بهینه سازی وب سرور Nginx – بخش آخر

دسته بندی: امنیت, لینوکس
بهینه سازی وب سرور Nginx – بخش آخر

بهینه سازی وب سرور Nginx – بخش اول

بهینه سازی وب سرور Nginx – بخش دوم

 

لاگ گیری خطاها

error_log logs/error.log warn; مکان و  سطوح متفاوت دقت نوشتن  در تنظیمات لاگ خطا ها را تعیین می کند. یک سطع لاگ گیری خاص، باعث می شود که تمام پیام های مربوط به آن سطح و بالاتر از آن لاگ شود. به عنوان مثال، اگر این مشخصه با مقدار پیش فرض در شود باعث می شود که پیام های error ، crit ، alert و emerg   لاگ شود.  اگر به این مشخصه پارامتر داده نشود، مقدار پیش فرض آن در نظر گرفته می شود. emerg : موقعیت های اضطراری مثل مواقعی که سرور در حالت غیرقابل استفاده قرار گرفته است. alert : موقعیت های سخت و شدید، مواقعی که باید کار بی درنگ انجام شود. crit : مشکلات مهم که نیاز به آدرس دهی دارند. error : خطایی اتفاق افتاده است و انجام کاری موفقیت آمیز نبوده است.
warn : رویدادی برخلاف روند مورد انتظار اتفاق افتاده است اما موجب نگرانی نیست. notice :  رویدادی طبیعی اتفاق افتاده است که ارزش خاصی ندارد. info : یک پیام اطلاعاتی که خوب است بدانیم. debug : اطلاعات خطایابی که وقتی مشکلی روی سرور اتفاق می افتد به تشخیص و رفع آن کمک می کند. log_format با access_log فرمت پیام های لاگ شده را تنظیم  می کنند.  و همچنین ممکن است access_log محل ذخیره لاگ ها و فرمت آنها را تواما مشخص کند.

لاگ گیری شرطی

اگر مدیر یک سرور بخواهد تنها از وقوع درخواست های خاصی لاگ گرفته شود  می تواند از لاگ گیری شرطی استفاده کند. دستوری که در زیر می بینید کدهای وضعیت HTTP ، ۲xx و ۳xx را لاگ نمی کند. و آنها را استثنا قرار می دهد.

حتما بخوانید:  حفره امنیتی SSL Heartbleed و راه مقابله با آن

غیرفعال کردن کلی لاگ گیری

اگر شما به عنوان مدیر سرور از روش جایگزین دیگری برای لاگ گیری استفاده می کنید یا تمایل ندارید تک تک درخواست هایی که به سرور می رسد لاگ شود،  اینجاست که نیاز دارید کلا لاگ گیری را روی سرور غیرفعال کنید.  با دستورات زیر می توانید لاگ گیری سرور را غیر فعال نمایید:

نظارت بر فعالیت های سرور

برخی مدیران سرور برای اینکه پاسخ هایJSON  را به صورت بلادرنگ مشاهده کنند نظارت بر فعالیت ها (Activity Monitoring) را روی سرور فعال می کنند. با انجام تنظیمات زیر صفحه ی status.html در /usr/share/nginx/html قرار می گیرد و توسط URL http://۱۲۷.۰.۰.۱/status.html فراخوانی می شود.

همچنین شما می توانید برای مشاهده این آمار سرور خود از Linode Longview استفاده کنید.  Long view یک مجموعه خدمات آماری و نموداری در سطح سیستم است که توسط عامل نرم افزاری متن باز Longview تولید شده است و روی هر سیستم لینوکسی قابل نصب است. عامل long view آمار سیستم را جمع آوری می کند و آنها را بهLinode  ارسال می کند، در Linode این اطلاعات ذخیره می شود و سپس در قالب های زیبا و معنادار به نمایش گذاشته می شود.

نمونه فایل های تنظیمات افزایش کارایی سرور

هم اکنون ترفند های زیادی جهت افزایش کارایی سرور Nginx شما  در قالب سه فایل ایجاد شده است. جزئی از محتویات این سه فایل را می توانید در زیر مشاهده کنید:

حتما بخوانید:  حفره‌ی امنیتی مهم OAuth2 و ماژول OpenID مشابه با heartbleed

فایل sysctl.conf

فایل limits.conf

فایل nginx.conf

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

می‌خواهید بدانید چه کسی به داشبورد وردپرس‌تان لاگین کرده است؟ این مقاله را بخوانید!

۲ دیدگاه
می‌خواهید بدانید چه کسانی وارد داشبورد سایت وردپرسی‌تان شده‌اند؟  اگر سایتی دارید که افراد گوناگون به‌منظورهای مختلف، دارای دسترسی به داشبورد وردپرس‌تان هستند، نیاز به…

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست