنت چیست

 

Telnet چگونه کار می کند؟

به طور کلی برای استفاده از Telnet، یک نرم افزار Hyper Terminal و یک کامپیوتر ابتدایی هم کافی است. چون فقط نیاز به یک صفحه کلید است، همه چیز در یک محیط بر پایه متن انجام می شود و به هیچ گونه واسط کاربری گرافیکی همانند آنچه که در کامپیوترهای مدرن امروزی هست، نیازی نیست.

نرم افزار ترمینال، یک مسیر برای ورود به یک سیستم از راه دور را فراهم می کند، طوری که تصور می کنید در مقابل آن سیستم قرار گرفته اید. این روش ارتباطی توسط Telnet انجام می شود.

تلنت از نرم افزاری که بر روی رایانه شما نصب شده است، برای برقراری ارتباط با سیستم راه دور استفاده می کند. دستورات (Command) توسط یک نرم افزار به عنوان Telnet Client درخواستی را به سرور تلنت ( هاست راه دور) میفرستد. سرور میزبان به نام کاربری و رمز عبوری که از او پرسیده می شود، پاسخ خواهد داد. در صورت پذیرش درخواست، اتصالی بین کلاینت و سرور میزبان بوجود می آید. بنابراین رایانه شما به یک ترمینال مجازی تبدیل می شود و به شما امکان دسترسی کامل به سیستم هاست را می دهد.

حتما بخوانید:  رایانش ابری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه، Telnet می تواند از طریق یک ترمینال مجازی یا یک شبیه ساز ترمینال انجام شود، همانند آنچه که در کامپیوترهای مدرن امروزی، می توان با این پروتکل ارتباط برقرار کرد.

به عنوان مثال، دستور Telnet، در Command prompt ویندوز، قابل دسترس است. این دستور از پروتکل Telnet برای ارتباط با یک دستگاه یا سیستم راه دور استفاده می کند.

دستورات Telnet روی سیستم عامل های دیگر همچون لینوکس، مکینتاش و یونیکس هم قابل اجرا است.

Telnet مشابه دیگر پروتکل های TCP/IP مثل HTTP نیست، و یا اینکه به شما اجازه انتقال فایل به سرور و یا دریافت از آن را بدهد. بلکه پروتکل Telnet قابلیت گزارش گیری از کاربران را هم فراهم آورده و مشابه یک برنامه کاربردی که یک کاربر با آن کار می کند، به شما امکان کنترل مستقیم و سایر امکانات را عرضه می کند.

آیا امروزه هنوز از Telnet استفاده می شود؟

امروزه برای اتصال به دستگاهها و ارتباط با سیستم ها، به ندرت از Telnet استفاده می شود. بیشتر تجهیزات و دستگاهها، حتی ساده ترین آنها، قابلیت پیکربندی و مدیریت تحت وب را دارند که دارای امنیت بیشتر و کاربری آسان تر نسبت به Telnet است.

آموزش نصب Telnet

آیا رایانه من Telnet دارد؟

روی هر کامپیوتری با سیستم عامل های Unix، Linux، Mac OS و Windows، این قابلیت به صورت پیش فرض وجود دارد. برای کار با آن، به عنوان مثال، در سیستم عامل ویندوز و در CMD، دستور زیر را وارد کنید: TELNET HOST، که منظور از HOST، نام سرویس دهنده میزبان و راه دور است که به آن متصل می شوید.

جالب است بدانید که از سیستم عامل ویندوز Vista به بعد، Telnet به صورت پیش فرض، غیرفعال بوده و به طور خودکار اجرا نمی شود. برای اجرای Telnet در ویندوز به قسمت Start Menu رفته و با کلیک بر روی Control Panel ، بر روی Programs and Features کلیک کنید.

 

سپس گزینه Turn Windows features on or off را انتخاب کنید.

 

در نهایت، یک پنجره ظاهر خواهد شد و شما باید تلنت را با یک باکس در کنار آن مشاهده کنید. گزینه “Telnet Client” را انتخاب کرده و پس از آن گزینه OK را بزنید و سپس  کلیک کنید تا به طور کامل نصب شود.

حتما بخوانید:  راهنمای استفاده از ترلو (بخش اول، عضویت در ترلو)

 

هنگامی که میخواهید از برنامه تلنت خارج شوید، باید CMD را دوباره روی رایانه خود اجرا کنید. سیستم عامل های متفاوت از دستورات متفاوتی برای خروج استفاده می کنند، مانند : QUIT, CLOSEو LOGOFF. سیستم عامل های ویندوز از LOGOFF استفاده می کنند. اگر هیچ کدام از دستورات بالا کار نکرد، می توانید دستور ABORT را امتحان کنید، هرچند این دستور تلنت را روی سیستم شما می بندد اما گاهی اوقات در سرویس دهنده میزبان راه دور، همچنان در حال اجرا است، بنابراین از این دستور فقط به عنوان گزینه آخر خود استفاده کنید.

 

یک تعریف مختصر

تعریف مختصر ویکی پدیا از Telnet:

تلنت یک پروتکل شبکه ای در اینترنت یا سایر شبکه های محلی است که بوسیله یک ترمینال مجازی امکان ارتباط دو طرفه  متقابل از طریق متن (Text-Oriented) را فراهم می کند.

این پروتکل، شگفت‌آور است. حال بیایید کلمه به کلمه این تعریف را به صورت مجزا بشکافیم تا بهتر درک کنیم:

پروتکل شبکه ای: در واقع یک زبان یا راهی است برای ارتباط ماشین های الکترونیکی با یکدیگر.

دو طرفه: به این معناست که تلنت یک مسیر یک طرفه نیست و می توان از آن برای دریافت و ارسال اطلاعات استفاده کرد.

متقابل: به این معناست که تلنت انتظار برقراری ارتباط با یک کاربر آنلاین را دارد. تلنت فقط برای ارتباط مستقل رایانه ها با یکدیگر استفاده نمی شود، بلکه برای آن ساخته شده تا برای انسان ها قابل فهم باشد.

ارتباط متنی: تلنت یک پروتکل با ارتباط متنی است و شما هیچ گرافیک یا تصاویر فانتزی در هنگام کار با آن مشاهده نمی کنید. همچنین نمی توان با این پروتکل فایلی منتقل کرد.

ترمینال مجازی: به لحاظ قدمت، یک ارتباط ترمینال، یک کامپیوتر بسیار ابتدایی و فقط با یک صفحه کلید و صفحه نمایشگر است و هیچ پردازنده قدرتمندی در خود ندارد. کامپیوترهای مدرن می توانند نقش یک ترمینال را داشته باشند( به طور مثال: امکان برقراری ارتباط با یک کامپیوتر دیگر)، اما آنها در واقع ترمینال واقعی نیستند. (سخت افزار آنها بسیار قوی تر از یک ترمینال است). بنابراین آنها ترمینال های مجازی هستند.

حال که به عقب برگشتیم و تعریف ویکی پدیا را موشکافانه بررسی کردیم، آیا می توان باز هم تعریف این پروتکل را بازتر کرد؟

به بیانی ساده تر و خلاصه تر، تلنت برای برقراری ارتباط بین رایانه ها و ماشین ها به صورت متنی استفاده می شود. این ارتباط متنی چیزی شبیه تصویر زیر است:

 

این از نظر بصری، خیلی هیجان انگیز نیست، اما این تصویر تمام عناصر موجود در تعریف را به تصویر کشیده است. همان طور که می بینید من با یک شبکه میزبان ارتباط دو طرفه و تعاملی برقرار کرده ام. (در رایانه میزبان، متن نمایش داده میشود و منتظر می ماند تا دکمه Enter زده شود). هیچ تصویری دیده نمی شود و فقط متن نمایش داده می شود. در آخر شما می بینید که این مکالمات متنی در یک پنجره در ویندوز ۷ اجرا می شود و معنای آن، این است که کامپیوتر شما یک ترمینال مجازی است.

حتما بخوانید:  پلاگین کش لایت اسپید در سیستم های مدیریت محتوا

 

مهمترین نکته ای که باید در ارتباط با تلنت بدانید:

یکی از مواردی که باید درباره تلنت بدانید، این است که تلنت یک پروتکل امن نیست. وقتی شما به وسیله تلنت وارد رایانه یک سرویس دهنده از راه دور می شوید، نام کاربری و رمز عبور شما به صورت متن ساده (Clear Text) ارسال می شود.( به این معنا که به صورت متن ساده دیده میشود نه یک بسته رمز گذاری شده). به این معنا که مجوز شما به راحتی قابل مشاهده بوده و در دسترس دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ( و دلایل بسیار دیگر) پروتکل امن SSH جایگزین تلنت شده است.

 

کاربرد Telnet

پس تلنت برای چه کاری مناسب است؟

بنابراین تلنت مبتنی بر متن است و امن نیست. اما این بدان معنا نیست که هیچ استفاده نمی توان از آن کرد. دو استفاده رایج از تلنت وجود دارد:

* پیکربندی دستگاه های شبکه: چیزی که شما در تصویر زیر می بینید یک اسکرین شات از روتر ADSL من است. این یک روتر مدرن و با قابلیت اتصال وب است، اما می تواند اتصال با تلنت را از طریق شبکه داخلی (LAN) بپذیرد، این بدان معناست که من میتوانم از طریق تلنت آن را پیکر بندی کنم.

* مشارکت در گروه های آنلاین: این ویژگی تلنت که براساس ارتباطات بر پایه متن است و پنجره ارتباطات متنی آن، انگار که مربوط به دهه هفتاد است، آن را برای گروه های آنلاین بسیار ایده آل کرده است. راهنمای BBS تلنت، دارای ۳۷۵ عدد BBS متفاوت است که شما می توانید در زمان استفاده از تلنت در آن مشارکت کنید. یک BBS معمولی چیزی شبیه تصویر زیر است:

آنچه که ممکن است در این پهنه متنوع پیدا کنید، ممکن است قدیمی و پوچ باشد، شاید گروه کوچکی از کاربران منتظر کشف شدن است، چه کسی می داند؟

همچنین تلنت می تواند به عنوان یک سرگرم کننده قدیمی استفاده شود، اگر تصویر زیر به نظرتان آشناست، به این دلیل است که مربوط به بخشی از جنگ ستارگان ویرایش ASCII است.

برگرفته از [makeuseof.com]

۳+

نظرات کاربران

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همچنین شاید دوست داشته باشید!

فهرست