ابر خصوصی، عمومی، ترکیبی و چندابر چیستند و چه تفاوت هایی بینشان وجود دارد؟

دسته بندی: آموزش, رایانش ابری
تفاوت های ابر ها

ابر یا (Cloud) انواع مختلفی دارد که عبارتند از : ابر خصوصی ، ابر ترکیبی  و چندابر، که دو ابر دقیقا مشابه هم نیستند؛ در حالی که گفته می‌شود بسیاری از ابرها شبیه هم هستند و ویژگی‌ها و قابلیت‌های یکسانی دارند. تفاوت اصلی در نحوه‌ی استفاده برای هر کسب و کار منحصربه فرد می‌باشد. هر شرکت نیازمندیهای ابری مختلفی دارد و بنابراین تکنولوژی ابری خود را برای رفع نیازهایش ایجاد کرده یا تغییر خواهد داد. در این قسمت انواع مختلف محیط‎های ابری وارد می‌شوند که چهار مورد از آنها برای کسب و کار شما در نظر گرفته شده است:

 

ابر عمومی Public Cloud

ابر عمومی

ابر عمومی

وقتی مردم به ابر فکر می‌کنند، عموما تصورشان مربوط به ابر عمومی است. به همین دلیل ارائه دهندگان ابرهای بزرگ مانند Microsoft Azure, G Suite, and Amazon Web Services  به این حوزه توجه زیادی کرده‌اند. همانطور که بر اساس اسم می توان حدس زد، این ابرها در دسترس عموم مردم برای استفاده قرار می گیرد. اگر چه ذخیره سازی مقدار کمی از داده ها یا ثبت نام اولیه رایگان می‌باشد، اما برای استفاده بیشتراز امکانات و در دسترس قرار گرفتن فضای ذخیره سازی بیشتر، باید هزینه اشتراک پرداخته شود.

از منظر امنیتی، ابرهای عمومی با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته همراه هستند، اما اغلب برای حفظ امنیت اطلاعات شما، مطمئن نیستند. به طور کلی رمزگذاری پیشرفته و روش های امنیتی، می بایست در مهم ترین بخش های امنیت ابرهای عمومی بکار گرفته شود.

حتما بخوانید:  دامنه (دامین) چیست؟ به همراه آموزش ثبت دامنه

شاخص های مهم :

 • هزینه شروع و حق اشتراک کم است
 • نیاز به نگهداری کمی دارد و اغلب موارد توسط ارائه دهنده انجام می‌شود
 • محدودیتی در افزایش فضای ذخیره سازی ندارد
 • انعطاف پذیری کم برای نیازهای خاص IT
 • موارد امنیتی اضافه می بایست در نظر گرفته شود

 

 

ابر خصوصی Private Cloud

امنیت ابری

امنیت ابری

اگر کسب و کار شما خدمات ابری خودش را برای استفاده داخلی توسعه داده یا یک شرکت ارائه دهنده، برای کسب و کار شما سرویس منحصربفردی را فراهم آورده است، شما در حال استفاده از تکنولوژی ابر خصوصی هستید. ابرهای خصوصی بر روی سرورهای خصوصی میزبانی می‌شوند و این به معنای آن است که کاربران به کنترل بیشتری بر روی امنیت اطلاعات نیاز دارند. علاوه بر اینها، برآورده سازی نیازهای یک کسب وکار خاص با استفاده از ابر خصوصی کار ساده تری است ، به دلیل اینکه کنترل کاملی بر تمامی قابلیت‌های آن وجود دارد.

شاخص های مهم :

 • هزینه راه‌اندازی زیاد و هزینه نگهداری پایین
 • انعطاف پذیری بالا در ایجاد قابلیت های شخصی و مقیاس پذیری در اضافه و کم کردن فضای ذخیره سازی در صورت نیاز
 • کنترل کامل بر موارد امنیتی و امکان بهبود آن

 

ابر ترکیبی Hybrid Cloud

ابر ترکیبی

ابر ترکیبی

همانطور که از اسم آن می شود حدس زد، ابر ترکیبی، ترکیبی از منابع ابر خصوصی و عمومی برای ایجاد یک محیط ابری متنوع‌تر است. با در دسترس قرار گرفتن همزمان فناوری ابر عمومی و خصوصی ، کاربران می‌توانند از مزایای هر دو با هم استفاده کنند. به عنوان مثال، اسناد محرمانه و آسیب پذیر می بایست در فضای ابر خصوصی ذخیره شوند، در حالی‌که، می توان اسناد با سطح خصوصی کمتر را در ابر عمومی قرار داد. به‌طور کلی فناوری‌های پیشرفته تر با سطح امنیتی کمتر مانند ایمیل‌های مبتنی بر وب، بر روی ابر عمومی میزبانی می‌شوند و فایل‌های مشترکان و موارد مشابه آن، در ابر خصوصی نگهداری می‌شوند.

حتما بخوانید:  راهنمای استفاده از ترلو (بخش سوم، ابزارهای مدیریت پروژه)

شاخص‌های مهم :

 • هزینه آن نسبت به ابر عمومی گران‌تر است، اما نسبت به ابر خصوصی ارزان‌تر، همانطور که مقیاس پذیری به کمک ابر عمومی ارزان‌تر خواهد شد.
 • سطح کنترلی کامل با توجه به گزینه‎هایی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات وجود دارد.
 • مهاجرت و انتقال آسان در طول زمان

 

ابر چندگانه Multi-cloud

ابر ترکیبی

ابر ترکیبی

اگر چه به نظر می رسد که این ابر از نظر تشابه اسمی شبیه ابر ترکیبی باشد، اما یک محیط چند ابری با آن فرق می کند. در این محیط از تعدای از ابرهای عمومی مختلف برای میزبانی اطلاعات استفاده می‌شود، در صورتی که در محیط هیبریدی، ابرهای عمومی و خصوصی ترکیب می‌شوند. با این حال، یک محیط چند ابر می‌تواند از ابرهای خصوصی هم استفاده کند، هر چند که نیازی به آن نیست. معمولا یک کسب و کار نیازهای مختلفی دارد که یک ارائه دهنده قادر به پاسخگویی تمامی آنها نمی‌باشد و در این موارد به چند ارائه دهنده مختلف نیاز است.

شاخص‌های مهم :

 • بهترین و موثرترین روش برای رفع نیازهای شما به خدمات ابری
 • آسودگی خاطر به دلیل اینکه ابر چندگانه، وابستگی شما را به یک ارائه دهنده از بین می‌برد
 • به دلیل انعطاف‌پذیری بالا امکان چندساخه سازی و استفاده از ارائه دهنده جدید، برای رفع نیازهای فوری IT وجود دارد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده که قبلتر گفتیم، ایران سرور، با استفاده از زیر ساخت های قدرتمند؛ تنها ارائه دهنده سرویس های هاست ابری در سرتاسر ایران می باشد.

برگرفته از [blog.storagecraft.com]

۶+

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همچنین شاید دوست داشته باشید!

فهرست