باگ‌هایی که تبدیل به ویژگی مفید نرم‌افزار شدند!

5 دیدگاه
دسته بندی: لینوکس
باگ‌هایی که تبدیل به ویژگی مفید نرم‌افزار شدند!

در پروسه تولید یک نرم‌افزار ممکن است bug (باگ‌) در برنامه وجود داشته باشد؛ عموما این باگ‌ها اصلاح می‌شوند اما گاهی اوقات برخی از این باگ‌های ناخواسته، نه تنها مضر نیستند بلکه می‌توانند به عنوان یک امکان به برنامه اضافه شوند. در زیر با تعدادی از این باگ‌ها که در پروسه تولید نرم‌افزار به عنوان یک ویژگی مفید معرفی شده‌اند آشنا می‌شویم:

باگ‌هایی که تبدیل به ویژگی مفید نرم‌افزار شدند!

فایل‌های مخفی در لینوکس: در سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکس (یونیکس، BSD ها و لینوکس) برای مخفی کردن فایل‌ها یک نقطه در ابتدای فایل قرار می‌دهیم؛ این ویژگی در حقیقت یک باگ در نسخه‌های اولیه لینوکس بوده که با توجه به مفید بودن نه تنها اصلاح نشده بلکه به عنوان یک ویژگی معرفی شده‌است.

undo ارسال ایمیل در Gmail: در سیستم ایمیل گوگل می‌توان ارسال ایمیل را تا ۵ ثانیه پس از فشردن دکمه ارسال کنسل کرد. این ویژگی در حقیقت یک باگ بوده که مفید تشخیص داده شده و به یک ویژگی مفید تبدیل شده است.

ویرایش پروفایل در myspace: فابلیت ویرایش html و css در صفحه پروفایل myspace هم یک باگ بوده که به ویژگی تبدیل شده‌است.

پرش در بازی تاکسی دیوانه (Crazy Taxi): در نسخه‌های اولیه بازی تاکسی دیوانه باگی وجود داشت که بازی‌کن‌ها با استفاده از این باگ می‌توانستند باعث پرش تاکسی شوند و مسیر حرکت را کوتاه کنند در نسخه‌های بعد طراحان و برنامه‌نویسان این باگ را به یک ویژگی مفید در بازی تبدیل کردند.

سرعت در بازی مهاجمان فضایی (Space Invaders): در بازی مهاجمان فضایی با  کشته شدن هر موجود بیگانه سرعت بازی بیشتر می‌شد. اما این ویژگی بوسیله طراحان بازی طراحی نشده بود، بلکه به دلیل محدودیت پردازش گرافیک سیستم هر چه تعداد بیگانگان (اشیا) در بازی کمتر ‌بود سرعت Render (رندر) و در نتیجه سرعت اجرای بازی سریعتر می‌شد؛ این باگ در نسخه‌های بعدی برنامه و با افزایش قدرت پردازش به یک ویژگی برنامه تبدیل شد.

حتما بخوانید:  آموزش نصب zabbix 2.0.x

شکست استاد بزرگ شطرنج: ماشین Deep Blue اولین ماشینی بود که یک استاد بزرگ شطرنج را شکست داد؛ دلیل این برد یک باگ نرم‌افزاری بود. گری کاسپاروف تصور می‌کرد که ماشین با یک استراتژی خاص بازی را دنبال می‌کند و به شکلی بازی می‌کرد تا این استراتژی را شکست دهد در حالی که ماشین Deep Blue بر اساس الگوریتم بازی -زمانی که نمی‌دانسته سودمندی کدام حرکت برای ماشین بیشتر است یک حرکت تصادفی برای انجام انتخاب می‌کرده‌است- بازی را بصورت تصادفی انجام ‌داده‌است.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به سایت‌های Quora.com و Theitjobboard.co.uk مراجعه کنید.

امتیاز شما
مقالات مرتبط

مایلید هر دو هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

همچنین شاید دوست داشته باشید!

نظرات کاربران

5 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست