آشنایی با دستور apropos‎

دسته بندی: آموزش, لینوکس
آشنایی با دستور apropos‎

آشنایی با دستور apropos‎گاهی ممکن است، شکل یک دستور را ندانیم و نیاز به یک راهنمای مختصر و مفید داشته باشیم تا راهنمایی درباره دستور مورد نظر بدست آوریم. در این مواقع با دانستن کلمه(ها) کلیدی و استفاده از دستور apropos راهنمایی کاملی می‌توان بدست آورد.

از دستور apropos برای جست‌وجوی اطلاعات در مورد یک دستور خاص  و یا نمایش لیست کامل دستوراتی که با یک کلمه یا چند حرف شروع  می‌شوند استفاده می‌شود. در واقع این دستور، پایگاه داده راهنماها (man pages) را بر اساس کلمه‌ای که بعنوان آرگومان به آن می‌دهیم، جستجو می‌کند و بر اساس آرگومان ورودی، خروجی‌های مطابق آن کلمه را نمایش می‌دهد.

به عنوان مثال  به‌دنبال دستوری برای ویرایش یک فایل هستیم، ابتدا دستور زیر را در محیط ترمینال وارد می‌کنیم:

پس از اجرای دستور فوق، apropos کلمه کلیدی (در اینجا editor  می‌باشد) را در لیست راهنماها جستجو می‌کند و دستوراتی به‌همراه توضیح خلاصه‌ای از آن‌را به ما پیشنهاد می‌دهد که در راهنمای آن‌ها کلمه کلیدی ‌وجود داشته‌باشد.

نتیجه اجرای دستور بالا، لیستی مشابه زیر خواهد بود:

پیشنهاد می‌کنیم توضیحات بخش دوم دستور apropos‎ (کلمات کیلیدی) را مختصر بنویسید. هر چند در صورتی که از وجود توضیح مورد نظرتان در مخزن man مطمئن هستید، می‌توانید آن‌را کامل ذکر کنید تا زودتر به فرمان مورد نظر برسید.

به عنوان مثال می‌خواهیم از دستور dmidecode که اجزای سخت‌افزاری سیستم را نمایش می‌دهد استفاده کنیم، ولی املا دقیق آن در ذهنمان نیست، بنابراین از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

حتما بخوانید:  بهترین توزیع لینوکس برای شما کدام است؟

خروجی مشابه زیر خواهد بود:

Optionهای دستور apropos:

دستور apropos نیز مانند اکثر دستورات لینوکسی دارای Option(پارامتر)هایی است که در دسته‌بندی خروجی خود به شما کمک خواهد کرد، در ادامه برخی از پرکاربردین‌های آن‌ها را در ادامه توضیح خواهیم داد:

apropos –r keyword:

با این پارامتر، جستجو بر اساس regular expression انجام می‌گردد. به عنوان مثال خروجی دستور apropos -r ‘remove files’ به‌صورت زیر خواهد بود:

توجه داشته باشید دستور apropos به‌صورت پیش‌فرض بر اساس regular expression جستجو را انجام می‌دهد و نیازی به استفاده از r- نیست.

 apropos –v:

پارامتر v- جزئیات بیشتری در خروجی نمایش می‌دهد و V- ورژن برنامه.

apropos –help:

نحوه استفاده از دستور را نمایش می دهد. همچنین با کمک دستور man apropos می‌توانید اطلاعات تکمیلی درباره این دستور مشاهده کنید.

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست