تغییر در لایسنس Cpanel و دایرکت ادمین (Directadmin)

۴ دیدگاه
دسته بندی: آموزش

سی پنل و دایرکت ادمین از جمله مشهورترین کنترل پنل های مدیریت سرورهای لینوکسی بوده که هریک با توجه به قابلیت ها ، هزینه های تمام شده و سایر ویژگی ها طرفداران خود را دارند.اما رابط کاربری بهتری که کنترل پنل سی پنل داراست، موجب شده است تا از محبوبیت بیشتری در میان کاربران سرویس های میزبانی وب برخوردار باشد.

چندی پیش اخباری مبنی بر تحولاتی در نحوه قیمت گذاری لایسنس های این دو کنترل پنل مشهور لینوکسی منتشر شد که حاکی از اعمال تغییرات بسیار عجیب  در پلن های قابل ارائه از سوی شرکت های ارائه دهنده این لایسنس ها بود. اخباری که کارشناسان ایران سرور را بر آن داشت تا دست به کار شده و بررسی های دقیق تری در این زمینه داشته باشند. پس از بررسی این موضوع صحت اخبار منتشر شده تایید و مشخص شد که شرایط ارائه این لایسنس ها دچار تغییراتی شده است که در ادامه به این تغییرات اشاره می کنیم:.

ابتدا Cpanel  بازی تغییر قیمت را شروع کرد:

پیش از این لایسنس سی پنل تنها با تفکیک نوع سرور مجازی و سرور اختصاصی ارائه می شد.

لایسنس های جدید Cpanel

در واقع سیاست قیمت گذاری آن ها به این صورت بود که بابت لایسنسی که برای سرور مجازی ارائه می دهند ماهیانه حدود ۱۵ دلار و برای سرور اختصاصی ماهیانه ۳۵ دلار دریافت کند که این قیمت ها بدون محدودیت خاصی در سرورها اعلام شده بود.

اما سی پنل اعلام کرد از اوایل سپتامبر ( اوایل شهریور۹۸) تغییراتش را در نحوه ارائه این لایسنس اعمال خواهد کرد. در تغییرات جدید؛ قیمت گذاری این شرکت از مدل سرور؛ به تعداد یوزرهایی که روی سرور ایجاد می شود؛ تغییر خواهد کرد.

باوجود اینکه این خبر شوکه کننده؛ برای سی پنل دوست ها غیر منتظره بود، چاره ای جز باور آن نداشتند.

نحوه ارائه سی پنل چگونه خواهد بود؟

سی پنل اعلام کرده است که از اوایل سپتامبر ( اوایل شهریور۹۸) تغییراتش را در نحوه ارائه این لایسنس اعمال خواهد کرد. این تغییرات که بسیار گسترده تر از تغییرات اعلام شده برای دایرکت ادمین می باشد شامل ارائه پلن های متفاوت برای سرورهای اختصاصی و مجازی با تعداد اکانت های مختلف بوده که با قیمت های متفاوتی ارائه خواهند شد. به این منظور سی پنل محدودیت هایی در نوع سرویس و نیز تعداد اکانت های موجود بر روی آن اعمال نموده است که این موضوع می تواند برای کاربران این کنترل پنل کمی ناخوشایند باشد!

لایسنس های فعلی مشتریان چه خواهد شد؟

طبق اعلام سی پنل ، کلیه لایسنس های فعلی کاربران در اوایل ماه سپتامبر سال جاری با توجه به نوع سرویس و تعداد اکانت های آن به پلن های جدید بروزرسانی شده و از این پس این لایسنس تنها بصورت ماهیانه ارائه می گردد و امکان خرید آن بصورت سه ماهه، شش ماهه ، سالیانه و دو سالانه وجود نخواهد داشت. همچنین این شرکت اعلام کرده است که جای نگرانی برای کاربرانی که لایسنس های بلندمدت این سرویس را تهیه نموده اند وجود نداشته و پس از فرارسیدن سررسید لایسنس ها ، سیکل تمدید این لایسنس ها ماهیانه و قیمت ها بر اساس پلن های جدید این شرکت بروزرسانی خواهد شد.

تغییر در لایسنس های فعلی مشتریان

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید درصورتیکه شما سرور اختصاصی داشته باشید که ۱۰۰ یوزر در آن میزبانی می شود، باید ماهیانه ۴۵ دلار بابت سی پنل پرداخت کنید درصورتیکه برای یک سرور مجازی با حداقل ۵ اکانت باید ۲۰ دلار پرداخت نمایید.

خوشبختانه سی پنل در این مورد محدودیت دیگری اعمال نکرده و درصورتیکه کاربری بر روی سرور خود تعداد یوزرهایی بیش از ۲۵۰ نفر را میزبانی می کند، می تواند علاوه بر پرداخت هزینه این پلن (۷۵ دلار) با پرداخت ۱۰دلار دیگر به ازای هر ۵۰ یوزر مازاد، برای یک ماه این لایسنس را تمدید نماید.

اما نکته ای که باید حتما به آن توجه کنید، درخصوص بروزرسانی پلن های سی پنل می باشد که طبق اعلام این شرکت، درصورتیکه کاربران درخواست بروزرسانی پلن سی پنل خود را داشته باشند می بایست در زمان سررسید لایسنس با پرداخت مابه تفاوت هزینه دو پلن لایسنس خود را بروزرسانی کنند.

همچنین طبق هشدار سی پنل، درصورتیکه تعداد یوزرهای سرور از سقف پلن مشخص شده بیشتر شود، سرویس تا زمان بروزرسانی لایسنس به پلن بعدی غیرفعال خواهد شد.

 

حتما بخوانید:  آموزش تنظیمات وردپرس (WordPress)

چه سرنوشتی در انتظار لایسنس های فعلی است؟

طبق اعلام سی پنل ، کلیه لایسنس های فعلی کاربران در اوایل ماه سپتامبر سال جاری با توجه به نوع سرویس و تعداد اکانت های آن به پلن های جدید بروزرسانی شده و از این پس این لایسنس تنها بصورت ماهیانه ارائه می گردد و امکان خرید آن بصورت سه ماهه، شش ماهه ، سالیانه و دو سالانه وجود نخواهد داشت.

بطور مثال اگر سی پنل فعلی شما مربوط به سروری با تعداد ۳۸۰ یوزر باشد، پس از بروزرسانی به پلن Premier Fixed با تعداد ۴۰۰ یوزر و با هزینه ۱۰۵ دلار در ماه (۷۵دلار هزینه پلن +۳۰ دلار بابت ۱۵۰ یوزر مازاد) تبدیل خواهد شد.

همچنین سی پنل  اعلام کرده است که جای نگرانی برای کاربرانی که لایسنس های بلندمدت این سرویس را تهیه نموده اند وجود نداشته و پس از فرارسیدن زمان سررسید لایسنس ها ، سیکل تمدید این لایسنس ها ماهیانه و قیمت ها بر اساس پلن های جدید این شرکت بروزرسانی خواهد شد.

 

اما دایرکت ادمین چه اقدامی انجام داد؟

اقدامات دایرکت ادمین بعد از تغییرات قیمتی سی پنل خیلی جالب بود.

اولین  اقدام دایرکت ادمین ارائه یک ماژول جهت انتقال راحت اطلاعات از سی پنل به دایرکت ادمین است. این اقدام موجب می شود تا کاربرانی که زیر بارقیمت های جدید سی پنل نمی روند به راحتی بتوانند به دایرکت ادمین مهاجرت کنند.

 

برای جلوگیری از افزایش قیمت در بازار سیاه و سوء استفاده های احتمالی، دایرکت ادمین اعلام کرده است که بعد از این تحت هیچ شرایطی امکان انتقال این لایسنس بین اکانت های مختلف فراهم نمی باشد!

دایرکت ادمین از اول سپتامبر (۱۰ شهریور ۹۸) شرایط جدیدی را در نحوه فروش این لایسنس اعمال خواهد کرد. سیاست جدید دایرکت ادمین به این صورت است که این لایسنس را بر اساس پلن های جدید ارائه دهد.

این شرکت کنترل پنل standard را بدون محدودیت در تعداد اکانت و دامنه با هزینه ماهیانه ۲۹ دلار به فروش می رساند که باتوجه به اینکه ایران سرور نماینده این شرکت می باشد، شما می توانید این پلن را با هزینه ماهیانه ۱۲ دلار در ایران سرور تهیه نمایید.

در جهت رضایت مشتریان گرامی؛ ایران سرور لایسنس های دایرکت ادمین را بدون سود و با قیمت تمام شده به مشتریان خود ارائه می دهد.

همچنین پلن دیگر دایرکت ادمین با عنوان personal با محدودیت یک اکانت و تعداد ۱۰ دامنه، تنها بصورت سالیانه و با هزینه ۲۴ دلار توسط این شرکت ارائه می گردد، در واقع این نسخه از لایسنس؛ امکان سفارش بصورت ماهیانه را ندارد.

یکی دیگر از مواردی که دایرکت ادمین به آن اشاره داشته ، موضوع بازیافت لایسنس ها و نوسازی آنها بوده است که پیش تر امکان انجام این کار فراهم بود، اما از این پس جهت جلوگیری از تخلفات هر کاربر تنها می تواند یک یا نهایتا چهار بار از این قابلیت استفاده نموده و درصورتیکه به تعداد دفعات بیشتری قصد انجام این کار را داشته باشد، باید مبلغی بابت جریمه به دایرکت ادمین پرداخت کند!

بطور مثال اگر شما قصد تغییر IP و یا سرور خود را داشته باشید و بخواهید همچنان از دایرکت ادمین فعلی خود استفاده کنید، این امکان برای شما فراهم می باشد اما باید توجه داشته باشید که IP دایرکت ادمین نهایتا به تعداد ۴ نوبت قابل تغییر بوده و پس از آن این کار تنها با پرداخت مبلغی بابت جریمه به دایرکت ادمین امکانپذیر خواهد بود.

دایرکت ادمین در ادامه این اطلاع رسانی جهت بدست آوردن دل مشتریان خود اعلام کرده است که این تغییرات به معنی خیانت به آنها نبوده و همواره مشتریان ورضایت خاطر آنها برای این شرکت ارزشمند بوده است.

 

حتما بخوانید:  پایگاه داده چیست؟ انواع پایگاه داده کدامند؟

این تغییرات چه زمانی در ایران سرور اعمال می شود؟

باوجود اینکه رضایت خاطر مشتریان عزیز همواره از دغدغه های اصلی و اولویت اول تیم های مختلف فعال در ایران سرور بوده است، متاسفانه راه گریز از شرایط جدید وجود نداشته و ما نیز ناچار به اعمال این تغییرات خواهیم بود. بر این اساس پلن های جدید پس از اعلام و انتشار نهایی از طریق شرکت های مذکور بزودی در سایت ایران سرور منتشر خواهد شد.

 

۷+
برچسب ها: ,

نظرات کاربران

۴ دیدگاه. Leave new

  • من فقط برای سایتم که وردپرس هست از هاستینگ استفاده میکنم، که برام تفاوت خاصی نداره کنترل پنل / اما از نظر سادگی و استفاده راحت دایرکت ادمین رو می پسندم / تعدادی میزبانی وب هم از ایران سرور دارم که واقعا استیبل هست و پشتیبانی رضایت بخشی داره… ممنون از شما

    ۱+
    پاسخ
  • تمام پلن های دایرکت ادمین بصورت خلاصه اورده شده، مطلب بسیار خوبی بود

    ۰
    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همچنین شاید دوست داشته باشید!

فهرست