آیا تحریم استفاده از خدمات میزبانی آمریکایی لغو شد؟‎

۱ دیدگاه
دسته بندی: اخبار
آیا تحریم استفاده از خدمات میزبانی آمریکایی لغو شد؟‎

شنیدن گاه و بی‌گاه اخباری در خصوص مسدود شدن سرورها، وب سایت‌ها و دامنه‌های مختلف شهروندان ایرانی، به بهانه‌ی تحریم توسط شرکت‌های مختلف خارجی تبدیل به عادت شده‌است. طی هفته‌ی جاری اخباری در خصوص لغو تحریم‌های ایالات متحده برای برخی از خدمات در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، در فضای مجازی منتشر شد، سوال‌هایی که در این خصوص ذهن همه را به خود مشغول کرده عبارتند از: “واقعیت چیست؟ آیا زین پس امکان دریافت خدمات مستقیم از دیتاسنترهای آمریکایی برای ایرانیان مهیا خواهد بود؟ آیا با آسودگی میتوانیم از نرم افزارهای معتبر هاستینگ تولید شده در ایالات متحده، استفاده کنیم؟”

آیا تحریم استفاده از خدمات میزبانی آمریکایی لغو شد؟‎

وزارت خزانه داری ایالات متحده، مکانیست که مسئولیت اعمال تحریم‌های خارجی را در این کشور عهده دار است، در وب سایت خزانه داری آمریکا، درگاهی ویژه‌ی  جزئیات تحریم‌های ایران وجود دارد.
بنظر میرسد که وزارت خزانه داری آمریکا به افزودن صفحات وب سایت خود در این بخش علاقه‌مند است، بطور متوسط ماهیانه دوبار بخش مربوط به تحریم‌های کشورمان بروزرسانی میشود. در آخرین روزهای ماه گذشته‌ی میلادی، خبری منتشر شد که به موجب آن، شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی اجازه خواهند داشت در برخی موارد خاص با ایرانیان تجارت مالی داشته باشند.
شب گذشته و در اتفاقی عجیب فقط پس از گذشته ۴روز از صدور دستور باراک اوباما، آیین‌نامه‌ی اجرایی این رفع تحریم برای اقدام عاجل برروی سایت وزارت خزانه داری قرار گرفت تا شرکت‌های آمریکایی بتوانند به سرعت از آن استفاده کنند.
در آیین نامه اجرایی که به امضای مدیر کنترل تجارت خارجی خزانه داری رسیده است، جزییات کاملی از دستور اوباما منتشر شده است. این آیین نامه کاملا مشخص میکند که فقط امکان فروش قطعات الکترونیکی و نرم افزارها، جهت استفاده شخصی به ایرانیان مجاز است، در واقع این قانون اجازه‌ی تجارت به شرکت‌های ایرانی بصورت گسترده را نخواهد داد، و فقط در مواردی خاص فروش مودم‌های اینترنت، گوشی‌های موبایل، ابزارهای دورزدن سیستم فیلترینگ و امثال آنرا مجاز نموده است.
نکته‌ی مهم بند ۴ از بخش دوم آیین نامه اجرایی است که بطور خاص و با صراحت ارایه خدمات میزبانی وب را به شرکت‌های ایرانی و برای مقاصد تجاری ممنوع نموده است. ولی در بند ۱۱ از پیوست آیین نامه اجرایی، امکان ارایه SSL به ایرانی‌ها مجاز شمرده شده است، هرچند بدیهست که این بند شامل وب سایتهای معتبر و معروف نخواهد شد و فقط وب سایتهایی که بتوانند خود را “وب سایت شخصی” معرفی کنند خواهند توانست از این بند استفاده نمایند.

حتما بخوانید:  امروز قوچ معتمد منتشر خواهد شد

۰

نظرات کاربران

۱ دیدگاه. Leave new

  • سلام

    اگه میشه خبرهای تکمیلی در این زمینه رو منظورم بعد از توافق ژنو ۲ هست رو هم بزارید …

    آیا وضعیت تحریم های مربوط به هاستینگ تغییری کرده یا نه؟

    ۰
    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همچنین شاید دوست داشته باشید!

فهرست