تفاوت‌های نسخه‌های 2008 و 2012 پایگاه‌داده ‌MSSQL Server

2 دیدگاه
دسته بندی: آموزش
MSSQL_Server_2012-or-2008

MSSQL_Server_2012-or-2008

Microsoft (مایکروسافت) نسخه جدید پایگاه‌داده MSSQL خود را تحت عنوان  ‌MS SQL Server 2012، همراه با قابلیت‌های ویژه‌ای نسبت به نسخه قبل آن ارائه کرده‌است.  برخی از این ویژگی‌ها بشرح زیر می‌باشد:

۱- پشتيباني از Windows Server Core:

این نسخه قابل نصب بر روی Windows Server Core می‌باشد. بدین معنا که شما می‌توانید این نسخه را بدون رابط گرافیکی نصب، و به کمک  command prompt و powershell با آن ارتباط برقرار نمایید.

۲- اضافه شدن ویژگی AlwaysOn:

AlwaysOn به شما امکان تهیه 4 نسخه Read-only (فقط خواندنی) از بانک اطلاعاتی اصلی را می‌دهد، با استفاده از این ویژگی امکان ترکیب چندین پایگاه‌داده بصورت همزمان و غیر همزمان فراهم می‌شود. AO تکمیل کننده ویژگی Database Mirroring در نسخه‌های قبل می‌باشد.

۳- Columnstore Indexes:

در ان نسخه نوع خاصی از Index (شاخص) فقط خواندنی با استفاده از Data Warehouse طراحی شده‌است. که باعث کاهش استفاده از RAM و I/O در Query (جستجو)های بزرگ شده و سرعت اجرای Query را بمراتب افزایش داده است.

۴- User-Defined Server Roles:

امکان تعریف Role در نسخه‌های قبل وجود داشت، اما نه به گستردگی نسخه 2012. به عنوان مثال، چنانچه درنظر داشتید دسترسی read /write تمامی پایگاه‌‌های‌داده را به اعضای شرکت خود بدهید، باید برای هر پایگاه‌داده یک Role مجزا تعریف می‌نمودید، در نسخه جدید امکان تعریف یک Role برای کلیه پایگاه‌‌های‌داده فراهم شده است.

حتما بخوانید:  تحلیل Botnet نظیر به نظیر waledac

۴- Enhanced Auditing Features:

ویژگی‌ها فیلترینگ جدید اضافه شده به این نسخه، انعطاف پذیری بیشتری را که کدامیک از رویدادها در log نوشته شود، برای کاربران فراهم می کند.

۵- Distributed Replay:

ویژگی Distributed Replay امکان تست، بررسی و آزمایش تغییرات در schemas، بسته‌های پشتیبانی، و یا تغییرات سخت افزاری را تحت شرایط تولید به کاربر می‌دهد. به‌عنوان مثال می توان از آن برای بررسی قدرت پردازندهِ سرور برای داده‌های حجیم استفاده نمود.

۶- وجود قابلیت Data Quality Services:

با استفاده از Data Quality Services می‌توان از صحت داده‌ها اطمینان حاصل کرد، این ابزار با استفاده از الگوهای پیچیده‌ی موجود به ویرایش و حذف داده‌های نامعتبر می‌پردازد .

۷- پیشرفت در Transact-SQL:

MS SQL Server 2012 ویژگی‌های جدید را به زبان Transact-SQL (T-SQL) اضافه کرده‌است.  مانند پشتیبانی از Sequenceها، تابع TRY_CONVERT()  برای تبدیل نوع داده‌ها و یا اضافه شدن تابع Format، همچنین اضافه شدن OFFSET/FETCH به دستور select، ویژگی‌های جدید در دستور THROW به منظور مدیریت بهتر خطاها و یا ویژگی Contained Database  برای سهولت در انتقال بانک‌های اطلاعاتیِ نسخه‌های قبل و فرایند Deploy نمودن پایگاه‌های‌داده جدید را می‌توان نام برد.

۸- اضافه شدن Sequences:

Sequences یک شیء تولید کننده اعداد متوالی‌است، جهت درک بهتر این شیء به مثال کاربردی زیر توجه نمایید:

/****** Create Sequence Object ******/
CREATE SEQUENCE MySequence
START WITH 1
INCREMENT BY 1;
/****** Create Temp Table ******/
DECLARE @Person TABLE
(
ID int NOT NULL PRIMARY KEY,
FullName nvarchar(100) NOT NULL
);
/****** Insert Some Data ******/
INSERT @Person (ID, FullName)
VALUES (NEXT VALUE FOR MySequence, 'Jim Johnson'),
(NEXT VALUE FOR MySequence, 'Bob Thompson'),
(NEXT VALUE FOR MySequence, 'Tim Perdue');
/****** Show the Data ******/
SELECT * FROM @Person;
The results would look like this:
ID FullName
1 Jim Johnson
2 Bob Thompson
3 Tim Perdue

 ۹- Ad-Hoc Query Paging:

از دیگر ویژگی‌های اضافه شده در این نسخه امکان صفحه بندی در دستور Select  است. با استفاده از OFFSET و FETCH به‌همراه Orderby می‌توانید خروجی صفحه‌بندی شده‌ی دستور Select را مشاهده نمایید، این ویژگی، زمانیکه نتیجه Select شما رکوردهای زیادی را بر می‌گرداند مفید می‌باشد. برای درک بهتر این ویژگی به مثال کاربردی زیر را توجه نمائید.

حتما بخوانید:  هکرها، چگونه اطلاعات محرمانه شما را می‌دزدند؟ آشنایی با انواع حملات سایبری

تفاوت‌های SQL 2008 و 2012

۱۰- بهبود Full Text Search:

Full Text Search امکان index کردن و جستجوی دیتای متنی را بر مبنای لغات کلیدی در MS SQL Server فراهم می‌کند و سرعت اجرای Query را بمراتب نسبت به استفاده ار دستور LIKE افزایش می‌دهد.

۱۱- Reporting Services:

RS امکان دسترسی مستقیم به SharePoint 2013 را فراهم می‌کند و این امر باعث افزایش 30 تا 60% سرعت آن می‌شود. RS 2012 امکان ارسال گزارش هشدار دهنده درصورت تغییر داده‌ها به کاربر را دارد، به‌عنوان مثال چنانچه شما برای سیستم فروش خود گزارش هفتگی تنظیم نموده‌اید، فروش نسبت به هفته قبل 20% تنزل کرده‌باشد، RS ایمیلی هشداردهنده به شما ارسال و این مسئله را گزارش خواهد داد.

MS SQL Server 2008 تا نسخه SharePoint 2010 را پشتیبانی می‌کند.

۱۲- PowerView:

Power View  ابزاری برای گزارش گيری، ترکیب اطلاعات، نمودارها و گراف‌های مختلف با در نظر گرفتن فیلترهای تعیین شده و مشاهده آنها در یک نگاه است. Power View اطلاعات مربوطه را از صفحه‌ی مورد نظر استخراج و با توجه به فیلترهایی که انتخاب شده‌است، نمایشی کلی از نتایج را ارائه می‌کند. همچنین از طریق این قابلیت امکان یکپارچه سازی در برنامه‌های .NET و یا انتشار در SharePoint نیز وجود دارد .

۱۳- BI Semantic Model:

مدل مفهومی BI، یک مدل آنالیز ترکیبی جایگزین Unified Dimensional بوده، و امکان پشتیبانی یک دیتامدل با تجربه BI در MS SQL Server را می‌دهد. مچنین دارای امکان نمایش اطلاعات بصورت گرافیکی می‌باشد.

امتیاز شما

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • این sql در ازمایشگاه پایگاه داده ها استفاده میشود

  پاسخ
  • ایران‌سرور
   17 اسفند 1393 19:09

   سلام،
   اگر منظور واحد درسی-آزمایشگاهی پایگاه‌داده است، بلی استفاده می‌گردد. برای اطمینان بیشتر از مسئول آزمایشگاه بپرسید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست