وضعیت سرورها

وبــلاگ

وضعیت سرورها
 • بر اساس مصوبه جدید دولت دستگاه‌های اجرای موظفند به لینوکس مهاجرت کنند

  مهدی عطائیان چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ اخبار , لینوکس

  بر اساس مصوبه جدید دولت، دستگاه‌های اجرایی کشور باید در مدت شش ماه »طرح مهاجرت« خود  برای جایگزین کردن سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت و همه برنامه‌های ویندوزی با سیستم عامل گنو/لینوکس  را تدوین و تاییده آن را از  سازمان فناوری‌اطلاعات ایران اخذ کنند.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای مرتضی شهامی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان اعلام کرده است: »دستگاه‌های دولتی شش‌ماه از ابلاغ این مصوبه فرصت دارند تا برنامه خود را تدوین و به اداره کل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات تحویل دهند.«

  آقای شهامی همچنین افزود: »هم اکنون تمامی ادارات کل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در سطح کشور در همه سیستم‌های خود از لینوکس استفاده می‌کنند و دیگر ویندوز در این مجموعه‌ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.«

  این مصوبه دولت به این معنی است که همه دستگاه‌های اجرایی کشور موظفند به جای ویندوز مایکروسافت از سیستم‌عامل گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای قابل نصب بروی این سیستم عامل استفاده کنند.

  سیستم عامل لینوکس سیستم‌عاملی است که به صورت نرم‌افزار آزاد منتشر می‌شود. هسته این سیتسم‌عامل در سال ۱۹۹۱ بوسیله لینوس توراالز ایجاد شد و سایر بزنامه‌های این سیستم‌ بوسیله سایر برنامه‌نویس‌ها و عموما با حمایت بنیاد گنو توسعه داده می‌شود  نرم‌افزار آزاد به نرم‌افزاری گفته می‌شود که کاربران حق دارند آن را به صورت آزادانه اجرا، کپی و مجددا منتشر کنند، همچنین کاربران حق دارند کدهای برنامه‌های آزاد را تغییر و بهبود دهند. نرم‌افزار آزاد لزوما رایگان نیست و برنامه نویس می‌تواند برنامه خود را بفروشد.

  0

  برچسب ها :

با عضویت در خبرنامه شما را از آخرین تجربیات مان و مطالب تخصصی آگاه خواهیم کرد.

2 پاسخ به “بر اساس مصوبه جدید دولت دستگاه‌های اجرای موظفند به لینوکس مهاجرت کنند”

 1. مهدی غفاری گفت:

  چرا آخه؟
  مگه با مایکروسافت هم مشکل پیدا کردن؟
  بخاطر امنیت هست یا هزینه یا …؟

  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا 99% تخفیف باورنکردنی در گردهمایی برند های بزرگ ...مشاهده جشنواره »
+

از جشنواره پر از تخفیف ما با کلی برند عالی استفاده کنید…

مشاهده جشنواره