سرنوشت دامنه‌های ir.

دسته بندی: آموزش
پاسخ آیکان به رای دادگاه فدرال آمریکا علیه دامنه های اینترنتی ایران

ICANN (آیکان) به رای دادگاه آمریکا جهت ضبط دامنه‌های نقطه آی‌آر (.ir) پاسخ داد، این موسسه به صراحت اعلام کرد دامنه اینترنتی دارایی نیست و نمی‌توان آن را ضبط یا توقیف کرد.

پاسخ آیکان به رای دادگاه فدرال آمریکا علیه دامنه های اینترنتی ایران

همان‌گونه که در گزارش «سرنوشت دامنه‌های ir. در هاله‌ای از ابهام» گفته شد، در تاریخ ۸ تیرماه نتیجه شکایت گروهی که مدعی بودند قربانی تروریست شده‌اند، برای ضبط دامنه‌های کشوری ایران‌، سوریه و کره شمالی توسط دادگاه فدارال آمریکا اعلام گردید؛ بر اساس آن آیکان می‌بایست طی ۴۸ ساعت پاسخ خود به این حکم را ارائه می‌داد.

به گزارش ایرنا، دادگاه فدرال آمریکا براساس رای صادره از آیکان خواستار توقیف دامنه‌های ایران شد اما آیکان در واکنش رسمی اعلام کرد که درخواست لغو این دستور را رسما به دادگاه فدرال تسلیم کرده‌است.

«جان جفری»مشاور عمومی آیکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که دامنه‌های کشوری «دارایی» نیستند که بتوان آن‌ها را تصاحب کرد، آن دامنه‌ها «بخشی از یک اینترنت واحد جهانی»هستند که آیکان برای کمک به حفظ آن‌ها خدمت ارائه می‌کند.

جفری در ادامه تاکید کرد: «دامنه‌های کشوری، دارایی نیستند و به هیچکسی از جمله آیکان تعلق ندارد بنابراین نمی توان آن‌ها را مصادره کرد.»

وی در ادمه گفت: «اگر آیکان دخالت کند و خود این دامنه‌ها را به گونه دیگری تعیین کند این کار موجب اختلال در کار افراد، تاجران و سازمان‌های خیریه‌ای می‌شود که از نام دامنه‌ای استفاده می‌کنند که به این کدها ختم می‌شوند.»

آیکان در پاسخ خود به حکم دادگاه فدرال نوشته‌است که این سازمان از لحاظ فنی توانایی انجام درخواست شاکیان را ندارد. چون این موسسه براساس قرارداد خود با  وزارت بازرگانی آمریکا، تنها مدیریت آدرس‌های اینترنتی را بر عهده دارد و طبق آن قرارداد این سازمان اجازه جابجایی دامنه‌های ccTLD (سطح بالای کشوری) را ندارد.

حتما بخوانید:  معرفی 6 افزونه مهم و کاربردی وردپرس
۰

مشترک خبرنامه ما شوید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همچنین شاید دوست داشته باشید!

عکس شاخص آسیب پذیری های کشف شده در وردپرس April 2021

آسیب پذیری های کشف شده در وردپرس (April 2021)

۰
طبق روال همیشگی‌مان، در چهارمین ماه سال ۲۰۲۱ میلادی (آپریل)، همانند ماه‌های گذشته به معرفی آسیب پذیری‌های کشف شده مربوط به محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای…
فهرست