NFT چیست؟ چطور از NFT درآمد کسب کنیم؟

دسته بندی: آموزش

دنیا به طرز غیر قابل باوری در حال تغییر است. سرعت این تغییرات از زمان فراگیری اینترنت چندین برابر شده است. یکی از جدیدترین مفاهیمی که در راستای این تغییرات مطرح شده، NFT است. موضوع این مقاله هم همین است و می‌خواهیم ببینیم NFTNFT چیست؟ چیست؟

با ظهور پدیده‌ای با نام بلاک چین، دنیای اینترنت شکل جدیدی به خود گرفت. اول از همه رمزارزها به وجود آمدند و رویای بشر برای ساخت پول دیجیتال محقق شد؛ اما این آخر داستان نبود. حالا در مرحله بعدی، NFTها آمده‌اند. توکن‌هایی که مشکل حق مالکیت را برطرف کرده‌اند. اگر فکر می‌کنید موضوع بسیار پیچیده‌ای است، اصلاً نگران نباشید، در این مقاله همه‌چیز را توضیح خواهیم داد.

یکسری قیمت‌های باورنکردنی خواهید دید، متوجه می‌شوید که چه چیزهایی قابلیت NFT شدن دارند، دلیل هیجان پیرامون این حوزه را خواهید فهمید و …؛ اما قبل از هرچیزی باید ماهیت این مفهوم را برای‌تان بشکافیم.

NFT چیست؟

عبارت NFT، مخفف Non-Fungible Token است! یعنی توکن غیرقابل‌تعویض. در ادامه بیشتر راجع‌به مفهوم Fungible و Non-Fungible صحبت خواهیم کرد و هریک را با مثال توضیح خواهیم داد.

احتمالاً شما هم این روزها چیزهای زیادی درمورد NFTها شنیده‌اید. این تازه‌وارد‌های اینترنت، مثل یک طوفان پرسرعت وارد دنیای گیمینگ و البته هنر شده‌اند؛ این تازه شروع ماجراست. ارقام بسیار بالایی که برای خرید‌و‌فروش NFTها ردوبدل می‌شوند، باعث شده‌اند چشم‌های زیادی به این حوزه خیره شوند.

 همین اول اتمام حجت کنیم. برای اینکه بتوانید به‌خوبی ان اف تی را درک کنید، باید معنای بلاک‌چین را بدانید.  اگر اطلاعی در این زمینه ندارید، مقاله بلاک چین چیست را بخوانید.

برگردیم سراغ موضوع اصلی.

NFTها بلاک‌های منحصربه‌فردی هستند که در شبکه‌های بلاک‌ چین تشکیل می‌شوند و هرکدام از آن‌ها فقط می‌تواند یک مالک داشته باشد! خب که چی؟!

یکی از اولین کاربردهای NFT مرتبط با هنر است! مثلاً چندی پیش، یک نقاشی دیجیتال با قیمت فضایی ۶۹ میلیون دلار فروخته شد! باورش سخت است، اما حقیقت دارد. تصویر این نقاشی را در زیر می‌بینید:

نقاشی Beeple که NFT آن 69 میلیون دلار فروخته شد

NFT بحث مالکیت در دنیای اینترنت است. تکنولوژی آنقدر به زندگی‌های‌مان رسوخ کرده که حالا فضای مجازی (اینترنت) هم برای‌مان واقعی است! وقت زیادی در آن می‌گذارنیم، انواع مایحتاج‌مان را از آنجا تأمین می‌کنیم، با عزیزان‌مان صحبت می‌کنیم و ….

حالا هم که بحث متاورس داغ شده و انگار مرزهای بین دنیای واقعی و دنیای مجازی قرار است کلاً محو شوند. بنابراین، بحث مالکیت در این فضا هم اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

مثلاً همان نقاشی‌هایی که در این فضا معامله می‌شوند را در نظر بگیرید. همه می‌توانند یک نسخه از آن را روی دستگاه‌های خود داشته باشند؛ اما فقط یک نفر می‌تواند مالک حقیقی آن باشد. به‌عبارتی، فقط ۱ نفر می‌تواند NFT آن را داشته باشد.

حتما بخوانید:  آدرس ایمیل من چیست؟ چطور ایمیل فراموش شده تان را بازگردانید

حالا بیایید ببینیم چرا NFTها و Non-Fungible بودن‌شان اهمیت دارند؟

Fungible و Non-Fungible چه تفاوتی دارند؟

هرچیزی در دنیای اقتصاد یا Fungible است یا Non-fungible. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، آن‌هایی که Fungible هستند قابلیت تعویض شدن را دارند؛ اما Non-Fungibleها غیرقابل تعویض هستند.

مثلاً، انواع ارزهای رایج قابل تعویض هستند! اگر شما یک تراول ۱۰۰ هزار تومانی از دوست‌تان قرض بگیرید، در هنگام بازگشت پول می‌توانید از ۲ تراول ۵۰ هزارتومانی استفاده کنید؛ یا ۱۰۰ اسکناس هزار تومانی!

اما اگر دوست‌تان کتابی دست‌نویس و قدیمی داشته باشد (که از نظر مادی و معنوی ارزشمند است) و آن را به شما قرض دهد، پس از اینکه آن را خواندید نمی‌توانید یک نسخه چاپی به‌روز را به او بدهید؛ چراکه آن کتاب یک نسخه خاص و غیرقابل تعویض است!

 مسلماً دارایی‌های Non-Fungible ارزش مادی (و البته معنوی) بسیار بیشتری از دارایی‌های Fungible دارند. 

در بستر بلاک‌ چین، انواع رمزارزها Fungible یا قابل تعویض محسوب می‌شوند؛ در حالی که NFTها دارایی‌های دیجیتالی هستند که ماهیت Non-Fungible یا غیرقابل تعویض دارند.

دلیل ارزش معمولاً بالای NFTها هم همین غیرقابل تعویض بودن‌شان است. قاعدتاً وقتی چیزی کمیاب باشد و متقاضیان زیادی هم داشته باشد، ارزشمند خواهد بود.

همچنین، همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، NFTها درست مثل رمزارزها روی بستر بلاک چین هستند. این یعنی صحت وجود آن‌ها توسط چندین کاربر و دستگاه دیگر تائید شده است؛ این موضوع هم در ارزش بالای آن دخیل است.

دارایی های non fungible ارزشمندتر هستند

حالا یک سوال: چه چیزهایی قابل NFT شدن هستند؟

چه چیزهایی را می‌توان NFT کرد؟

 تقریباً همه‌چیز را می‌توان NFT کرد. هم دارایی‌های دیجیتال و غیرقابل لمس و هم دارایی‌های فیزیکی و قابل‌ لمس کردن! 

درمورد دیجیتال‌ها، چندی پیش جک دورسی مالک توییتر، اولین توییت خود را به قیمت ۲.۹ میلیون دلار فروخت! راجع‌به نقاشی‌هایی که با قیمت فضایی هم که بالاتر صحبت کردیم.

اگر یادتان باشد، گفتیم NFTها دنیای گیم و بازی را هم تسخیر کرده‌اند. مثلاً یک بازی مثل Call of Duty را درنظر بگیرید. هرکسی می‌تواند اسلحه مخصوص خود را با قابلیت‌هایی مشخص بسازد و آن را به NFT تبدیل کند. توکنی که مالکش خودش است؛ سپس می‌تواند آن اسلحه را در مارکت‌پلیس مخصوص Call of Duty بفروشد و پول قابل‌توجهی به جیب بزند.

نکته: Call of Duty هنوز تصمیمی مبنی بر حضور در بلاک چین ندارد و از نام آن صرفاً برای مثال استفاده کردیم.

همچنین بازار NFT کردن وسایل فیزیکی و قابل لمس هم در حال داغ شدن است. در مارکت‌پلیس‌های مختص به NFT، اشیای زیادی به چشم می‌خورند که در توضیحات آن‌ها نوشته شده، با خرید NFT، محصول اصلی هم برای‌تان ارسال می‌شود.

کارتون مرتبط با NFT

اصلاً این NFTها کجا معامله می‌شوند؟

چگونه می‌توان NFT ساخت یا آن را خرید و فروش کرد؟

اول از همه بگوییم که  بیشتر NFTها روی بلاک چین اتریوم قرار دارند! البته حالا بلاک چین‌های دیگر هم در حال افزودن NFT به شبکه خودشان هستند. مثلاً بایننس اسمارت چین، پالیگان و سولانا از معروف‌ترین بلاک چین‌هایی هستند که وارد این حوزه شده‌اند؛  اما خب این را گفتیم که به چه چیزی برسیم؟

حتما بخوانید:  دامنه سایت چیست؟ انواع دامنه‌ها کدامند؟

ساخت NFT که اصطلاحاً به آن Mint کردن می‌گویند، هزینه نسبتاً بالایی دارد (چند بار اول). دلیل هم اینکه کلاً انجام هرگونه فعالیت روی شبکه اتریوم، به‌خاطر Gas Fee بالای این بلاک چین هزینه چشمگیری روی دست‌تان می‌گذارد.
سایت‌های زیادی وجود دارند که به‌عنوان مارکت‌پلیس NFTها شناخته می‌شوند. می‌توانید از آن‌ها هم برای ساخت NFT و هم خریدوفروش آن استفاده کنید.

از معروف‌ترین این سایت‌ها، می‌توان به:

اشاره کرد.

همان‌طور که حدس می‌زنید، خریدوفروش NFTها توسط رمزارزها انجام می‌شود؛ چراکه آن‌ها هم روی بلاک چین هستند و استفاده از ارزهای رایج کشورها یا همان فیات برای این منظور خیلی عاقلانه نیست!

مارکت پلیس NFTها

در ضمن، درست مثل ارزهای دیجیتال، NFTها روی کیف‌ پول‌های مخصوص نگهداری می‌شود. اگر اطلاعات‌تان راجع‌به رمزارزها و دنیای کریپتوکارنسی ناقص است، می‌توانید مقاله نکات مهم کریپتو را بخوانید.

با خرید سرور مجازی، پشت یک سیستم پرسرعت و قدرتمند بنشینید و فرمان بدهید!

خرید VPS        پشتیبانی : ۳۱۷۷۶-۰۵۱

خب تا اینجا فهمیدید که NFTها، بلاک‌های منحصر‌به‌فردی هستند که روی یک بلاک چین تشکیل می‌شوند و فقط می‌توانند متعلق به یک نفر باشند. همین‌طور می‌دانید آن‌ها Non-Fungible هستند و ارزشمندی آن‌ها را هم درک کرده‌اید.

اما آیا NFT ظرفیت این همه توجه و سرمایه را دارد؟ به بیان دیگر، NFT حباب نیست؟!

NFT: حباب یا سرمایه‌گذاری مطمئن؟

آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. آن‌هایی که کریپتو را به‌عنوان آینده پولی دنیا پذیرفته‌اند و آن‌هایی که فکر می‌کنند بیت‌کوین همین روزها از بین می‌رود. (البته دسته دوم سال‌هاست که منتظر چنین روزی هستند)

طبیعتاً دسته دوم که هنوز به کریپتو باور ندارند، NFTها را هم باور نخواهند کرد. در مقابل، برخی از افراد دسته اول، معتقدند NFTها جایی هستند که بیت‌کوین سال‌ها پیش قرار داشت. همان موقعی که همه حسرت می‌خوریم چرا آن زمان بیت‌کوین نخریدیم.

اما اگر بخواهیم منطقی به قضیه نگاه کنیم، باید بگوییم  NFTها علیرغم آینده بسیار درخشانی که در انتظارشان است، ممکن است در حال حاضر حبابی باشند که هرلحظه امکان انفجارشان وجود دارد. 

خیلی از پیشگامان تکنولوژی و هنر همین حالا هم فعالیت‌های زیادی در حوزه NFTها دارند. مثلاً گری وی که آلبوم اختصاصی خودش را ساخته است. اگر او را بشناسید، می‌دانید که اغلب سرمایه‌گذاری‌هایش در بلندمدت آورده‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

از طرفی دیگر، مارک زکربرگ مالک فیسبوک، نام این کمپانی بزرگ را رسماً به Meta تغییر داده است. متاورس‌ها دنیاهایی هستند که NFTها در آن‌ها نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهند کرد. به‌همین‌خاطر، می‌توان گفت خیال‌مان از آینده NFTها و ارزشمندی‌شان راحت است.

یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها در ارزش‌گذاری یک مقوله، بحث روانشناسی انسان‌ها است. خیلی پیچیده‌اش نکنیم، وقتی اکثریت بر ارزشمند بودن یک چیز اتفاق نظر داشته باشند، آن چیز ارزشمند می‌شود. خب افراد بسیاری در حال حاضر در رابطه با ارزشمند بودن NFTها هم‌نظر هستند. البته ناگفته نماند که به عقیده برخی از بزرگان، ۹۸ درصد از NFTهای کنونی ارزش سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارند.

حتما بخوانید:  بررسی آمارهای سایت، در دایرکت ادمین

بنابراین، اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید، توصیه می‌کنیم مطلقاً بدون هیچگونه احساسات و هیجاناتی تصمیم بگیرید. این حوزه هنوز جایگاه خیلی مستحکمی ندارد و قاعدتاً بهتر است با سرمایه‌ای اندک وارد آن شوید.

البته راه‌های راحت‌تری برای داشتن NFT هم وجود دارد.

ایردراپ NFTها

بسیاری از سایت‌ها و پروژه‌های بلاک چین، در ابتدای کار که مخاطبان زیادی ندارند، اقدام به پخش رایگان توکن‌ها یا NFTهای خود بین متقاضیان می‌کنند؛ به این کار اصطلاحاً ایردراپ می‌گویند.

البته لزوماً همه شرکت‌کننده‌ها شامل ایردراپ نمی‌شوند؛ اما افراد بسیاری هستند که از طریق این روش پول بسیار خوبی به جیب زده‌اند.

پس اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید به‌جای اینکه هزینه‌های بالا برای تهیه های بالا برای تهیه یک NFT پرداخت کنید، در ایردراپ‌ها شرکت کنید و یک NFT از یک مجموعه را به‌صورت رایگان دریافت کنید.

از وقتی بحث NFT داغ شده، بسیاری از هنرمندان شروع به ساخت مجموعه (Collection)های گوناگون کرده‌اند. مثلاً یکی از معروف‌ترین این مجموعه‌ها، CryptoPunk نام دارد. ۱۰ هزار تصویر آدمکی که هرکدام منحصر‌به‌فرد هستند. همین چندوقت پیش بود که یک NFT از این مجموعه به قیمت ۵۳۰ میلیون دلار فروخته شد!

مجموعه کریپتوپانک

حالا شما فرض کنید اگر در ابتدای کار معرفی این مجموعه، اگر یکی از آن‌ها را با ایردراپ صاحب می‌شدید، چقدر سود می‌کردید!!

خب از همه‌چیز گفتیم، فقط مانده است یک مشکل اساسی که در بخش پایانی به آن اشاره می‌کنیم.

NFTها انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند!

در دنیایی که به‌خاطر استفاده بیش‌ازحد از سوخت‌های فسیلی رو به نابودی است، شاید Mint کردن NFT کار خیلی عاقلانه‌ای نباشد!

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، شروع داستان NFT روی بلاک چین اتریوم بود؛ اگرچه حالا باقی بلاک چین‌ها هم قابلیت میزبانی از این توکن‌های غیرقابل تعویض را دارند، اما همچنان اتریوم پایگاه محبوب آن‌ها است. مشکل کجاست؟

اگر با سازوکار بلاک چین آشنا باشید، می‌دانید که  ساخت و تائید هر بلاک، نیازمند محاسبات و پردازش‌های سنگین است. این کارها برعهده کامپیوترهای فوق‌قدرتمندی است که خب مسلماً انرژی بسیار زیادی هم مصرف می‌کنند. وقتی می‌گوییم زیاد، منظورمان مصرف برق چندین ماه یک کشور کوچک است! 

پس شاید خیلی منطقی نباشد که به‌خاطر داشتن انحصار یک گیف بامزه یا هرچیز بی‌مورد دیگری، تا این حد انرژی مصرف شود.

از طرفی، متخصصان بلاک چین هم بیکار نبوده‌اند. هر روز راه‌حل‌های جدیدی برای رفع این مشکلات مطرح می‌شود و روز‌به‌روز اوضاع در حال بهتر شدن است. از نظر ما، NFTها شاید هنوز خیلی جایگاه مستحکمی نداشته باشند، اما قطعاً نقشی کلیدی در آینده بشریت خواهند داشت. نقشی بسیار جدی‌تر از وضعیت کنونی‌شان.

برای تهیه این مقاله از سایت‌های Forbes و CreativeBlog ‌کمک گرفتیم. هر سوال یا نظری در رابطه با این موضوع داشتید، در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا سوال‌تان را پاسخ دهیم و ما هم از دانسته‌های شما استفاده کنیم.

5/5 - (3 امتیاز)

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست