تغییر در لایسنس Cpanel و دایرکت ادمین (Directadmin)

4 دیدگاه
دسته بندی: آموزش

سی پنل و دایرکت ادمین از جمله مشهورترین کنترل پنل‌های مدیریت سرورهای لینوکسی هستند که هرکدام با توجه به قابلیت‌ها، هزینه‌های تمام شده و سایر ویژگی‌ها، طرفداران خاص خود را دارند؛ اما خوب رابط کاربری بهتر سی‌پنل باعث شده تا محبوبیت بیشتری میان کاربران داشته باشد.

چندی پیش اخباری مبنی بر تحولاتی در نحوه قیمت‌گذاری لایسنس‌های این دو کنترل پنل مشهور لینوکسی منتشر شد! خبرها حاکی از اعمال تغییرات بسیار عجیب در پلن‌های موجود در سایت شرکت‌های ارائه‌دهنده این لایسنس‌ها بود. همین اخبار و شایعات بود که کارشناسان ایران سرور را بر آن داشت تا دست‌به‌کار شوند و بررسی های دقیق‌تری در این زمینه داشته باشند. پس از بررسی این موضوع، صحت اخبار منتشر شده تایید و مشخص شد که شرایط ارائه این لایسنس ها دچار تغییراتی شده است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

ابتدا Cpanel  بازی تغییر قیمت را شروع کرد

پیش از این، لایسنس سی پنل تنها به تفکیک نوع سرور مجازی و سرور اختصاصی ارائه می‌شد.

لایسنس های جدید Cpanel

سیاست قیمت‌گذاری این کمپانی، به این صورت بود که به ازای لایسنس سرورهای مجازی ماهیانه 15 دلار دریافت می‌کرد. این مبلغ برای سرورهای اختصاصی به 35 دلار می‌رسید.

اما سی پنل اعلام کرد از اوایل سپتامبر 2019 ( اوایل شهریور98) تغییراتی را در نحوه ارائه این لایسنس اعمال خواهد کرد. در تغییرات جدید، قیمت گذاری این شرکت از مدل سرور به تعداد یوزرهایی که روی سرور ایجاد می‌شود، تغییر خواهد کرد.

با وجود اینکه این خبر شوکه‌کننده برای طرفداران سی‌پنل غیرمنتظره بود، اما چاره‌ای جز پذیرفتن آن وجود ندارد.

حتما بخوانید:  چگونه وردپرس را آپدیت کنیم؟

نحوه ارائه سی پنل چگونه خواهد بود؟

سی پنل اعلام کرده است که از اوایل سپتامبر 2019 ( اوایل شهریور98) تغییراتش را در نحوه ارائه این لایسنس اعمال خواهد کرد.

این تغییرات که بسیار گسترده‌تر از تغییرات اعلام شده برای دایرکت ادمین هستند، شامل ارائه پلن‌های متفاوت برای سرورهای اختصاصی و مجازی با تعداد اکانت‌های مختلف بوده که با قیمت‌های متفاوتی ارائه خواهند شد. در این راستا، سی پنل محدودیت‌هایی در نوع سرویس و نیز تعداد اکانت‌های موجود بر روی آن اعمال نموده است که می‌تواند برای کاربران کمی ناخوشایند باشد

لایسنس‌های فعلی مشتریان چه خواهد شد؟

طبق اعلام سی پنل، کلیه لایسنس‌های فعلی کاربران در اوایل ماه سپتامبر سال جاری با توجه به نوع سرویس و تعداد اکانت های آن به پلن های جدید بروزرسانی می‌شود.

در ضمن از این پس این لایسنس تنها بصورت ماهیانه ارائه می‌گردد و امکان خرید آن بصورت سه ماهه، شش ماهه، سالیانه و دو سالانه وجود نخواهد داشت! این شرکت اعلام کرده است که جای نگرانی برای کاربرانی که لایسنس های بلندمدت این سرویس را تهیه نموده‌اند وجود ندارد و پس از فرارسیدن سررسید لایسنس‌ها، سیکل تمدید آن‌ها ماهیانه و قیمت‌ها بر اساس پلن‌های جدید این شرکت به‌روزرسانی خواهد شد.

تغییر در لایسنس های فعلی مشتریان

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، اگر شما سروری اختصاصی داشته باشید که 100 یوزر در آن میزبانی می‌شود، باید ماهیانه 45 دلار بابت سی پنل پرداخت کنید. در صورتی که برای یک سرور مجازی با حداقل 5 اکانت باید 20 دلار پرداخت نمایید.

خوشبختانه سی پنل در این مورد محدودیت دیگری اعمال نکرده و در صورتی که کاربری بر روی سرور خود تعداد یوزرهایی بیش از 250 نفر را میزبانی کند، می‌تواند علاوه بر پرداخت هزینه این پلن (75 دلار) با پرداخت 10دلار دیگر به ازای هر 50 یوزر مازاد، برای یک ماه این لایسنس را تمدید نماید.

برای مثال اگر سی پلن فعلی شما مربوط به سروری با تعداد 380 یوزر باشد، پس از به‌روزرسانی به پلن Premier Fixed با تعداد 400 یوزر و با هزینه 105 دلار در ماه (75دلار هزینه پلن +30 دلار بابت 150 یوزر مازاد) تبدیل خواهد شد.

حتما بخوانید:  ریدایرکت چیست؟ (+ آموزش ریدایرکت در cPanel، Direct Admin و وردپرس)

2 نکته مهم در رابطه با سی پنل

اما نکته‌ای که باید حتما به آن توجه داشته باشید، درخصوص بروزرسانی پلن های سی پنل است. طبق اعلام این شرکت، درصورتی که کاربران درخواست بروزرسانی پلن سی پنل خود را داشته باشند، باید در زمان سررسید لایسنس با پرداخت مابه‌التفاوت هزینه دو پلن، لایسنس خود را به‌روزرسانی کنند.

همچنین طبق هشدار سی پنل، اگر تعداد یوزرهای سرور از سقف پلن مشخص شده بیشتر شود، سرویس تا زمان به‌روزرسانی لایسنس به پلن بعدی غیرفعال خواهد شد!

دایرکت ادمین چه اقدامی در راستای این تغییرات انجام داد؟

اقدامات دایرکت ادمین بعد از تغییرات قیمتی سی پنل خیلی جالب بود!

اولین اقدام این پلتفرم، ارائه یک ماژول جهت انتقال راحت اطلاعات از سی پنل به دایرکت ادمین بود. این اقدام موجب می‌شود تا کاربرانی که زیر بار قیمت‌های جدید سی پنل نمی‌روند، به‌راحتی بتوانند به دایرکت ادمین مهاجرت کنند.

برای جلوگیری از افزایش قیمت در بازار سیاه و سوء استفاده های احتمالی، دایرکت ادمین اعلام کرده است که بعد از این تحت هیچ شرایطی امکان انتقال این لایسنس بین اکانت‌های مختلف فراهم نخواهد بود!

دایرکت ادمین از اول سپتامبر 2019 (۱۰ شهریور ۹۸) شرایط جدیدی را در نحوه فروش این لایسنس اعمال خواهد کرد. سیاست جدید دایرکت ادمین به این صورت است که این لایسنس را بر اساس پلن‌های جدید ارائه دهد.

کنترل پنل استاندارد

این شرکت کنترل پنل standard را بدون محدودیت در تعداد اکانت و دامنه با هزینه ماهیانه 29 دلار به فروش می‌رساند. با توجه به اینکه ایران سرور نماینده این شرکت محسوب می‌شود، شمامی‌توانید این پلن را با هزینه ماهیانه 12 دلار از ایران سرور تهیه کنید.

در جهت رضایت مشتریان گرامی؛ ایران سرور لایسنس‌های دایرکت ادمین را بدون سود و با قیمت تمام شده به مشتریان خود ارائه می‌کند.

حتما بخوانید:  مقایسه محبوب‌ترین کنترل‌پنل‌های هاست

کنترل پنل شخصی

همچنین پلن دیگر دایرکت ادمین با عنوان personal با محدودیت یک اکانت و تعداد 10 دامنه، تنها بصورت سالیانه و با هزینه 24 دلار توسط این شرکت ارائه می‌شود، در واقع این نسخه از لایسنس؛ امکان سفارش بصورت ماهیانه را ندارد.

یکی دیگر از مواردی که دایرکت ادمین به آن اشاره داشته، موضوع بازیافت لایسنس‌ها و نوسازی آن‌ها بوده است که قبلاً امکان انجام این کار فراهم بود، اما از این پس جهت جلوگیری از تخلفات هر کاربر تنها می‌تواند یک یا نهایتاً چهار بار از این قابلیت استفاده نماید و در صورتی که به تعداد دفعات بیشتری قصد انجام این کار را داشته باشد، باید مبلغی بابت جریمه به دایرکت ادمین پرداخت کند!

مثلاً اگر شما قصد تغییر IP و یا سرور خود را داشته باشید و بخواهید همچنان از دایرکت ادمین فعلی خود استفاده کنید، این امکان برای شما فراهم است، اما باید توجه داشته باشید که IP دایرکت ادمین نهایتا به تعداد 4 نوبت قابل تغییر بوده و پس از آن این کار تنها با پرداخت مبلغی بابت جریمه به دایرکت ادمین می‌توانید این کار را انجام دهید.

دایرکت ادمین در ادامه این اطلاع‌رسانی و جهت دل‌جویی از مشتریان خود اعلام کرده است که این تغییرات به معنی خیانت به آن‌ها نیست و همواره مشتریان ورضایت خاطر آنها برای این شرکت ارزشمند بوده و هست.

این تغییرات چه زمانی در ایران سرور اعمال می‌شود؟

با وجود اینکه رضایت خاطر مشتریان عزیز همواره از دغدغه‌های  اصلی و اولویت اول تیم‌های  مختلف فعال در ایران سرور بوده است، متاسفانه راه گریز از شرایط جدید وجود ندارد و ما نیز ناچار به اعمال این تغییرات خواهیم بود. بر این اساس پلن‌های جدید پس از اعلام و انتشار نهایی از طریق شرکت‌های مذکور به‌زودی در سایت ایران سرور منتشر خواهد شد.

برچسب ها: ,
امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

راهنمای خرید هاست وردپرس

راهنمای خرید هاست وردپرس

0
یکی از انواع سرویس‌های میزبانی که طی چند سال گذشته خیلی رواج پیدا کرده، هاست وردپرس است. در این مقاله، می‌خواهیم آموزش خرید هاست وردپرس…

بررسی XML-RPCو عملکرد آن در وردپرس؟

0
در عصر دیجیتال امروز، وب‌سایت‌ها نقش حیاتی در زندگی ما ایفا می‌کنند، ساخت و مدیریت وب‌سایت‌ها از جمله برای وبلاگ‌نویسان شخصی، کسب و کارها، یا…

نظرات کاربران

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • من فقط برای سایتم که وردپرس هست از هاستینگ استفاده میکنم، که برام تفاوت خاصی نداره کنترل پنل / اما از نظر سادگی و استفاده راحت دایرکت ادمین رو می پسندم / تعدادی میزبانی وب هم از ایران سرور دارم که واقعا استیبل هست و پشتیبانی رضایت بخشی داره… ممنون از شما

    پاسخ
  • تمام پلن های دایرکت ادمین بصورت خلاصه اورده شده، مطلب بسیار خوبی بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست