آموزشاسلایدرپایگاه داده

Microsoft SQL Server چیست؟ و برای چه مواردی استفاده می شود؟

Microsoft SQL Server چیست؟

یکی از دلایلی که شما کلمه Micorosft SQL Server چیست؟ را جستو کرده اید، می تواند بخاطر این باشد که قصد دارید یک وب سایت یا برنامه ای را به پایگاه داده یا DataBase متصل کنید و برای این کار می خواهید اطلاعات بیشتری راجع به سرویس پایگاه داده مایکروسافت که معمولا روی ویندوز سرور مورد استفاده قرار میگیرد، جمع اوری کنید.

Microsoft SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) یا (relational database management system) است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. این پایگاه داده برای رقابت با پایگاه داده MySQL و Oracle طراحی و ساخته شد.  Microsoft SQL Server از زبان ANSI SQL پشتیبانی می کند که زبان استاندارد SQL (ساختار پرس و جو) است. با این حال، SQL Server با پیاده سازی خاص خود زبان SQL ، T-SQL (Transact-SQL) را نیز اجرا می کند. T-SQL یک زبان مناسب مایکروسافت است که با نام Transact-SQL شناخته می شود. T-SQL این امکان را برای اعلام متغیر، رسیدگی به استثنا، روش ذخیره شده و غیره فراهم می آورد.

SQL Server Management Studio (SSMS) ابزار اصلی رابط SQL Server است و از محیط های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی پشتیبانی می کند.

ssms

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با Microsoft SQL Server آشنا کنیم. همراه ما بمانید. در این آموزش می آموزید.

تاریخچه Microsoft SQL Server

مایکروسافت و Sybase نسخه ۱٫۰ این نرم افزار را در سال ۱۹۸۹ منتشر کردند. با این حال، همکاری این دو در اوایل دهه ۱۹۹۰ پایان یافت. مایکروسافت حقوق مالکیت خود را با نام SQL Server حفظ کرد. از دهه ۱۹۹۰ نسخه های بعدی SQL Server شامل SQL Server 2000 ، ۲۰۰۵ ، ۲۰۰۸ ، ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۴ ، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ منتشر شد.

نسخه های  Microsoft SQL Server

در حال حاضر نسخه های موجود از این نرم افزار عبارتند از:

SQL Server Enterprise: از این نسخه نرم افزار برای تجارت در سطوح بالا و مقیاس های بزرگ و ماموریت های بحرانی استفاده می شود. این نسخه یک امنیت High-end به معنای امنیت بالا تا پایان را فراهم می آورد.

SQL Server Standard: برای برنامه های Mid-Tier و Data marts مناسب است. یعنی بهتر است از این نسخه از نرم افزار برای برنامه های سطوح میانی و همچنین گزارش گیری و تحلیل استفاده کرد.

SQL Server WEB: همانطور که از نام این گزینه بر می آید برای مالکیت میزبانان وب طراحی شده است. این قابلیت مقیاس پذیری، مقرون به صرفه بودن و قابلیت مدیریت را برای خصوصیات وب در مقیاس کوچک و بزرگ فراهم می کند.

SQL Server Developer: نسخه دولوپر مانند یک محیط شبیه سازی عمل می کند و برای ساخت، آزمایش و حالت نمایشی به کار می رود.

SQL Server Express: نسخه اکسپرس این برنامه برای کارهایی با مقیاس کوچک به کار می رود و استفاده از آن رایگان است.

 

 

Microsoft SQL Server به عنوان معمار Client-Server

بهتر است نگاهی به گفتگویی که در تصویر زیر است نگاهی بیندازید:

Microsoft sql server چیست؟

حال از خود سوال کنید! به نظر شما در این گفتگوی میان تام و مادرش چه کسی مشتری و چه کسی خدمات ارائه می دهد؟ قطعا شما هم پاسخ درستی به سوال دادید. در این گفت و گو پسر به عنوان مشتری محسوب می شود. چون تقاضای یک فنجان قهوه می کند و در مقابل مادر که قهوه را برای تام آماده می کند به عنوان سرویس دهنده تلقی می شود. این در واقع همان معنا و مفهوم سرویس دهنده و سرویس گیرنده یا Client/Server است.

CLIENT برنامه ای است که درخواست هایی را برای MS SQL SERVER نصب شده در دستگاه مشخص ارسال می کند. SERVER قادر به پردازش داده های ورودی در صورت درخواست است و در آخر، به عنوان نتیجه با DATA OUTPUT PROCESSED پاسخ مشتری یا همان کلاینت را می دهد.

مؤلفه ها و خدمات اصلی  Microsoft SQL Server

microsoft sql server چیست؟

موتور پایگاه داده (Database Engine): این مؤلفه با ذخیره سازی، پردازش سریع تراکنش و امنیت داده ها کار می کند.

SQL Server: این سرویس شروع می شود، متوقف می شود، مکث می کند و نمونه ای از Microsoft SQL Server را ادامه می دهد. نام اجرایی آن sqlservr.exe است.

SQL Server Agent: این بخش وظیفه زمانبندی (Task Scheduler) را انجام می دهد و می تواند توسط هر رویدادی یا مطابق یک تقاضا یا دستورالعمل آغاز شود. نام اجرایی آن sqlagent.exe است.

SQL Server Browser: این بخش درخواست ورودی را می شنود و به نمونه سرور SQL دلخواه وصل می شود. نام اجرایی sqlbrowser.exe است.

جستجوی متن کامل Server SQL (SQL Server Full-Text Search): این برنامه به شما اجازه می دهد تا در داده های حجیم جستجوی خود را به صورت تمام و کمال انجام دهید. ناگفته نماند که می تواند از انواع داده های مختلف نیز پشتیبانی کند. نام قابل اجرا fdlauncher.exe است.

SQL Server VSS Writer: این امکان را می دهد که نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی پرونده های داده هنگام Server SQL اجرا نشود. نام اجرایی sqlwriter.exe است.

خدمات تجزیه و تحلیل سرور SQL (SSAS) (SQL Server Analysis Services): امکان تجزیه و تحلیل داده ها، داده کاوی و قابلیت یادگیری ماشین را فراهم می کند. SQL Server  برای تجزیه و تحلیل پیشرفته با زبان R و Python ادغام شده است. نام قابل اجرا msmdsrv.exe است.

خدمات گزارش دهی سرور SQL (SSRS) (SQL Server Reporting Services): ویژگی های گزارش دهی و قابلیت تصمیم گیری را ارائه می دهد. این شامل ادغام با Hadoop است. نام اجرایی ReportingServiceService.exe است

خدمات یکپارچه سازی سرور SQL (SSIS) (SQL Server Integration Services): ارائه شده برای استخراج-تبدیل و قابلیت بارگذاری انواع مختلف داده ها از یک منبع به منبع دیگر. این امکان می تواند به عنوان تبدیل اطلاعات خام به اطلاعات مفید تلقی شود. نام اجرایی MsDtsSrvr.exe است

مواردی از Instances SQL Server

SQL Server Instances به شما امکان می دهد چندین سرویس را بطور همزمان اجرا کنید. با اجرای هر سرویس، ورود به سیستم های جداگانه، پورت ها، بانک اطلاعاتی و غیره امکان پذیر است. تمام اینها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • نمونه اولیه
 • نمونه نام گذاری شده

دو راه وجود دارد که از طریق آنها می توانیم به نمونه اولیه دسترسی پیدا کنیم. ابتدا می توانیم از نام سرور استفاده کنیم. ثانیا، می توانیم از آدرس IP آن استفاده کنیم. نمونه نام گذاری شده با یک \ در دسترس است.

به عنوان مثال، برای اتصال به نمونه ای به نام xyx در سرور محلی، باید از ۱۲۷٫۰٫۰٫۱\xyz استفاده کنید. در ضمن شما می توانید از SQL Server  نسخه ۲۰۰۵ و بالاتر تا حداکثر ۵۰ نمونه را همزمان بر روی یک سرور اجرا کنید.

توجه داشته باشید که حتی اگر می توانید چندین نمونه را در همان سرور داشته باشید، باید فقط یکی از آنها به عنوان نمونه پیش فرض باشد در حالی که بقیه باید به عنوان نمونه نام گذاری شده باشند. می توان همه موارد را بطور همزمان اجرا کرد و هر نمونه مستقل از موارد دیگر است.

اهمیت موارد SQL Server Instances

sql server instances

موارد زیر مزایای SQL Server Instances است:

 1. برای نصب نسخه های مختلف بر روی یک دستگاه

می توانید نسخه های مختلف SQL Server را در یک دستگاه واحد داشته باشید. هر نصب به طور مستقل از سایر نسخه ها کار می کند.

 1. برای کاهش هزینه

Instances می تواند به ما در کاهش هزینه های عملکرد SQL Server، به ویژه در خرید مجوز کمک کند. می توانید خدمات مختلفی را از Instances های مختلف دریافت کنید، از این رو دیگر نیازی به خرید یک مجوز برای کلیه خدمات نیست.

 1. برای نگهداری از محیط های توسعه، تولید و آزمایش بطور جداگانه

این مهمترین مزیت داشتن Instances SQL Server در یک دستگاه واحد است. شما می توانید از موارد مختلف برای اهداف توسعه، تولید و آزمایش استفاده کنید.

۴- برای کاهش مشکلات موقت بانک اطلاعاتی

هنگامی که همه سرویس های خود را به طور مثال در یک سرور SQL اجرا می کنید، احتمال بروز مشکل، به ویژه مشکلاتی که در پیشروی مجدد هستند، وجود دارد. هنگامی که چنین سرویس هایی در موارد مختلف اجرا می شوند، می توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

۵- برای تفکیک امتیازات امنیتی

هنگامی که سرویس های مختلف با نمونه های مختلف سرور SQL در حال اجرا هستند، می توانید بر روی تأمین امنیت نمونه حساس ترین سرویس متمرکز شوید.

 1. برای حفظ سرور آماده به کار

به عنوان مثال SQL Server می تواند به شکست منجر شود که نتیجه آن قطع خدمات است. این مسئله اهمیت داشتن سرور آماده به کار در صورت عدم موفقیت سرور فعلی را توضیح می دهد. با استفاده از نمونه های SQL Server به راحتی قابل دستیابی است.

 Microsoft SQL Server چگونه در تجارت مدرن کاربرد دارد؟

Microsoft SQL Server کاربردهای بی شماری در دنیای تجارت دارد. از آن به عنوان اولین و بدیهی ترین پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت اطلاعات استفاده می شود. با این حال، مشاغل دارای اطلاعات حساس مشتری مانند مشخصات شخصی، اطلاعات کارت اعتباری و سایر اطلاعات محرمانه از افزایش امنیت بهره مند می شوند. این سیستم همچنین امکان به اشتراک گذاری پرونده های داده توسط رایانه ها در همان شبکه را فراهم می کند، عاملی که باعث افزایش قابلیت اطمینان می شود. همچنین از سرور SQL برای افزایش سرعت پردازش داده ها استفاده می شود و امکان اجرای عملیات بزرگ با سهولت فراهم می شود. با اطلاعات ذخیره شده در بانک اطلاعاتی، مشاغل دارای سیستم پشتیبان قابل اعتماد خواهند بود.

چرا شرکت ها به متخصصانی نیاز دارند که در این زمینه دارای مجوز باشند

وقتی سیستم ها مطابق آنچه انتظار می رود عمل نکنند، منجر به خرابی و از دست رفتن درآمد می شوند. همین مورد در مورد Server SQL در سازمان شما نیز صدق می کند. این تنها با اطمینان از کارآیی بانک اطلاعاتی رابطه ای انجام می شود که تجارت شما باعث می شود تا شرکت شما بتواند از مزایای فناوری بهره مند شود. به همین دلیل است که باید متخصصان را با مجوزهای لازم آموزش دهید تا ارزش خود را برای شرکت به ارمغان بیاورید.

نتیجه گیری:

 •  Microsoft SQL Server به عنوان یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) تعریف شده توسط مایکروسافت تعریف شده است.
 • T-SQL به معنای Transact-SQL، یک زبان مناسب است که توسط مایکروسافت معرفی شد.
 • مایکروسافت و Sybase نسخه ۱٫۰ را در سال ۱۹۸۹ منتشر کردند.
 • نسخه های مختلفی از Microsoft SQL Server عبارتند از: Enterprise ، Standard ، Web ، Developer و Express
 • مؤلفه های مهم سرور SQL عبارتند از: موتورهای دیتابیس، SQL سرور، عامل سرور SQL، مرورگر SQL سرور، جستجوی متن کامل SQL Server و غیره.
 • می توانید چندین نمونه از SQL Server را در همان دستگاه اجرا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن