موفقیت بالای حملات مهندسی اجتماعی تلفنی بعد از تایم ناهار

2 دیدگاه
دسته بندی: امنیت
موفقیت بالای حملات مهندسی اجتماعی تلفنی بعد از تایم ناهار

تحلیل ارائه شده روی بیش از 20،000 vishing یا voice phishing (= تماس تلفنی با هدف فریب و مهندسی اجتماعی) نشان میدهد احتمال فریب خوردن افراد در تایم بعد از ناهار به خصوص غیر از روزهای اول هفته (= شنبه ها در ایران و دوشنبه ها در سایر کشورها) بسیار بیشتر است.

محققان شرکت آمریکایی Social-Engineer که افراد مشهوری مانند Chris Hadnagy را در راس هرم خود دارند طی تحقیقی که در سال 2015 صورت گرفته است اطلاعات جالبی از یافته های خود را در کنفرانس DerbyCon ارائه داده اند.

طبق آمارهای Social-Engineer از کل 20،144 عدد تماس گرفته شده با کل جامعه آماری هدف 5690 تا تماس کامل شده یعنی مهندس اجتماعی توانسته با یک نفر آنطرف خط صحبت خود را تمام کند. از بین این 5690 تماس، مهندسین اجتماعی 3017 تماس موفق داشته اند یعنی توانسته اند کاری که میخواسته اند توسط کارمندان جامعه هدف انجام دهند؛ نرخ موفقیت در حدود 53%. کمتر از نیمی از تماسها قطع شدند (45.3%) یعنی مهندس اجتماعی نتوانسته حداقل اطلاعات لازم را از کارمند کسب کند.

برای دسته بندی اطلاعات اخذ شده از یکسری علامت یا flag استفاده شده است. کل تماسهای این تحقیق در مجموع 8685 عدد flag یا تکه های اطلاعات را در بر گرفته است. این تکه های اطلاعاتی شامل شماره بیمه (15.6%)، اطلاعات پروژه های داخلی (9.4%) و پاسخ به سوالات امنیتی (1.1%) بوده است.

اما در بین این یافته ها بعضی موارد کلیدی جالب دیده میشود. بعنوان مثال:

1- روزهای بعد از تعطیلات کمترین آمار موفقیت را نشان میدهند. بعنوان مثال در تحقیق ارائه شده نرخ موفقیت حمله در دوشنبه 29% است در حالیکه در سه شنبه ناگهان به 62% در چهارشنبه به 63% و در پنجشنبه به 58% و در جمعه، یعنی روز قبل از تعطیلات آخر هفته، به بالاترین میزان خود یعنی 65% میرسد. در ایران میتوانید جای دوشنبه را با شنبه و جمعه را با پنجشنبه عوض کنید. چرا؟! خب میتوان دلایلی نظیر شادی و خوشحالی بعد از تعطیلات را برای دوشنبه (شنبه ایران) و خستگی از کار و عجله برای دور شدن از محیط کار برای جمعه (پنجشنبه ایران) را برشمرد.

حتما بخوانید:  ‫‫ظهور دوباره بدافزار StealRat‎

2- این تحقیق جزئیات زمانی دقیقی را در بر گرفته است منجمله ساعت دقیق تماسها. حدس بزنید بیشترین نرخ موفقیت چه ساعتی بوده است؟ آفرین درسته! بعد ناهار خوشمزه ای که میل کردین. نرخ موفقیت مهندسی اجتماعی در تایم عصر بالای 65% است.

3- نرخ موفقیت مهندسی اجتماعی با فشار و استرس کار روزانه رابطه مستقیم دارد یعنی هر چه فشار و استرس محیط کار در طول روز بالاتر میرود نرخ موفقیت بشکل ثابت افزایش میابد. بالاترین نرخ در ساعت 5:30 عصر دیده شده است. یعنی تایم اوج خواب آلودگی و خستگی. در واقع افرادی که دیرشان شده یا خیلی عادت به اضافه کار ندارند و برای رفتن عجله دارند آماده اند تا هر اطلاعاتی که شما میخواهید بدهند و بروند!

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست